Tam Kapanma Sonrasında Açılış Nasıl Olacak? Kimler Öncelikli? İşte Detaylar…

Ülkemizde 17 günlük tam kapanmanın ardından ilk etapta hangi alanların açılacağı merak ediliyor.

Tam kapatmanın virüsün gidişatını nasıl etkileyeceği üzerindeki değerlendirmeler devam ediyor. Kısıtlama ilan edildikten sonra bu süreci tatil beldelerinde veya memleketlerinde geçirmek isteyenlerin yaratabileceği olumsuz sonuçlar da yine değerlendirmeye dahil ediliyor. Bayram sonrasında hali hazırda 100 binde 400 olan vaka sayısının 100 binde 100’e indirilmesi hedefleniyor.

tam-kapanma-shu-16-9-1617954490.jpg

Tam kapanma sürecinin ilk günlerinde elde edilen veriler hem Sağlık Bakanlığı hem de Bilim Kurulu tarafından değerlendiriliyor, Türkiye’de 100 bin nüfusa göre 400 olan vaka ortalamasının 100’ün altına düşmesi gerektiği ifade ediliyor.

Rakamlar İzleniyor

Tam kapanmanın vaka sayıları üzerindeki etkisini bu haftadan itibaren göstermesi bekleniyor, vaka sayılarında hızlı bir düşüşün olması takip eden süreçte ölüm ve ağır hasta sayısının düşmesi bekleniyor.

Aynı zamanda test pozitifliğinin de düşmeye başladığı şu sıralarda yüzde 13 olan pozitif çıkma oranının, tam kapanma sonrasında yüzde 3-4 seviyesine gerilmesi bekleniyor. İstanbul’daki vaka sayısının yüzde 30’a gerilediği, hastaneye yapılan başvurularda da yüzde 20’lik bir azalmanın olduğu dile getirildi.

Öncelik Sırası

Tam kapatma sürecinin ardından ilk olarak okulların açılması ve sınavların tamamlanması gerektiği belirtildi. İkinci aşamada kuaför, avukatlık bürosu gibi tek dükkan olan küçük esnafın iş başı yapması planlanıyor.

Üçüncü aşamada ise kafe ve restoranlar bulunuyor, bu işletmelerin masa sınırlaması ve dış mekan şartıyla açılmasının daha doğru olabileceği belirtildi.

bosjhs0kikeda1-woibuea.jpg

Eski ‘Açılma Olmaz’

Uzmanlardan gelen açıklama ise bayram sonrasındaki dönüşte insanların her şeyin eskisi gibi olacağı yönünde düşüncelere kapılmamaları istendi. 17 gün önceki kısıtlamalara tekrardan dönülebileceği ifade edildi.

Hafta sonu ve akşam kısıtlamalarının devam edeceği belirtildi.