Artık cep telefonlarının şarjı 9 yıl dayanacak!

Artık cep telefonlarının şarjı 9 yıl dayanacak!

Amerika Birleşik Devletleri California merkezli Nano Diamond Battery, elmas ve nükleer atıklar sayesinde 28 bin yıla kadar dayanabilen özel pilini tanıttı.

Teknoloji gündemine bomba gibi düşen bu araştırma sonrasında herkes bu teknolojinin telefonları nasıl etkileyeceğini merak etmeye başladı. Cep telefonları ve diğer teknolojik cihazlar için 9 yıl bitmeyecek piller üzerinde çalışılıyor.

genclerin-oranlari-artiyor-4.jpg

Techtimes’ın gerçekleştirdiği habere göre California merkezli Nano Diamond Battery, elmas ve nükleer atıkları kullanarak hiç bitmeyecek bir pil üretti. Hiç şarj edilmeden tam tamına 28 bin yıla kadar dayanabilen pil, uzay çalışmaları için umut olacak.

Elmas pili, temel olarak gücünü nükleer atıklardan ve özel geri dönüştürülen radyoaktif izotoplardan alacak. İzotoplar üzerinden yayılan enerjiyi emmek için batarya, paneli nano-elmas katmanlarıyla birlikte çevrelenecek.​​​​​​​

genclerin-oranlari-artiyor-5.jpg

İzotopların genellikle binlerce yıl süren ömürleri olmasından kaynaklı elmasların da mükemmel ısı iletkenlerine sahip olmalarından kaynaklı, pil yeniden şarj edilmeye gerek olmadan enerjilerini yaymaya devam edebilecek.

NDB’nin kurucusu Dr. Nima Golsharifi, pilin yüzler yıl kullanabilmesinin yanı sıra, nükleer atığı iyi bir şeye dönüştürebilmek gibi bir fayda sağlayacağını aktardı. Golsharifi, aynı zamanda cep telefonları üzerinden ve diğer teknolojik cihazlar üzerinde şarjın tam tamına 9 yıl dayanabileceğini ileri sürdü.

genclerin-oranlari-artiyor-6.jpg​​​​​​​

Belirtilen eşsiz teknolojiye sahip pil, 2023 yılında kullanabilir olacağı iddia edildi. Pilin maliyetinin ne olacağı ise oldukça merak konusu. Ancak yüksek teknolojinin kullanılması, sentetik elmas ve nükleer atık gibi detaylardan kaynaklı herkesin önümüzdeki yıllarda ulaşamama ihtimalinin yüksek bastığı belirtildi.