4 kalemde Hükümetten yardım! Nisan ve Mayıs aylarında iki ayda bir 3 bin TL ödemesi yapılacak

4 kalemde Hükümetten yardım! Nisan ve Mayıs aylarında iki ayda bir 3 bin TL ödemesi yapılacak

Ülke geneleninde yaşanan korana virüsü salgını sürecinde işçiye işverene ve ailelere sağlanan yardımların yanında esnafa da yardım geldi.

Ülke geneleninde yaşanan korana virüsü salgını sürecinde işçiye işverene ve ailelere sağlanan yardımların yanında esnafa da yardım geldi. Pandemi döneminde zarara uğrayan esnafa ve yeme içme sektöründe hizmet veren esnafa da yardım eli uzatıldı. Ücretsiz izinde olan personele de 2 ay süresince 1.500 TL ödenecek. Peki bu esnaf yardımından kimler faydalanacak? Nasıl başvuru yapılacak? Ne kadar ödenecek? İşte bütün ayrıntılar...

screenshot-12.jpgscreenshot-13.jpg

Ülkemizde korana virüsü salgını sonrasında pek çok kesime önemli yardımlar verilmeye devam etmektedir. Bu yardımların yanında şimdi de esnafa yardım haberi geldi.

Yasa teklifi hazır

 

TBMM’ye yasa teklifi sunuldu. Böylelikle Nisan ve Mayıs aylarında kısa çalışma sonrası verilen normalleşme yardımından faydalanamayan kafe ve restoran çalışanlarının primleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

BU dönem içerisinde ücretsiz izne çıkacak olan personele  ve işçiye  1.500 lira ödenecek. Prim desteğinde 1.341 Lirayı bulacak. Esnafa verilecek destekler şu şekilde;

  1. Kira ve hibe yardımı

Bu yardımdan basit bir şekilde vergilendirilen küçük esnaflar yararlanacak. 3 ay süresince ayda 1.000 TL hibe yardımı yapılacak. Ayrıca 3 ay süresince aylık olarak büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde de 500 TL kira desteği verilecek. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

  1. Normalleşme yardımı

screenshot-14.jpg

Bu yardım kısa çalışma ödeneği bitmesinin ardından normal çalışma dönemine geçen işletmelere yapılacak. İşçilere 1,341.56 TL prim yardımı yapılacak.

  1. Kafe ve Restoranlara nakit yardımı

Bu yardımdan normalleşme yardımı alamayan kafe ve restoranlar faydalanacak. İşçiler 1.341,56 liralık prim yardımının dışında ücretsiz izinde olan çalışanlara 1.500 TL verilecek.

  1. Ciro kaybı yardımı

Bu yardımdan pandemiden dolayı kısıtlamalardan etkilenen ve cirosu 3 milyon TL’nin altında olup 2020 senesinde %50 ve fazla kayıp yaşamış olan yeme-içme sektörü yararlanacak. Kayıp olan cirolarının %3’ü verilecek. Bu ödenek 2 bin TL’den az, 40 bin TL’den fazla olmayacak. Başvurular 30 Nisan’a kadar e-Devlet üzerinden yapılacak.

Devlet tarafından verilmekte olan yardımlar uygun görülen kişilere verilmektedir. bu sebeple belirli bir zaman değerlendirme süreci bulunmaktadır. Bu süreç sonunda uygun bulunan vatandaşlara gerekli olan yardım sağlanmaktadır. Yardımlar gerekli koşulların ortadan kalkmasıyla birlikte kaldırılabilir.