Meteoroloji Uzmanı Perşembe Günü İçin Uyardı! Araçlarınızı Saklayın!

Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, lodosun etkisiyle perşembe günü hava sıcaklığının 4 dereceye kadar düşebileceğini belirterek uyarılarda bulundu.

Dr. Güven Özdemir, tüm vatandaşların bu havalarda mümkün olduğunca evlerinde kalmaları gerektiğini belirterek, “Marmara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu kutuplardan gelen soğuk hava etkisinden dolayı mart ayını soğuk ve karlı bir şekilde atlattı. Bahar aylarının geldiğini görüyoruz ama havanın durumunda da bir kararsızlık görmek mümkün. Vatandaşların bir gün sıcak bir gün soğuk olan havalara karşı dikkatli olması gerek, özellikle kronik rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin hava değişiminden etkilenmesi olası, bu insanların mümkün olduğunca evlerinde kalmaları gerekiyor” dedi.

230320211600480428815.jpg

Araçlarınızı Kapalı Yere Alın

Dr. Özdemir’den vatandaşlara bir de uyarı geldi. Yurt genelinde cuma gününe kadar soğuk havanın süreceğini belirten Özdemir, perşembe gününe dikkat çekti ve lodos olacağı konusunda uyarıda bulundu.

“Yüksek yerlerden düşecek olan parçalar yaralanmalara neden olabilir. Vatandaşlarımız perşembe günü araçlarını kapalı bir yere alırsa eğer daha sağlıklı olacaktır. Ağaçlardan da mümkün olduğunca uzak kalalım, pazar günüyle birlikte sıcaklıklar tekrardan yükselmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

Sıcaklık 19 – 20 Derece Olabilir

Dr. Özdemir, yurdun batı bölgeleri için lodos beklentisi olduğunu belirtti. Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de ise çığ tehlikesi bulunduğunu vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bölgede sıcaklıkların 19-20 derece civarına yükselebileceğini. Lodosun etkisi ile perşembe günü tekrardan mevsim normallerinin altına inebileceğini belirtti.

Sakara, Bursa, Balıkesir gibi iller için kar yağışının görülebileceğini, Ramazan’ın ilk haftasından itibaren havaların açacağını ve ısınmaya başlayacağını da son olarak belirtti.  

meteorolojide.jpg