Asgari Ücretin 1 Dolar Artmasının Sağlık Üzerindeki Etkileri!

Dışarıdan bakıldığında ufak gibi görülen değişiklikler aslında kelebek etkisi ile çok büyük değişimleri meydana getirebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmacılar gerçekleştirdikleri bir çalışmada en düşük saatlik ücretin yalnızca 1 dolara artması halinde intihar oranlarında ciddi düşüşler olabileceğini ortaya çıkardı.

Gelişmiş ülkelere bakıldığında yüksek iş gücü ve refah seviyesi ile birlikte intihar oranları oranlarında ciddi düşüşler olduğu ifade ediliyor. Lakin Amerika'da intihar oranlarında ciddi bir artış söz konusu. Bu intiharların neden kaynaklandığının araştırılması ise son derece önemli bir konu başlığı.

minimum-wage-gettyimages-475695628.jpg

Araştırmacılar 1990 ve 2015 yılları arasında Amerika'da her eyalette asgari ücretin yalnızca bir dolar artırılması halinde 27.550 intihar vakasının engellenebileceğini ifade etti. Araştırma, eğitim seviyesi lise veya liseye kadar olanlar için geçerli. Ayrıca araştırmaya göre işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde intihar vakalarında çok ciddi artışlar yaşanıyor.

İntiharın nedenleri arasında ekonomik zorluklar yaşanması, borçların artması, iş kaybı ve finansal baskı üst sıralarda yer alıyor. Buna ek olarak asgari ücret politikaları gibi ekonomik müdahalelerin intihar üzerinde son derece önemli etkileri olduğunun altı çizildi.

Asgari ücretin intihar üzerindeki etkilerini incelemek için Amerika’daki 50 eyalet ve Washington eyaletinden toplanan veriler analiz edildi, 1990 – 2015 yılları arasında 18 – 64 yaş aralığında meydana gelen intihar oranları ile dönemlik asgari ücretler karşılaştırıldı.

Amerika’da Türkiye’deki gibi aylık asgari ücret kavramı bulunmuyor, asgari ücret tutarı saatlik çalışma üzerinden belirleniyor, aynı zamanda eyaletlere göre asgari ücret tutarı değişiyor, en düşük saatlik asgari ücret 7.25 dolar seviyesindedir, bu tutar bazı eyaletlerde daha yüksektir, örneğin Washington eyaletinde saatlik asgari ücret 15 dolardır. Araştırmacılar asgari ücrette yapılabilecek olan her 1 dolarlık artışın intihar oranlarını yüzde 4-6 arasında azaltabileceğini tahmin ediyor.

Asgari ücretin artması ile maaşların arttığı ve bu durumun psikolojik olarak bireyde olumlu etkiler yarattığı, sosyo-ekonomik gruplar arasındaki ümitsizliğin de azalmasına etki ettiğini belirtiliyor. Amerika’daki en büyük ölüm nedenlerinden birisi intihar, ülkede 2017 yılında meydana gelen 50 bin intihar neredeyse tamamının engellenebileceği belirtiliyor. Aynı zamanda 18 – 24 yaş aralığındaki her 5 ölümden 1’inin nedeni yine intihar.

counting-coins-minimum-wage.jpg

Toplum refahın sağlanması ve için asgari ücrette iyileştirmeler yapılmasının büyük önem taşıdığı, düşük ücretler karşılığında çalışmanın zihin sağlığını ve psikolojiyi olumsuz etkilediği, intihar tehlikesini yükselttiği ifade ediliyor.