Geceleri Neden Hüzün Çöker?

Geceleri Neden Hüzün Çöker?

Geceler hemen hemen her insan için hüznün göstergesidir. Bu hüzün genellikle havanın kararması ve karanlığın çökmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Peki geceleri neden hüzün çöker? Bu soruya cevap bulmaya çalışalım.

 

 

Geceler hemen hemen her insan için hüznün göstergesidir. Bu hüzün genellikle havanın kararması ve karanlığın çökmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Peki geceleri neden hüzün çöker? Bu soruya cevap bulmaya çalışalım.

xioft-1548760660-804.jpg

Geceler insanlar için çok eski çağlardan beri merak konusu olmuştur. Geceyi merak edilesi bir hale getiren şey ise korku ile hüznün birleşimidir. Yıllarca karanlık korkusunu yaşayan insanlar bu korkuya bir şekilde cevap bulabilmiş olsa da hüzne dair argümanlar genellikle felsefecilerin argümanları üzerinedir. Geceleri çöken hüznü birçok felsefeci ölüme yaklaşma hissi olarak nitelendirse de bazı farklı sesler de yine bu konu için mevcut haldedir.

gece-karanlik-korkusu.jpg

Gecelerin hüzünlü geçmesini ölüm korkusuna bağlayan felsefeciler, ölüme bir adım daha yaklaşma belirtisi olması sebebiyle gecelerin böyle hüzün verebildiğini belirtmektedirler. Ölüme yaklaşma argümanı ise günün bitimi olarak açıklanmaktadır. Günün bitmesi ile birlikte bir günün daha son bulması mantığına dayanan ölüme yaklaşma korkusunu savunan felsefeciler gecelerin hüznünü buna sebebe bağlamaktadırlar.

 

Karanlığın Hüznü Genetiktir Argümanı

caede3f7fa90fbb79f45dc525aa440a3.jpg

Bazı felsefeciler gecelerin hüznünü ölüm korkusunda ayrı tutarak tamamen karanlığa bağlamaktadırlar. Karanlığın evrimsel olarak geçmişten beri insanlar üzerinde bıraktıkları etkileri irdeleyen bazı felsefeciler, karanlık sebebi ile çöken hüznün sebebini buna bağlamaktadırlar. Karanlık sebebiyle geçmişte insanların başına gelmiş bazı felaketler nedeniyle, insan genlerinde bazı buna dair etkilerin hala görüldüğünü ifade eden bilim insanları bu argümana fare korkusunu da destekleyici argüman olarak görmektedirler.

Geçmişte yaşanan veba salgını sebebiyle genlere işlenen fare korkusu ile birlikte birçok insan farelerden tiksinmekte veya korkabilmektedir. Genlere işlenen bu korkudan yola çıkarak, gecelerin hüzünlü olmasının da sebebini geçmişi karanlığına bağlayan bilim insanları argüman olarak bunun daha gerçekçi olduğunu ifade etmektedirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.