Fon Nedir? Fon Çeşitleri Nelerdir?

Fon Nedir? Fon Çeşitleri Nelerdir?

Fon gerekli durumlarda şahısların veya kurumların kullanabilmesi için ayrılmış olan hazır paralara verilen addır.

Fon gerekli durumlarda şahısların veya kurumların kullanabilmesi için ayrılmış olan hazır paralara verilen addır. Genellikle bu tarz hazır paralar bütçe dışı tutulur ancak bütçe içi tutulduğu durumlarda olmaktadır.

Sermaye piyasalarında fonlar ise bir yatırım aracı özelliği taşımaktadır. Yatırımcılardan toplanan ücretler veya bütçeden ayrılmış belli bir miktardaki para, tahvil, senet, bono, döviz veya altın gibi çeşitli alanlarda yatırımlar yaparak gelir kaynağının değerlendirilmesine denmektedir. Fonlar kendi içerisinde finansal farklılıklarına ve şekillerine göre birçok çeşit olarak ortaya çıkmaktadır.

Fon Çeşitleri Nelerdir?

Fonlar kendi içinde birçok farklı gruba ve farklı alt başlıklara ayrılmaktadır. Fon çeşitlerinden ilki SPK’ ya göre ayrımı olan fon çeşitleri olarak sıralanmaktadır. SPK’ ya göre fon çeşitleri, A ve B tipi olarak tanımlanmaktadır. Ancak zamanın ilerlemesi ile bu fonlar alt başlıklar halinde detaylandırılmıştır. Fon çeşitleri ise alt başlık olarak şunlardan oluşmaktadır;

Para Piyasası Şemsiye Fonu: Toplam fon varlıklarının vadesine en fazla 148 gün kalması durumunda var olan para ve sermayenin piyasasını etkin bir şekilde kullanmak için oluşturulmuş olan araçlara para piyasası şemsiye fonu olarak adlandırılmaktadır. Para piyasası şemsiye fonunun hesaplanması esnasında ağırlıklı ortalama vadesi en fazla 45 gün olan fonlar olmasına dikkat edilmektedir.

Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu: Toplam fon varlığının en az %80 gibi bir bölümü genellikle borçlanma araçlarını oluşturmaktadır. Bu araçlar ise yerli veya yabancı özellikler taşıyabilmektedir. Bunu haricinde ise yapılan borçlanma özel sektör veya kamu sektöründe olması durumu değiştirmez ve borçlanma araçları içerisine girmektedir.

Hisse Senedi Şemsiyesi Fonu: Toplam fon varlığını oluşturan %80 lik payın devamlı hisse senetlerine yatırılan fonlardan oluşmasına denmektedir.

Katılım Şemsiye Fonu: SPK’ ya uygun olan ve bunun için faize dayanmayan bir para ile sermaye piyasası araçlarından oluşmasına denmektedir.

Fon Sepeti Şemsiye Fonu: Toplam fon değerlerinin toplamının en az seviyesinin %80 i borsa yatırım fonlarına ait olması durumunda fon sepeti şemsiye fonu olarak tanımlanmaktadır.

Değişken Şemsiye Fonu: Diğer fon çeşitlerini içerisinde barındırmayan ve fon çeşitlerinin niteliklerini dışarısında bırakan ve dahil etmeyen Fon çeşitleri olarak tanımı yapılmaktadır.

Ortak Fon Çeşitleri Nelerden Oluşmaktadır?

Ortak Fon Çeşitleri genellikle kişisel sermaye ile yapılacak olan girişimler için kullanılan fonlara verilen adlar olarak tanımlanmaktadır. Alt başlıkları ise şunlardan oluşmaktadır;

Acil durum Fonları: İş kaybı, uzun süreli ağır hastalık veya temel harcamaları karşılamak için oluşturulmuş fonlara verilen adlardır. Bu fonun en temel kuralı ise en az 3 aylık net geliri içerisinde barındırıyor olmasıdır.

Üniversite Fonları: Üniversite masraflarını karşılaması için oluşturulmuş olan fonlardır.

Vakıf Fonları: Borsaya kote olan bir yararlanıcı için belli bir süre karşılığında değerli varlıklarını yönetmek için mütevelli atanmaktadır. Mütevellinin hibe sahibi tarafından kurulmuş olan yasal düzenlemelere vakıf fonları denmektedir.

Emeklilik Fonları: Emeklilik için tasarruf eden kişilerin kullandıkları finansal araçlardır.

Yatırım Alanında Kullanılan Fon Çeşitleri

Yatırım Fonları kendi içerisinde 5 adet başlığa ayrılmaktadır. Bunlar ise şunlardan oluşmaktadır;

Yatırım Fonları: Bireysel olarak yatırım yapılacak olan hisse senedi, tahvil gibi varlıkların yöneticiler tarafından değerlendirilmesi sağlanan fonlara denmektedir.

Para Piyasa Fonları: Kısa vadeli faiz getirisi olan menkul kıymetlere faiz kazandırmak için oluşturulmuş olan likit yatırım fonlarıdır.

Borsa Yatırım Fonları: BYF ve ETF olarak anılan fonlara verilen adlardır.

Hedge Fonları: Net satış değeri yüksek olan yatırımcılar için kullanılır.

Devlet Tahvili Fonları: Hazine menkul kıymetli olan işlemleri düşük riskli yatırımlar ile var olan parayı elden çıkarmak için kullanılan fonlara denir.

Bunlar kişilerim yatırım yapmak için kullandıkları fonlar olarak geçmektedir. Bunlar haricinde ise devletlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak kurdukları fonlar bulunmaktadır. Bu fonlar ise şunlardan oluşmaktadır;

Borç- Hizmet Fonları: Hükümetin var olan borçlarını ödemesi için oluşturulmuş olan fonlardır.

Sermaye Projesi Fonları: Ülke için gerekli olan ekipman ve yapı gibi oluşumlar için oluşturulmuş finansal fonlardır.

Yerleşik Fonlar: Bu fon nakit para veya harcama yapılmasına izin verilmeyen yatırımlar için kaynak amacı ile oluşturulmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.