Frengi Hastalığı ve Tedavi Yolları

Frengi Hastalığı ve Tedavi Yolları

Vücudun birçok bölgesinde etkili olan, her 100 bin kişide ortalama olarak 3 kişide görülen ve bir bakteri çeşidinin neden olduğu cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonal bir hastalıktır.

Vücudun birçok bölgesinde etkili olan, her 100 bin kişide ortalama olarak 3 kişide görülen ve bir bakteri çeşidinin neden olduğu cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonal bir hastalıktır. Tıpta asıl adı sifiliz olan fakat ülkemizde yıllardır frengi olarak bilinmektedir. Frengi hastalığıFrenklerin Hastalığı” anlamına gelir. 16. Yy dan beri Avrupa ve Asya da yayılış göstermiş bir hastalıktır.

Her ne kadar son yıllarda tedavi yolları gelişse ve kesin sonuçlar vermeye başlasa bile, sifiliz hastalığı toplumda da her geçen gün yayılış göstermektedir. Bunun nedenleri arasında toplumdaki ahlaki değerlerin esneklik kazanmış olmasıdır. Bir başka nedenleri ise yurt dışından alınan göçler ve cinsel ilişki serbestliğidir.

Frengi Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığının en büyük bulaşma nedeni elbette ki cinsel yoldur. Anal veya oral sex esnasında hasta bireyden sağlıklı bireye bulaşır. Ayrıca öpüşme ile de hastalık bulaşabilir. Aynı şekilde hasta anneden çocuğuna da bulaşabilecek bir hastalıktır. Frengi hastası anneden henüz doğmamış bir bebeğe bulaşması sonucunda bebek ölü doğabilir. Ölü doğmasa bile erken doğum sonucu bebek bir müddet sonra ölebilir. Çok nadir görülse de hasta bir kişiden kan yolu ile de başka kişilere buluşabilir.

Frengi Hastalığının Belirtileri

Frengi hastalığına sebep olan bakteri vücuda alındıktan sonra 2 evre sonucunda hastalık kendini göstermeye başlar.

1. Evre: Bakteri herhangi bir şekilde vücuda girdikten sonra kan yoluyla tüm vücuda bulaşır. Bakteri vücuda nerde girdiyse o bölgede ıslak, kızarık çıban şeklinde ağrı yapmayan yaralar meydana gelir. Genital bölge, vajina ve ağız çevresinde yaralar oluşabilir fakat 2-3 hafta içinde geçer.

2. Evre: Bu evrede daha çok cilt döküntüleri meydana gelir. Bu dönemde göğüste veya kol bölgelerinde kaşıntısız döküntüler meydana gelir ve avuç içleri ile birlikte makat bölgesi koyu kırmızı renk alır. Hastalık vücuda girdikten sonra 2. Ayda meydana gelen bu belirtiler 3-4 yıla kadar görülebilir. Ayrıca hastalar iştahsızlık, saç ve kaşlarda dökülmelerin yaşanması, bel ve eklem ağrıları gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

Frengi Hastalığı Tanısı Nasıl Koyulur?

Frengi tanısı koymak için tam teşekküllü bir hastaneye başvurup doktorunuzun istediği bazı kan tahlilleri sonucu tanı koyulabilir. Çıban şeklinde çıkan yaralardan alınan örneklerin mikroskobik olarak incelenmesi sonucu bakterilerin varlığı tanısı konabilir.

Frengi Hastalığı Tedavisi

Frengi hastalığında da erken teşhis çok önemlidir. Eğer frengi ileri boyutlara ulaştıysa frenginin oluştuğu organlardaki hasar tedavi edilemez. Eğer cinsel yollarla bulaştığını düşünüyorsanız doktorunuzun verdiği ilaçlar sayesinde frengi hastalığı ileri boyutlara ulaşmadan tedavi edilebilir. İlaçları kullanırken doktorun günde kaç adet, nasıl kullanılacağı hakkında verdiği bilgiler çok önemlidir. Bu bilgilere harfiyen uymanız gerekir.

Tedavi başladıktan 10 gün sonra hastalık bulaşıcı özelliğini kaybeder ve doktorun tedavi sürecinde aldığı kan tahlilleri sayesinde bakteri miktarındaki değişim takip edilir. Tedavi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedavi bittikten 10 gün içinde ilişkiye girmemesi gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.