Sağlık sigortası nedir nasıl yaptırılır?

Birçok vatandaş çalışırken kendisine ev araba arsa telefon ev eşyası gibi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bu ihtiyaçlarını karşılarken de kredi kullanarak gerçekleştiriyorlar. Maaşlarının neredeyse belirli bir kısmını da her ay düzenli olarak bu kred

Birçok vatandaş çalışırken kendisine ev araba arsa telefon ev eşyası gibi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bu ihtiyaçlarını karşılarken de kredi kullanarak gerçekleştiriyorlar. Maaşlarının neredeyse belirli bir kısmını da her ay düzenli olarak bu kredi ödemelerine aktarıyorlar. Sağlığımızın önemli olduğunu bir kez daha anladığımız şu dönemde aslında insanlar sağlık sigortası hiç yaptırmıyorlar. Sağlık sigortası yaptırım oranı son 1 yıl içerisinde artmış olsa da birçok vatandaş sağlık sigortasının boşa bir harcama olduğunu düşünüyor. Özel sağlık sigortasının bir kişiye maliyeti 3800 lira iken tamamlayıcı sağlık sigortasının prim tutarı ise 980 lira civarındadır.

Sağlık Sigortası

screenshot-46.jpg

Sigortası gelecek zamanda yaşayabileceğimiz herhangi bir sıkıntı durumunda bizi kurtaracak bir yatırımdır. Genel olarak bakacak olursak ev araba telefon arsa bunlar binlerce lira harcayıp alınabiliyor. Ortalama bir cep telefonu 4 yada 5 bin liradan başlıyor iken 20 bin liraya kadar da çıkıyor. Aslında sağlığımız bir cep telefonundan daha kıymetli. Tüm ihtiyaçlarımızı makul tutarda gerçekleştirerek sağlığımızı korumak için sağlık sigortası yapmamız da bizim için değerlidir. Ülkemizde genel olarak bakacak olursak sigortayı yıllarca kişiler gereksiz olarak düşündüler. Sigorta için ödenen tutarın israf olduğunu değerlendirenler bile var.

Başımıza gelecek herhangi bir doğal afet kaza hastalık durumunda bizim maliyet olarak sigortamız korumaktadır. Son yıllarda bir nebze de olsa artmış olsa da yeteri kadar değer gösterilmemektedir. Gayrimenkulün kıymetli olduğu bir dönem yaşıyoruz. Aynı zamanda pandemi gibi bir salgın döneminden de geçmektedir. Sağlığın öneminin bir kez daha anlaşıldı şu dönemde sağlık sigortası aslında bizler için daha değerli. Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası için şarttır. Trafiğe bile çıkamaz hale geldik.

screenshot-44.jpg

Araç park halindeyken bile oluşacak zararı karşılayan kasko göz ardı ediliyor. Aslında bu çok önemli bunun dışındaki konut sigortaları evde apartmanın ortak alanlarında oluşabilecek herhangi bir zararın teminat tutarını karşılıyor. Aslında oluşan 20-30 bin liralık zarar 250 - 300 bin lira ile giderilebiliyor. Cep telefonları da günümüzde önemli bir yer almaya başladı. Ortalama 4 bin lira ile 20 bin liraya kadar telefon bulunmaktadır. Bir camının kırılması bile bizler için ciddi bir maliyet oluşturmaktadır. Cep telefonları içinde her şeyi koruma altına alan sigortalar geliştirilmiş ve geliştirmeye devam ediyor.

Sigorta neden önemli?

screenshot-45.jpg

Sigorta değer verdiğimiz varlıkları koruma altına alır.

Bizler de ki tasarruf mantığını ve sermaye oluşumuna büyük katkı sağlar.

Maddi birikimlerimizi korur küçük prim ödemeleri ile büyük risklerin önüne geçmiş oluruz.