Patates hakkında şok olacağınız 14 bilgi!

Patates cipsi, günümüzde en fazla tüketilen ürünlerden birisidir. Bundan kaynaklı olarak üzerine birçok araştırma ve gözlem yapılmıştı. Sizlere hiç bilmediğiniz 15 patates cipsi bilgisini vereceğiz. Bu bilgilerle şok olacaksınız…

Patatesin bilinmeyenleri, patates cipsinin özellikleri gibi birçok konu dijital platformlar üzerinden doğrudan araştırılmaktadır. Birçok meraklı kişi, tükettiği besinin tam anlamıyla ne olduğunu öğrenmek istemektedir. İşte karşınızda patates hakkında bilmedikleriniz:

Patates Cipsinin paketleri hep havayla dolu olduğu düşünülür. Ancak böyle bir şey mümkün değildir. Patates cipslerinin içerisinde hava değil, azot gazıdır.

2-005.jpg

Amerika’da en fazla tercih edilen patates çeşidi, barbekülü ekşi kremalı cipstir.

3-006.jpg

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda, patates cipsi tüketilirken çıkan sesin iştahı daha fazla arttırdığını ve daha fazla patates yenilmesine sebep olduğunu belirtmiştir.1-001.jpg​​​​​​​

Patates cipsinin için yüksek düzeyde yağ olmasından kaynaklı kilo aldırmaktadır. Kilo almak isteyenlerin düzenli tüketebileceği, almak istemeyenlerinde mutlaka kaçması gereken bir besindir.

3-006.jpg​​​​​​​

İlk patates cipsi, sevilerek tüketilen ‘’Lays’’tır.

5-003.jpg

İngiltere’de patates cipsine sadece ‘’Cips’’ demektedir. İngiltere’de patatesin kelime anlamı da ‘’cips’’ olarak geçmektedir.6.jpg​​​​​​​

Dünyada patates cipsinin piyasa değeri her geçen gün artmaktadır. 2022 yılına kadar toplamda patates cipsi için 40.3 milyar dolar harcandığı hesaplanmıştır.

7.jpg​​​​​​​

2.500 kilo patates cipsi yapabilmek için ortalama olarak 10.000 patatese ihtiyaç duyarsınız.​​​​​​​

9.jpg

Bilim insanlarının araştırmalarında kadınların erkeklere nazaran daha fazla patates cipsi tükettiği öğrenilmişti.

10.jpg​​​​​​​

Patates cipsi üretiminde birçok marka patatesin kalitesini ön plana koymaktadır. Lezzetten sonra da pazarlama kısmı ve reklam kısmı son derece önemlidir.

12.jpg​​​​​​​

İnsanlar, patates cipslerinin büyük bir tüketimini akşam 20:00 sonrasında gerçekleştirmektedir.

13.jpg​​​​​​​

Günümüzde patates cipsi üreten markalar arasında ‘Doristos’ ismini İspanyolca’dan almıştır. İspanyol’ca da ‘Doritos’ kelime anlamı olarak ‘küçük altın şeyler’ anlamına denk gelmektedir.

15.jpg

Günümüzde patates cipsi en fazla kolayla birlikte tüketilmektedir. Çayla tüketen insan sayısı yok denecek kadar azdır.olarak patates cipsini en çok coca cola ile tüketmektedir.