İhtiyaç Sahipleri İçin 1.500 TL Pandemi Desteği Yolda!

İhtiyaç Sahipleri İçin 1.500 TL Pandemi Desteği Yolda!

Koronavirüs salgını ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Salgın döneminde maddi zorluk çeken vatandaşlar için prim, kira, hibe ve ciro desteği birçok farklı desteğin verileceği açıklandı.

Ülkemizde salgın normalleşme adımları ile birlikte yeniden yükselişe geçti. Normalleşme adımları ile açılan birçok işletme yeniden kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bu kapsamda maddi zorluk içinde olan işletmeler için yeni yardımlar hayata geçirildi. Lokanta, restoran ve kafelerde ücretsiz izne ayrılacak olan personellere 1.500 TL pandemi desteği verilecek ayrıca işletmelere de 1.314 TL prim desteği verileceği açıklandı.

ezgif-3-ee55e44c259c.jpg

Ülkemizde salgın 1 yılını geride bırakırken bu süreçte pek çok işletme salgının gidişatına göre açıldı ve kapandı. 1 Mart’ta atılan normalleşme adımları ile birlikte işletmelere belli kurallar çerçevesinde hizmet verebiliyor, ancak vaka sayılarındaki çok hızlı yükseliş bu işletmeler için yeniden kapanma iddialarının gündeme gelmesine neden oldu. Devlet salgından olumsuz etkilenen sektörlere yardım yapmaya devam ediyor. Küçük esnaflara verilen kira ve hibe desteğinin süresinin uzatıldığı açıklandı. Buna ek olarak lokanta, kafe ve restoranlarda çalışan personeller ve işletme sahipleri için nakit ve prim desteği sağlanacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu.

Esnaflara Verilen Destekler

Koronavirüs salgını devam ederken salgından ekonomik olarak en çok etkilenen grupların başında gelen esnaflar için hayata geçirilen destekler şu şekilde:

*Kira ve Hibe Desteği: Basit usulde vergi veren esnaflar bu destekten yararlanabilecek. 3 ay boyunca büyükşehirlerdeki esnaflara 750 TL, diğer şehirlerdeki esnaflara ise 500 TL kira desteği verilecek. Destekten yararlanmak için 30 Nisan tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor.

*Normalleşme Desteği: Uzun bir süredir devam eden kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart tarihinde sona ereceği açıklanmıştı. Kısa çalışma sonrasında normal çalışma düzenine geçen işletmelere normalleşme desteği sağlanacak. İşletmeler işçi başına 1.341,56 TL prim desteğinden yararlanabilecek.

1339673.jpg

*Ciro Kaybı Desteği: Salgından ciddi şekilde etkilenen sektörlerden bir diğeri de yeme-içme alanında faaliyet gösteren işletmeler oldu. Salgında ciro kaybı yaşayan işletmelere yüzde 3 oranında ciro desteği sağlanacak. Bu miktar 2 bin TL’den az ve 40 bin TL’den fazla olamayacak. Yararlanmak için 30 Nisan tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor.

*Kafe ve Restoran Desteği: Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan kafe ve restoranlar için yeni bir desteği duyurmuştu. Buna göre kafe ve restoranlarda ücretsiz izne ayrılan personellere 1.500 TL destek verilecek, ayrıca 1.341.56 TL’lik prim desteği de sağlanacak.