Hibe Desteği Aldı Servet Kazanıyor! Anında 500 Bin Lira Devlet Desteği

Hibe Desteği Aldı Servet Kazanıyor! Anında 500 Bin Lira Devlet Desteği

Elazığ’da 3 çocuk babası Halit Ayhan, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ndan aldığı hibe ile kendisine tavuk çiftliği kurdu. Halit Ayhan “ Daha önce müteahhitlik yapıyordum. Müteahhitlik yaparken tavuk çiftlikleri de kuruyordum.

 

Elazığ’da 3 çocuk babası Halit Ayhan, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ndan aldığı hibe ile kendisine tavuk çiftliği kurdu. Halit Ayhan “ Daha önce müteahhitlik yapıyordum. Müteahhitlik yaparken tavuk çiftlikleri de kuruyordum.  Bu iş cazibeme gitti ve bende yapmak istedim” derken çiftliğin kapasitesinin yılda 600 ton et üreten bir çiftlik kurmuş oldu. Halit Ayhan “ devletin hibe desteği sayesinde kurduğu tavuk çiftliği işinin daha rahat olduğunu” sözlerine ekledi. Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvuruda bulunduğunu söyleyen Halit Ayhan, projesi kabul edilip onaylandıktan sonra %65 oranında bir hibe desteği aldığını belirtti.

%65’i Devletten %35’i Benden

screenshot-15.jpg

 Devletten aldığı hibe desteği ile Elazığ merkeze bağlı Çallıca Köyünde 1milyon 200 bin TL yatırım yapan Halit Ayhan,  bu destekle 30 bin civciv kapasiteli bir broiler üretim çiftliği kurduğunu söylüyor. İşletmesinin 7 yıldır aktif olarak çalıştığını da sözlerine ekleyen Halit Ayhan, yılda 600 ton et üreterek yılda 300 bin TL düzenli olarak gelir elde etmeye başladığını belirtti. Halit Ayhan “Ondan önce müteahhitlik yapıyordum.

screenshot-14.jpg

Onu bırakıp gelerek bu çiftliği kurduk. Yatırımın %65’ini devlet karşılarken %35’ini kendimiz karşıladık” dedi. Ayhan” Aynı zamanda ailemle çiftlikte kalıyoruz. Bir tane de görevli var. Onunla beraber buraya bakıyoruz” diyerek sözlerine devam etti. Yaklaşık olarak 7 senedir üretim yaptıklarını ve yıllık ortalama 300 bin lira kazandığını söyleyen Ayhan, “ Çiftliğin değerinin şu an 3,5 milyon, bu iş hem daha faydalı hem de rahat olduğunu müteahhitlikten daha iyi ve daha rahat olduğunu da sözlerine ekledi.

Çocuk Gibi Bakıyoruz.

screenshot-16.jpg

Tavuklara çocuk gibi baktıklarını dile getiren Halit Ayhan devlet desteği olmasa böyle komple otomatik sistem bir tesis kurmalarının n mümkün olmadığını belirtirken, tek zorluğun herhangi bir arıza olduğunda arızanın gidermek zorunda olduğunu da sözlerine ekledi.

screenshot-17.jpg

Ağır bir işçiliğin olmadığını sadece teknik olarak da iş olduğunu söyledi. Halit Ayhan” Herkesin devlet desteğinden faydalanıp karlı bir işletme ve işe sahip olabileceğini ve herkesin bu desteklerden faydalanmak için başvurmasının önemli olduğu söylerek sözlerini bitirdi.