Emeklilik Yaşı 70 mi oluyor?

Emeklilik sisteminin değişmesiyle birlikte önceki erken olan emeklilik yaşları bilindiği üzere bir süre daha uzayarak 65 yaş gibi ciddi bir zaman olarak tespit edilmişti.


Emeklilik sisteminin değişmesiyle birlikte önceki erken olan emeklilik yaşları bilindiği üzere bir süre daha uzayarak 65 yaş gibi ciddi bir zaman olarak tespit edilmişti. Belirli bir süre öncesinde işe başlayan vatandaşların kısmen etkilendiği ve ilerleyen zamanlarda işe başlamanın olmasıyla birlikte direk olarak etkilenilen emeklilik sistemi ile ilgili daha farklı bir çalışmanın yapıldığı ile ilgili bir durum olduğu konuşuluyor. 
Yeni devlet memuru olan vatandaşlara uygulanacak ola sistemde emeklilik yaşının biraz daha ileriye aktarılması ve daha geç emekli olunması gibi bir durumun söz konusu olduğu belirtiliyor. 
Emeklilik Yaşı İleri mi Gidecekscreenshot-1.jpg
Yapılan araştırmalar doğrultusunda Avrupa da uygulanmakta olan emeklilik yaşının daha ileri seviyelerde olduğu ve ülkemizde ki emeklilik yaşının bu ülkelerle kıyaslandığında daha erken olduğunun tespiti ile yeni işe başlayacak devlet memurlarında ve diğer çalışanlarda emeklilik yaşı iye ilgili yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor. Planlamanın resmi bir şekilde şuan için duyurulmadığı fakat bununla ilgili bir çalışma yapıldığı biliniyor. 
3600 geliyor mu?
Memurlar uzun süreden beri verilmiş olan 3600 sözünün yerine getirilmesini beklerken emeklilik yaşının bir süre daha ileri atılması dedikodusu ile birlikte şok oldular. Uzun bir süreden bu yaha Öğretmenler, Polisler ve Sağlıkçıların beklemekte oldukları 3600 ek gösterge ile ilgili şu ana kadar yapılmış resmi bir açıklama bulunmuyor. screenshot-3.jpg
Bir diğer görüşe göre 3600 ek göstergenin seçimden önce verileceği ve bunun akabinde emeklilik yaşının yükseltilerek burada oluşan kaybın yerine konulacağı da belirtiliyor. Yeni memur olan veya yeni çalışma hayatına giren vatandaşların böylece yaşlarının 7 olması durumunda emekli olmaları görüşü şu sıralar konuşuluyor. screenshot-4.jpg
Emeklilik ile ilgili her meslek gurubuna ise aynı yaşlar uygulanmayacak. Yapılan çalışma ile ilgili yıpranma katsayılarını da bulunacağı ve her meslek gurubuna farklı bir takım yıpranmaların verileceği de görüşler arasında bulunuyor. Polis ve asker gibi mesleklerin yıpranma payının yüksek olacağı ve belirli bir yaştan sonra aktif olarak değil pasif olarak çalışmaların devam edeceği bir çalışmanın olacağı da ayrıca değerlendiriliyor.