Bankaya Borcu Olanlar Dikkat. Sicil Affı mı Geliyor?

Bankaya Borcu Olanlar Dikkat. Sicil Affı mı Geliyor?

Vatandaşların kredi ve kredi kartları borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi meclise sunuldu. Bu teklif ile birlikte bankalara ihtiyaç kredisi, araç kredisi ve kredi borcu olanlar için bir umut ışığı oldu.


Vatandaşların kredi ve kredi kartları borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi meclise sunuldu. Bu teklif ile birlikte bankalara ihtiyaç kredisi, araç kredisi ve kredi borcu olanlar için bir umut ışığı oldu. Kredi borçları nedeniyle kara listeye alınan ve sicili bozulan ve kredi kullanamayan esnafların tekrar kullanabilmesi ve bankalarla çalışabilmelerinin önü açılacak. Bankalar birliğinin kara listesinde bulunanlar yükümlülüklerini yerine getirdiği takdirde olumsuz kayıtlar göz ardı edilecek.


Kredi Borçları 60 ay Faizsiz Olarak Ertelenecek.


Kanun teklifi kabul edilirse, tüketici kredisi ve kredi karı borcu olan vatandaşların, borçları faiz ve ekstra gecikmeden kaynaklanan maliyetler silinerek anapara borcu peşin, ya da 60 aya kadar vadeli olacak biçimde yapılandırma kapsamına alınacak. Ayrıca mevcut faiz ve gecikme borçları da silinmesi planlıyor. Meclise sunulan yasa tasarısı kabul edilirse kredi derecelendirme kuruluşları ve Merkez Bankasında bulunan olumsuz kredi kayıtları da silinecek.
screenshot-26.jpg

2021 Yılında Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?
Merkez bankası geçtiğimiz günlerde açıkladığı finansal istikrar raporunda 360 milyar lirası yakın izlemede, 150 milyar tahsili gecikmiş olan toplamda 510 milyar sorunlu kredi olduğu duyuruldu. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi raporuna göre 33 milyon 643 bin kişinin 836,8 milyarlık kredi borcu bulunuyor. Vatandaşların ortalama kredi borcu ise 4 bin 949 TL olarak duyuruldu. 
Bu raporlar kapsamında çıkacak olan olası  bir kredi ve kredi kartı borcu yapılandırması ile sicil affı milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor.

screenshot-28.jpg

Borç yapılandırması ve sicil affı kanun teklifi meclisin gündemine geliyor. Mecliste yapılacak görüşmelerde çoğunluğun oyunu alması halinde kanun teklifi yasalaşarak yürürlüğe girecek. Bu nedenle milyonlarca vatandaşın gözü kulağı meclis de yapılacak görüşmelerinin sonucunda. Sicil affı ve kredi ve kredi  borcu yapılandırılmasının onaylanması halinde milyonlarca vatandaş rahat  bir nefes alacak.screenshot-27.jpg
Uzun bir zamandan bu yana kapsamı bir şekilde beklenmekte olan sicil affı ile ilgili neredeyse her geçen gün yeni bir haber dana çıkıyor. Yapılan açıklamalar sicil affı beklemekte olan vatandaşları ümitlendirirken tam olarak ne zaman bu affın çıkacağının belli olmaması gerginliğe sebep oluyor. Yakın zaman içerisinde yetkililerden bu konuda bir açıklama bekleniyor.