Sosyal Güvencesi Olmayanlar Dikkat! Büyük Müjde Az Önce Verildi

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından sosyal güvencesi olmayanlara devlet tarafından destekler verilir. Bu kapsamda yapılan yardımlarda önceli olarak çocuklar ve kadınlar gözetilmektedir. Ayrıca çocuklara yönelik yardımlarda şartlı

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından sosyal güvencesi olmayanlara devlet tarafından destekler verilir. Bu kapsamda yapılan yardımlarda önceli olarak çocuklar ve kadınlar gözetilmektedir. Ayrıca çocuklara yönelik yardımlarda şartlı sağlık desteği önemli bir yer tutmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Bu destekten çocuklar yararlanmaktadır. Bu ödenek 0-6 yaş arası çocuklar için veril ve burada şart çocukları düzenli olarak kontrole götürmektir.

screenshot-159.jpg

Ekonomik noksanlıklar sebebiyle sosyal güvencesi bulamayan çocuklar ve aileleri belirtilen şartlara uygun olması durumunda şartlı sağlık yardımından yararlanırlar. Şartlı sağlık yardımı nedir? Kimler bu destekten yararlanabilir? Şartlı sağlık yardımından yararlanmak için gerekli koşullar nelerdir? Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara devlet tarafından ne kadar ödeme yapılır? Ödemeler kimler için yapılmaktadır? İşte merak edilenler...

Sosyal güvence desteği

Sosyal güvencesi olmayan tüm vatandaşlara devlet kapsamınca sağlık güvencesinden yoksun olan kişiler için T.C. kimlik numaraları üzerinden 143.10 Türk Lirası prim ödemesi yapılmaktadır. Bu prim ödemesini kişi adına sosyal güvenlik kurumuna her ay devlet yapmaktadır. Yapmış oldukları bu sigorta prim ödemelerinin ismi genel sağlık sigortası olarak geçmektedir ve kişiler sosyal güvenceleri olmadığı durumda bu ödemelerden yararlanabilmektedirler.

Şartlı sağlık yardımı

screenshot-160.jpg

Aynı zamanda devlet tarafından kişilere verilen şartlı sağlık yardımları da bulunmaktadır. Bu durum kapsamında sosyal güvencesi bulunmayan 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi halinde olan ailelere ve Çocuklarına sağlık kontrolü ne götürmeleri anne adaylarının hamilelik sürecinde muayenesini olabilmesi sağlık kontrolü gerçekleştirebilmesi ve doğumunu hastanede gerçekleştirebilmesi şartı ile yapılan yardımdır. Bu durumda kişinin 18 yaş üstü olması gerekmektedir. Aynı zamanda 0-6 yaş arası çocuklar ve hamile annelere bu yardım yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımı için gebelik döneminde aylık 45 Türk Lirası , çocuklar için 45 Türk Lirası , doğumun hastanede yapılması durumunda tek seferlik 100 Türk Lirası verilmektedir, şart ise lohusalık ve doğum takibi eden süreç için 2 ay boyunca 45 TL yapılmaktadır. Ödemeler her ay için hesaplanır 2 ayda bir yapılır.

Şartlı sağlık yardımına nasıl başvuru yapılır?

İhtiyaç sahibi durumdaki 0-6 yaş arası çocuklar için, gebe ve lohusa kadınlara destek sağlanır. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvurular yapılmaktadır ve oraya yaptığınız başvuru yeterli olacaktır.