Bekçi alım şartları: bekçi alımı ne zaman?

Bekçi alım şartları: bekçi alımı ne zaman?

Devlet bünyesinde ‘bekçi’ olarak görev almak isteyen birçok yurttaşın gözü, gelecek haberlerde. Binlerce kişi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara yönelmiş durumda. Bekçi alım şartları nelerdir, bekçi alımı ne zaman?

Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından açıklanan sınavlar için bekçi adaylarının heyecanlı bekleyişleri devam etmekte. Bekçilerin temel olarak mahallelerde ve caddelerde görev alan kişilerdir. Yurttaşların güvenliğini ve huzurunu sağlamak ile yükümlülerdir. Bunu gerçekleştirebilmek içinde sınava girerek belirli bir başarıyı sağlaması gerekmektedir.

1.webp

2021 bekçi alımları bilindiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi tarafından açıklanmakta. Bekçi olmak isteyen bireyler ise EGM’den gelecek açıklamaya gözlerini çevirmiş durumdalar. Bekçi olmak içinse gerekli şartlar netleşti. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak görev almak isteyen kişilerin belirli yükümlükleri yerine getirmesi son derece önem taşımaktadır.​​​​​​​

​​​​​​​2-001.jpg​​​​​​​

Bekçi Alımları Ne Zaman?​​​​​​​

Bekçi olmak isteyen birçok kişi başvuruların ne zaman başlayacağını araştırmaktadır. 2021 yılında bekçi alımı yapılacak iller ve başvuru tarihleri henüz net olarak duyurulmadığını belirtmekte fayda var. Polis Akademisi veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek resmi açıklama yapıldığında sizlerle paylaşacağız.

3-001.jpg​​​​​​​

Bekçi Başvuru Şartları Nelerdir?

Binlerce yurttaş, bekçi olmak için tarayıcılar üzerinden ‘bekçi başvuru şartları nelerdir, nasıl bekçi olunur?’’ gibi soru​​​​​​​ları araştırmaktadır. Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine başvuru yapmak isteyen adaylarda birçok kriter arandığını belirmekte fayda var. Bu şartları temel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması
 • Lise veya dengi okul mezunu olunması
 • Minimum 167 cm boyunda olunması
 • Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde minimum 1 yıl ikamet ediliyor olması
 • Ağır hapis veya altı aydan daha fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, rüşvet, hırsızlık, irtikap, yüz kızartıcı suç, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi suçlardan hükümlü bulunmaması

4.jpg​​​​​​​

 • Toplum telakkilerine göre kötü şöhretinin olunmaması
 • Kamu haklarından herhangi mahrumiyetinin olunmaması
 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak
 • Silah taşıma veya silahlı görev yapabilmesi için hukuki engelinin olmaması
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen tüm şartların tamamlanması
 • Alkol, uyarıcı madde veya uyuşturucu kullanımından kaynaklı tedavi görmüş veya görüyor olmamak
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veyahut siyasi partilerin yan kuruluşlarında üye bulunmamak

Genel olarak 2021 yılı bekçi alım şartları bu şekildedir. Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçi alımına dair duyuru yaptığında gerekli olan tüm şartları eksiksiz olarak paylaşmaktadır. Bu maddeler genel şartları kapsayıcı değildir.