İstanbul Tabip Odası: Türkiye Sağlık Sistemi Çöktü!

İstanbul Tabip Odası Covid-19 İzleme Kurulu, oldukça dikkat çeken bir rapor hazırladı.

Türkiye’de 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulanacağının açıklanmasının ardından, İstanbul Tabip Odası Covid-19 İzleme Kurulu, kentin nisan ayına ait raporunu yayınladı.

Kurul, İstanbul’un Nisan ayındaki virüs tablosunu raporlaştırdı. Salgının en büyük pikinin nisan ayında yaşandığı ve bu ay içerisinde Türkiye sağlık sisteminin çöktüğü ifade edildi. İstanbul’da virüs hastalarının yoğun bakım yatağı bulamadığı vurgulandı.

istanbul-tabip-odasi.jpg

Raporda öne çıkan bazı başlıklar şu şekilde:

*En Büyük Pik Nisan Ayında

Salgın tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da en büyük pikini nisan ayında gerçekleştirdi. Verilere göre 1 Nisan 2021’de virüsten dolayı 176 kişi hayatını kaybederken, 30 Nisan 2021 günü 394 kişi vefat etti.

*Çöküşün En Büyük Olduğu İl İstanbul

Türkiye sağlık sistemi nisan ayında çöktü. Çöküşün en büyük olduğu il İstanbul oldu. Kentte binlerce virüs hastası yatacak yatak bulamadı. Salgının önceki dönemlerinde hafif hastalar bile hastaneye alınırken, bu ayda kesin yatması gereken hastalara bile yatak bulunamadı. Yoğun bakıma alınmak için sıra beklendi.

*Hastalar Arasında Seçim Yapmak Zorunda Kalındı

Kamu hastanelerinin büyük bir bölümü pandemi hastanesine dönüştürüldü ancak ihtiyaca cevap veremedi. Hastalar evlerinde veya acil de can verirken, doktorlar hastalar arasında seçim yapmak zorunda kaldı.

Hastanelerin koronavirüs hastalarıyla dolması nedeniyle koronavirüs dışı hastaların yaşadığı mağduriyet giderek arttı.

Salgın döneminde en ön safta yer alan doktorlar, sağlık çalışanları nisan ayı boyunca yıpratıcı ve yorucu koşullarda çalışırken, pandemiden dolayı istifa, izin ve emeklilik haklarının engellenmesi ile mağduriyet yaşadılar.

ito-dan-salgin-raporu-turkiye-nin-nisanda-saglik-sistemi-coktu-872112-5.jpg

Nisan ayında İstanbul’da 4 tanesi hekim olmak üzere 8 sağlık personeli, Türkiye genelinde ise 21 sağlık personeli virüsten dolayı yaşamını yitirdi. Virüsten dolayı kaybettiğimiz sağlık personeli sayısı 417’ye yükselmiş oldu.

*Böyle Kapanma Olmaz

2 haftalık kısmi tedbirlerin vaka ve vefat sayılarını düşürmemesi sonrasında 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulanacağı açıklandı. Ancak iktidar insanların temiz hava almalarını, fiziksel hareketlerini yasaklayarak insanları eve hapsetti, ‘Ekonomik Sosyal Desteksiz Kapanma Olmaz’ çağrılarına kulak tıkadı ve milyonlarca insanı açlık ve sefalete mahkum etti.

*Virüs Anadolu’ya Taşındı

26 Nisan akşamı tam kapanma tedbirleri açıklandıktan sonra milyonlarca kişi tatil beldelerine ve memleketlerine akın etti, virüs İstanbul’dan Anadolu’ya taşındı.

Aşılamadaki belirsizlik nisan ayı boyunca da devam etti. Randevuya kapatılıp açılan aşılar belirsizlik yarattı. İstanbul İl Sağlık Müdürü 60-64 yaş grubunun yalnızca yüzde 60’ının aşılandığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisini yalanlayan açıklamalarının üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Sağlık Bakanı’nı yalanlayan açıklamalar geldi. Bakan, aşı tedariki 2 ay için güçleşecek derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda bir sıkıntı olmasını kabul etmeyeceğini ifade etti.

kapak-155717.jpg

Test sayılarındaki düzenli düşüş sürerken, yalnızca semptom gösteren hastalar ve temaslıları izlenirken, Bakanlık tarafından her akşam yayınlanan tabloda filyasyon oranının yüzde 99’a sabitlenmesinin bir inandırıcılığı kalmamıştır.

*Kabalık Törenler Devam Etti

İnsanlar en yakınlarının dahi törenlerine katılamazken, iktidardaki azınlık kalabalık törenlere katılmayı sürdürdü.

*Yurt Dışından Gelenler

Bu süreçte ‘turistler’ ayrıcalıklı bir grup olarak ön plana çıktı. Ülke neredeyse tüm varyant virüslerin bulunduğu bir rezervuara döndü. Yurt dışından gelenler için PCR testi zorunluluğu ancak 30 Nisan’da uygulamaya alındı. Şimdi ise 15 Mayıs’tan itibaren Tayvan, Vietnam, Lüksemburg, Ukrayna, Birleşik Krallık başta olmak üzere 15 ülke için PCR testi zorunluluğunun kaldırılacağı açıklandı.

asila-sozcu-jpg1-16-9-1613127994.jpg