Bu 3 Yöntem Ocaklarınızı Tertemiz Yapacak!

Bu 3 Yöntem Ocaklarınızı Tertemiz Yapacak!

Ocaklar sürekli yemek pişirildiği için evde en çok kirlenen noktaların başında gelmektedir. Yemeklerin dökülmesi veya ateşin harlı bir şekilde yanmasından dolayı kararan ocakları bu yöntemlerle kolayca temizleyebilirsiniz.

Zamanla kararan ocaklarını bu yöntemlerle birlikte ilk günkü gibi tertemiz hale getirebilirsiniz. Yemek pişirirken sıçrayan damlalar, kızartma esnasında ocağa dökülen yağlar, tüm bunlar zamanla ocağın kararmasına neden olmaktadır. Bizler de sizler için kararan ocakları parlatmak için kullanılabilecek olan yöntemleri derledik.

*Sabun ile Ocak Parlatma Yöntemi

Sabunu rendeledikten sonra derin bir kabın içerisine yerleştirin, kaynayan sıcak suyu sabunun üzerine döktükten sonra ocağın gözlerini de kabın içine atın ve 1 gece bu şekilde bırakın. Daha sonrasında durulayın, çamaşır suyu dökün ve telle sert bir şekilde ovalayın. Bu yöntem ocaklarınızı tertemiz yapacak.

ezgif-5-b45fc8bcc2d6.jpg

*Sıcak Su İle Parlatma Yöntemi

Sıcak suyun içerisinde ocak gözlerini bir süre bekletin bu süre zarfında kararan yerler yumuşamaya başlayacaktır. Tel ve bulaşık deterjanı ile ovaladıktan sonra kullanmaya devam edebilirsiniz.

*Sirkeli Karışımla Parlatma Yöntemi

Malzemeler

-2 çay bardağı sirke

-4 yemek kaşığı limon tuzu

-Demirlerin üzerine geçecek kadar su

-Beyaz sabun

-Çelik tel

Tüm malzemeleri karıştırarak işe başlıyoruz, ocak gözlerini de içine koyduktan sonra karışımı kaynatıyoruz. Bir süre kaynadıktan sonra alıyoruz ve yumuşamış olacağı için beyaz sabunla ovalıyoruz. Tüm malzemelerin tertemiz olduğunu göreceksiniz.

siyah-ankastre-ocak-nasil-temizlenir.jpeg