‘’Hesabınıza Para Geldi’’ Mesajına Tıkladı: Kabus Başladı!

Günümüzde binlerce kişinin banka hesaplarına dadanan dolandırıcılar, yeni yöntemler üretmeye devam ediyor. Elazığ’da inşaatlarda yaşayan Yakup Sadan, gelen mesaja tıkladı kabusu başladı.

Günümüzde teknoloji geliştikçe, bankalarda kullanıcılarını koruyabilmek için yeni tedbirler almaya başladı. Fakat alınan tedbirler dolandırıcıları durdurmaya yetmiyor. Bu kez de ‘’Hesabınıza para geldi’’ yönündeki mesajla kişilerin banka bilgilerini ele geçiren dolandırıcıların son kurbanı inşaat işçisi oldu. Günlük 150 liraya yevmiyeli çalışan talihsiz adam, mağdur oldu.

‘’Hesabınıza Para Geldi’’ Mesajı!

Hürriyet’te yer alan habere göre, ‘’Evin kredi borçları olmasından kaynaklı ekstra bir harcama yapma imkanım yok’’ diyen Sadan, yaşadığı acı olayı şu şekilde aktardı;

2.webp​​​​​​​

‘’Avrupa’daki bir inşaat işi için bankadan hesap açmam gerekiyordu. Özel bir banka üzerinden hesap açtık. Bankada bir kredi verdi. Kartın limiti ise toplamda 8 bin liraydı. Fakat kartı hiç kullanmadım zaten yanımda taşımıyordum evdeydi. 1 Nisan’da şantiyedeyken bana bir mesaj geldi. Mesaj, bankadan gelmiş, mesaja baktığımda ‘Hesabınıza para geldi’ deniyor. Çok şaşırdım çünkü para gelmemesi lazımdı.

‘’Birisi yanlışlıkla göndermiş olmalı herhalde’’ dedim sonrasında ‘hesaba bakayım da iade ederim’ diye hesabıma girmeye çalıştım. Fakat girdiğim şifreyi hiçbir şekilde kabul etmedi. Sonrasında biraz uğraşarak hesabıma girdim. Gelen herhangi bir paranın olmadığını gördüm’’ dedi.​​​​​​​

Mesaja Tıkladı Telefonu Kapandı

Hesabına herhangi bir şekilde para gelmediğini gören Sadan, bankanın müşteri ilişkilerini aramaya çalıştı fakat telefonu kapandı. Sadan hala kötü bir şey yaşamadığını düşünerek telefonun şarjının bittiğini düşündü. Fakat bu böyle değildi telefonunu 5 dakika sonra açabildi. Bu kez de gerçek bankadan art arta mesajlar gelmeye başladı.

4.jpg​​​​​​​

Banla ise Sadan’a yaptığı kredi kartı alışverişlerinin harcamasından kazandığı para puanları bildiriyordu. Sadan ise o an hesabının çalındığını fark etti. Hemen bankayı aradı ve işlemleri durdurdu. Fakat bu süre içerisinde dolandırıcılar 1.777 liralık bir harcama yapmıştı. Söz konusu para ise sanal oyun tarafından alındığı öğrenildi. Talihsiz adam ise şu an mahkemelerle uğraşıyor.

Dolandırıcılardan Korunmak İçin 5 Madde

Dolandırıcılardan korunabilmek için aşağıdaki detayları dikkatlice yapmanızda fayda var;

  1. Tanımadığınız herhangi bir kişiden gelen mesaj ve e-postaları açmayın.
  2. Anti – virüs programı kullanacaksınız, lisanlı kullanın.
  3. İnternet sitelerinden indirdiğiniz uygulama, fotoğraf, dosyaları dikkat edin.
  4. Kullandığınız cihazda arıza fark ediyorsanız, profesyonel destek alın.
  5. Hesap hareketlerinizi düzenli olarak kontrol edin, farklı bir durumda bankayla irtibata geçin.