Çalışan Herkese Dev  Devlet Desteği 1500 Liranızı Hemen Alın

Çalışan Herkese Dev Devlet Desteği 1500 Liranızı Hemen Alın

Çalışanlara devlet desteği olarak 1500TL verilecek. Pandemi nedeniyle devlet tarafından sağlanan desteklere bir yenisi daha eklendi.

Çalışanlara devlet desteği olarak 1500TL verilecek. Pandemi nedeniyle devlet tarafından sağlanan desteklere bir yenisi daha eklendi. Ramazan boyunca kapalı olacak kafe ve restoran çalışanlarına para desteği verileceği açıklandı. Ayrıca çalışanların sosyal güvenlik primlerinin işsizlik fonundan sağlanması da kanun teklifinde yer buldu. Peki, çalışanlar 1500 TL devlet desteğinden nasıl faydalanacak? Merak edilen sorunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Ekonomide Yeni Kararlar

screenshot-6.jpg

Binlerce çalışanı ilgilendiren ekonomide yeni düzenlemeler ile ilgili kanun teklifi Meclis’e sunuldu. Bu kanun teklifi Ramazan ayı itibariyle Pandemi tedbirleri kapsamında yeniden kapanacak olan kafe ve restoran çalışanlarına 1500 TL destek ödenmesine olanak tanıyor.

screenshot-5.jpg

Ekonomide yeni düzenlemelerinin içinde Kurumlar vergisi oranının 2021 yılı için yüzde 25 ve 2022 için yüzde 23 oranında uygulanması da yer alıyor. Bu düzenlemelerin yanı sıra hastalık ve analık sigortası kapsamında ödenecek geçici iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazancın hesabının değişmesi de gündemde. Hesaplamada iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 12 ayın dikkate alınmasını öngörüyor.

1500 TL Başvurular Nasıl Yapılacak?

screenshot-4.jpg

Meclis’e sunulan yeni ekonomik düzenlemeler içinde bulunan yeni kararlardan biri de pandemi tedbirleri kapsamında yeniden kapanacak olan kafe ve restoran çalışanlarına verilecek destek olan 1500TL, Nisan ve Mayıs aylarında aylıksız izne ayrılanlara ödenecek. Ayrıca Nisan ve Mayıs aylarına ait sosyal güvenlik primlerinin işsizlik fonundan karşılanması da kanun teklifinin içinde yer alıyor. 1500TL destek ödemesinden faydalanmak isteyenlerin daha önceki dönemlerde olduğu gibi başvurularını Ticaret Bakanlığına yapmaları bekleniyor. Ancak daha önceki dönemde destekten faydalanmış olan çalışanların tekrar ve otomatik olarak ödeme yapılıp yapılmayacağı resmi açıklamadan sonra belli olması bekleniyor. Kafe ve restoran çalışanlarının 1500TL lik destek kararını içeren kanun teklifinin Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Çalışanların gözü kulağı mecliste 1500TL destek ödeme kararını bekliyor.

Çalışanlara yönelik olarak devlet destekleri devam ediyor. Büyük çapta halkın neredeyse tamamını kapsayan bir destek bulunmasıyla birlikte çalışanlara yönelik olarak verilmekte olan devlet desteklerinin sayısı da oldukça fazla. Vatandaşlar durumlarına göre bu desteklerden faydalanabiliyorlar.