Gecelik Repo Nedir?

Gecelik Repo Nedir?

Repo bir yatırım aracıdır ve bir menkul değerin (hazine bonosu veya tahviller gibi) geri almak koşuluyla satılmasıdır.

Repo bir yatırım aracıdır ve bir menkul değerin (hazine bonosu veya tahviller gibi) geri almak koşuluyla satılmasıdır. Yani sattığınız menkul değeri bir süre sonra geri almak üzere yaptığınız anlaşmanın isimlendirilmesine repo denir ve repo genellikle gecelik olmaktadır.

Gecelik Repo

Gecelik repo bir diğer ismiyle gecelik faiz başta belirtilen repo işleminden farklı bir işlem değildir. Gecelik olarak adlandırılmasının anlamı ise işlemin bir gün içerisinde gerçekleşmesidir. Yani repo anlaşması bir menkul satışı ve ardından geri alımına dair bir anlaşma olduğu için gecelik repo anlaşması menkul değeri o gün içerisinde satıp sonra geri alacağınızı göstermektedir.

Gecelik Repo Neden Yapılmaktadır?

Gecelik repo nedir? sorusu anlaşıldığına göre neden yapıldığı konusuna da değinilebilir. Gecelik repo işlemi piyasalarda likidite (para veya hızlı bir şekilde paraya çevirmeye olanak sağlayan varlıklar) konusunda sıkıştığı durumda merkez bankası tarafından yapılır.

Gecelik repo yani işlemleri aynı gün içinde gerçekleştirme sisteminde görüldüğü üzere repo sistemi kısa vadeli bir sistemdir. Kısa vadeli olup önemli bir risk barındırmaması ve getirisi sebebiyle yatırımcılar gecelik repoyu veya yine kısa vadeli repo işlemlerini tercih etmektedir. Gecelik repo dışında 1-30 gün arasında repo işlemleri de tercih edilebilmektedir. Tabi ki repo vadesi uzadıkça elde edilen gelir oranında da artış bulunmaktadır. Diğer repo çeşitlerinden ise bazıları şu şekildedir:

  • Esnek repo: Esnek repo parayı daha önceden karşı tarafla anlaşılan şartlar içerisinde çekebilmeye olanak sağlayan repo yöntemidir.
  • Vadeye kadar repo: Vadenin bitimiyle birlikte ödemenin alındığı repo türüdür
  • Düz repo: Klasik olarak anlatılan repo çeşididir.
  • Ters repo: Repo normal koşullarda bir menkul kıymeti geri almak vaadiyle ile satışken ters repo ise bir ürünün geri satım vaadiyle alımıdır.

Görüldüğü üzere birçok repo çeşidi bulunmaktadır ve gecelik repo bu işlemler içerisinde repo işleminin aynı gün içerisinde gerçekleşmesini ifade etmektedir.

Repo İşlemi Nasıl Yapılır?

Repo işlemlerini bankalara aracılığıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Bankaların size sunacağı hazine bonoları, devlet tahvilleri gibi kıymetli menkuller üzerinden bankalarla anlaşmalı olarak anlaşmayı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda işlem yapacağınız süreyi (1-30 gün arasında) gecelik repo olup olmayacağını ya da diğer repo çeşitlerinden birisini tercih etmek de yine banka aracılığı sayesinde seçebileceğiniz seçenekler arasındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.