282 Bin Çalışana 1.500 TL Verilecek! Meclis’te Onaylandı!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışanlarına yapılacak 1.500 TL’lik destek ödemesi geçti.

Bazı düzenlemeleri içinde barındıran torba yasa teklifi dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Torba yasada yer alan önemli tekliflerden birisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan kafe ve restoran çalışanlarına nisan ve mayıs ayında yapılacak olan 1.500 TL’lik yardımdı. Bu teklif Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi.

thumbs-b-c-52cc5513102b91fa639d7072639d648b.jpg

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, yardım paketi hakkında açıklama yaptı.

Erdem, yeme-içme sektöründe hizmet gösteren işletmelerde 537 bin kişinin çalıştığını, çalışanların 165 bininin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığını, 90 bininin ise nakdi ücret desteğinden yararlandığını belirtti. Nisan ve mayıs aylarını kapsayan 1.500 TL’lik nakdi yardım ödemelerinden 282 bin çalışanın faydalanmasını beklediklerini dile getirdi.

Kısa Çalışma Uzasın

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda madde görüşmeleri esnasında TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç’ta söz aldı. Koç, yeme-içme sektörü çalışanlarına yönelik yapılan düzenlemeyi desteklediklerini ancak mart ayında sona eren kısa çalışma ödeneğinin süresinin haziran ayına kadar uzatılması gerektiğini dile getirdi.

Türk-İş temsilcisi Barış İyiaydın’da kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması gerektiğinin altını çizdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kısa çalışma ödeneği ile ilgili bir düzenleme yapılmadı. Ücretsiz izinde olanlara verilen nakdi ücret desteği tutarı 1.431 TL’den 1.500 TL’ye yükseltildi.

basliksiz-17534771605e5a9787d758c-001.jpg

Düzenleme Yapılabilir

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, işçilerin ücretsiz izinde oldukları dönemde yeni iş bulabildiklerini ancak kıdem tazminatı yanacağı için işlerinden ayrılamadıklarını belirtti ve bu konuda yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, Paylan’ın önerisinin üzerinde çalışma yapılabileceğini, gerekli incelemelerin yapılması gerektiğini söyledi.