Gastroskopi İşlemi ve Riskleri Nelerdir?

Gastroskopi endoskop olarak tanımlanan kamera sistemi olan bir tüp sistemi ile yemek borusu, mide ve duodenum ilk kısmını incelenmesi işlemidir.

Gastroskopi endoskop olarak tanımlanan kamera sistemi olan bir tüp sistemi ile yemek borusu, mide ve duodenum ilk kısmını incelenmesi işlemidir. Bu konuda deneyim sahibi bir endoskopist tarafından uygulandığında son derece güvenilir ve yeterli bilgi veren bir tetkiktir. Ancak her girişimde olabileceği gibi bu girişimde de başa gelebilecek bazı problemler tanımlanmıştır.

Bunlar; anestezi ait yan etkiler, enfeksiyon, kanama, delinme olarak tanımlanabilir.

  • Kanama: Kanama riski genellikle işleme ek olarak doku biyopsisi alınması, midede polibe lezyonların çıkarılması veya terapötik endoskopik işlemler yani hem tanı koyucu hem tedavi edici yöntemlerin müdahalesi esnasında meydana gelen kanamalardır. Bu kanamalarda çok nadir olarak kan verilmesi veya ek işlem gerekmektedir.
  • Delinme, yırtılma: Yemek borusu veya midede yırtılma hastanede yatış sürenizin uzamasını ve takibi, çoğu zamanda cerrahi olarak bir ameliyatı gerektirebilir ancak bu tip yırtılma veya delinmelerin görülme oranları oldukça düşüktür ve standart bir endoskopik işlemden ziyade özellikli bir ek işleminde yapıldığı vakalarda görülme ihtimali daha fazladır. Yaklaşık olarak 2500 ile 11000 vakada bir görülen bir oran gibi çok düşük bir oran literatürde tespit edilmiştir.
  • Anesteziye ait komplikasyonlar: Endoskopi sırasında verilen anestezi standart olarak bir anestezi uzmanı kontrolünde uygulanmaktadır. Ancak bu durumda bile anestezik ilaçlara bağlı veya anestezinin kişideki etkisine bağlı olarak bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Bu konuda donanımı yeterli olan bir merkezde ve ekiple bu sıkıntıların sorunsuz ve hızlı bir şekilde çözülmesi mümkündür.

Peki bu sıkıntıların işaretleri ve semptomları nasıl olur?

Genellikle ateş, nefes darlığı, ağrı, kanlı ve çok miktarda kusma, zor yutkunma, ciddi ve sürekli vasıfta karın ağrısı, gibi belirtiler olabilir bu durumda mutlaka doktorunuzla temasa geçmeniz önerilmektedir.

Tüm bunların dışında sadece tanısal olmayan aynı zamanda tedavi edici özellikli endoskopik yabancı cisim çıkarılması, endoskopik özefageal dilatasyonlar, endoskopik stent uygulamaları, endoskopik mide tümöral eksizyonları gibi işlemlerinde uygulandığı endoskopik girişimlerde yapılmakta ve bu girişimlerde tanımlanan bu standart komplikasyonlar dışında bazı başka komplikasyonlarla da karşılaşılabilinmektedir.

Kısacası gastroskopi yani midenin endoskopik incelenmesi işlemi sıklıkla uygulanan ve deneyimli bir endoskopist tarafından yapıldığında başa gelebilecek sıkıntıları minimum olan bir tanı ve tedavi yöntemidir.