İBB Mezarlıklar Daire Başkanı: Ölümlerde Korona Yazmıyordu!

Uzun bir süredir koronavirüsten hayatını kaybedenlerin ölüm nedenlerine koronavirüs yazılmadığı iddiaları dolaşıyordu. Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç’tan açıklama geldi.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre ülkemizde şimdiye kadar 40 binden fazla kişi vefat etti. Bir günde yaşanan en yüksek ölüm sayısı ise 394 ile 30 Nisan günü yaşandı.

Koronavirüsten vefat edenlerin ölüm raporlarına ‘Covid-19’ yazmadığına yönelik iddialar uzun bir süredir gündemde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dönem dönem yapmış olduğu açıklamalarda bu iddiaları yalanlıyor. Ancak son dönemde 300’ün üzerinde seyreden ölüm sayıları sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç’un söyledikleri kafa karıştırdı.

ibb-mezarlik-daire-baskani-ayhan-koc-bize-gelen-14109956-3583-m.jpg

Ölüm Oranlarında Artış Var

TELE1’in haberine göre Koç, ölüm oranlarında ciddi bir artış olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz yılın son döneminde yaşanan artışın yine bir benzerinin meydana geldiğini, normalde 200-210 arasında olan ölüm sayısının, 350-400 düzeyinde olduğunu dile getirdi.

Şimdiye Kadar Koronavirüs Yazan Bir Ölüm Raporu Gelmedi

“Yoğunluğu bizler de yaşıyoruz, bulaşıcı hastalıktan dolayı ölenlerin sayısı pandeminin başından beri 20 binin üzerinde, Gelen raporların hiçbirinde koronavirüs yazmadılar, şimdiye kadar öyle bir rapor gelmedi. Ben direkt virüsten dolayı ölen kişiler biliyorum ama böyle bir rapor gelmedi.

Sosyal Medyadaki Ölüm Raporu Dikkat Çekti

Koronavirüsten dolayı yaşamını yitiren bir hastaya ait olan ölüm raporu sosyal medyada büyük dikkat çekmişti. Raporda yer alan bilgilerde hastanın koronavirüsten öldüğüne dair bir ibarenin bulunmaması kafalarda karışıklığa neden olmuş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili olarak açıklama yapmıştı.

ibb-mezarlik-daire-baskani-ayhan-koc-bize-gelen-14109956-4147-m.jpg

Bakan Koca, hayatını kaybeden kişinin tüm kayıtlarının koronavirüs olarak yer aldığını, ilgili belgenin defin işlemlerinin tamamlanabilmesi için inceleme yapılmadan düzenlenmiş bir belge olduğunu ifade etmişti.

ibb-mezarlik-daire-baskani-ayhan-koc-bize-gelen-14109956-8070-o.jpg