Tüm Borçlar Yapılandırılıyor! Karar Bugün Çıktı

“ Torba Yasa” ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan takipte olan ya da ödenmeyen borçların yapılandırılıyor. Ak parti Milletvekilleri 2 Nisan 2021 ‘de kanun teklifi kapsamında çiftçilerin takipte olan ya da ödeyemediği Tarım Kredi


 “ Torba Yasa” ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan takipte olan ya da ödenmeyen borçların yapılandırılıyor. Ak parti Milletvekilleri 2 Nisan 2021 ‘de kanun teklifi kapsamında çiftçilerin takipte olan ya da ödeyemediği Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılması gündemde. Bu kanun teklifi uyarınca vadesi geçen ya da takibe alınan kredi borçlarının yüzde 18 ve yüzde 12 faizle yapılandırılması düşünülüyor. Düzenlemenin ayrıntılarını haberimizde bulabilirsiniz.


Tarım Kredi Borçlarının Yapılandırılmasının Ayrıntıları

screenshot-30.jpg
Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifine olan vadesi geçmiş ya da takibe düşmüş borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi Büyük Millet Meclisine sunuldu.  Torba yasa adı verilen kanun teklifinin ayrıntılarına gelince,
•    Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan tarımsal kredilerin 31.12.2020 tarihi itibariyle takibe giren ya da vadesi geçen kredi borçları ile ilgili yapılandırma planlanıyor.
•    Çiftçiler yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar kooperatife başvuru yapmaları gerekiyor. Bu şekilde yapılandırmadan faydalanabilecekler.
•    Yapılandırma kapsamında uygulanacak basit usulde faiz oranları yüzde 12 ile yüzde 18 olması öngörülüyor.

screenshot-28.jpg
•    Kredi borçları yapılandırmaya esas tutarın; defaten ödenmesi halinde borcun tamamı, taksitlendirildiği takdirde ise, peşinat  %30’unu 2021 yılı Ekim ayı sonuna kadar ödenecek. Kalan tutar ise, 2022 yılı Ekim ayından başlayarak her yıl denk gelen aylarda üç eşit taksitte ödenebilecek. İlk taksit 2021 yılının Ekim ayında yapılacak.
Çiftçiler Rahatlayacak mı?

screenshot-29.jpg
Çiftçiler çok uzun süredir Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları için yapılandırma talep ediyor. Ziraat Bankası çiftçi borçları için yapılandırmaya giderken Tarım Kredi Kooperatifleri haciz yoluna gitti. Ancak gelen tepkiler üzerine Mart ayı sonuna kadar hacizleri durdurma kararı aldı. Yeni torba yasa ile çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifinden alıp ödeyemediği için kredi borçlarına yapılandırma planlanıyor. Ancak uzmanlar bu yapılandırma ve faiz oranları ile çiftçilerin borçlarını ödemelerinin zor olduğu konusunda hemfikir.  Kanun teklifi TBMM’sine sunuldu. Torba yasada değişiklik olup olmayacağı meclisteki görüşmelerden sonra belli olacak. Bu nedenle çiftçilerin gözü kulağı Meclis’te olmaya devam ediyor.