Meteoroloji’den flaş uyarı: bu şehirler dikkat!

Meteoroloji’den flaş uyarı: bu şehirler dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre bazı bölgelerde toz taşınımının görülmesi mümkün. Marmara ise yağışa teslim, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur görülebiliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere bakıldığında, Türkiye’nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Doğu Karadeniz kıyıları, Adana ve Yozgat gibi çevre illerin kıyı kesimleri yağışlı olarak geçeceği tahmin edilmekte.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz İç Kesimleri, İç Ege ve İç Anadolu’nun yüksek bölgelerinde karla karışık yağmur yer yer de  sadece kar bekleniyor. Urfa ve Mardin çevrelerine bakıldığında ise sabah saatlerinde toz taşınımı olma ihtimali yüksek.

yagmur-kar-son-dakika-haberleri-16-9-1519450712-16-9-1544335216.jpg

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar

Hava sıcaklığı, Kuzey ve iç baı kesimlerde ortalama olarak 6 ila 12 derece azalabileceği diğer yerlerde ise önemli bir değişikliğin olmayacağını tahmin edilmekte. Rüzgar’a bakıldığında ise genellikle güney yönlerden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda güney yönlerden kuvvetli fırtına esmesi beklenmekte.

DİKKAT UYARILARI

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı da yapıldı. Gelecek olan Rüzgarın, Marmara’nın güneybatısı ve Kıyı Ege’de kuzey yönlerden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda güney yönlerden kuvvetli rüzgar bekleniyor. Bundan kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda aksama gibi durumlara karşı tedbirler alınmalı.

Urfa ve Mardin çevrelerinde sabah saatleri içerisinde toz taşınımı beklenmesinden kaynaklı olarak meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiğinin altı çizildi. Aksi takdirde istenmeyen durumların yaşanması mümkün olacak.