Facebook kullananlara kötü haber: kullanıcıların bilgileri çalındı!

Facebook kullananlara kötü haber: kullanıcıların bilgileri çalındı!

Dünya’daki en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi olan Facebook, yarım milyardan fazla kullanıcının verilerini ücretsiz olarak yayınlandı.

Facebook tarafından gerçekleştirilen bu hamle sonrasında ise herkes şok oldu. Verilen yayınlandığı yarım milyar kullanıcı arasında 20 milyon Türkiye’den kullanıcı olduğu belirtildi. Bundan kaynaklı olarak birçok Facebook kullanıcısının verileri dijital dünyaya düştü.

facebook-989203.jpg

Business Insider’ın paylaştığı habere göre, sızan veriler arasında telefon numaraları, kullanıcı bilgileri, isim ve soy isimler, doğum tarihleri, biyografi bilgileri ve e- posta adresleri bulunuyor.

Siber suç istihbarat firması olan Hudson Rock’ın teknoloji sorumlusu Alon Gal, verilerin sızdırılmış olduğunu Cumartesi gecesinden fark etti ve Twitter hesabı üzerinden tüm detaylarla birlikte paylaştı.

1212.jpg2-002.jpg3-002.jpg

Paylaşılan verilere göre 32 milyonu Amerika Birleşik Devletleri, 11 Milyon Birleşik Krallık ve 6 milyon Hindistan’daki kullanıcılara ait. Türkiye’de ise ortalama olarak 20 milyon kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığı aktarılıyor.

Business Insider, sızdırılan bilgilerinin bir hacker forumu üzerinde ücretsiz olarak mevcut olduğunu ve temel veri becerilerine sahip olan herkes için geniş çapta erişebilinir olduğunu aktardı. Bunların yanı sıra Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını listelenen kimliklerle eşleştirerek yayınlanan verilerin doğruluğu da teyit edildi.