Firefox Tarayıcı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Firefox Tarayıcı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en çok tercih edilen tarayıcılarından biri olan Firefox gerçekten internet ortamında güzel işler çıkarıyor. Özellikle sürekli kendini güncelleyen yapısı ile kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor.

Günümüzün en çok tercih edilen tarayıcılarından biri olan Firefox gerçekten internet ortamında güzel işler çıkarıyor. Özellikle sürekli kendini güncelleyen yapısı ile kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamayı başarıyor.

Mozilla Firefox intenet tarayıcıları arasında zirvede yer almaya aday bir tarayıcıdır. Fakat bazı sorunlar sebebiyle tarayıcının sıfırlanması gerekebilir. Bu noktada tarayıcının kendi bünyesinde sunmuş olduğu sıfırlama ya da reset atma özellikleri ile bu işlemi yapmak çok basit bir hale gelmektedir.

Tarayıcınızı sıfırlamak adına aşağıdaki başlıkları incelemeniz ve gereken adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Firefox Fabrika Ayarlarına Döndürme

Bu işlemi yapmak yine Firefox tarafından sunulan basit bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. İşlemi yapmak için biraz bilgisayardan anlamak yeterli olacaktır. Ayrıca tarayıcıda saklamak istediğiniz yer imlerini ve gereken bilgileri işleme başlamadan önce yedeklemeniz yararınıza olacaktır.

İşlem adımları aşağıdaki gibidir:

  • Mozilla tarayıcınızı başlatın.
  • Sağ üstte yer alan ızgara şeklindeki menüye tıklayın.
  • Menünün en altında yer alan soru işareti yani yardım menüsünü aç seçeneğine tıklayın.
  • Açılan seçeneklerden sorun giderme bilgilerini seçin.
  • Sonrasında Firefox tarayıcısını yenile işlemini başlatın.

Bu adımları uyguladıktan sonra tek yapmanız gereken bitir seçeneğinin aktif olmasını beklemek. Ardından da bitiri seçip tarayıcının yeniden başlatılmasını bekleyin. Tarayıcınız yeniden açıldığından fabrika ayarlarına döndürme işleminizin tamamlandığını göreceksiniz.

Firefox Tarayıcı Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Tarayıcı sıfırlama işlemlerini birçok yöntem ile gerçekleştirmek mümkündür. En çok bilinen yardım al menüsü yardımı ile yapılıyor olanı olsa da diğer yöntemlerde işe yaramaktadır.

İlk yöntem güvenli mod yardımı ile tarayıcıyı başlatarak yapılmaktadır. Bunu yapmak için önce shift tuşuna basılı tutarak Firefox tarayıcısını başlatın. Ardından karşınıza kullanıcı seçmenizi isteyen bir seçenek çıkacak sonrasında kullanıcıyı seçip aşağıda yer alan başlat tuşuna basın. Sonrasında Firefox’u yenile tuşuna tıklayın işleminizin tamamlanmasını bekleyin.

İkinci yöntem ise tarayıcı adres çubuğuna about:support sayfasına gidin ve giriş tuşuna ardından sorun giderme ekranını açın. Sağ kısımda bulunan Firefox’u geliştire tıklayın ardından Firefox’ yenileme butonuna tıklayın. Son olarak sizden onay vermenizi isteyecek ve işlemler başlayacaktır. İşlemler sonunda tarayıcınız yeniden başlayacak ve işleminiz bitmiş olacak.

Firefox Reset

Bu işlemleri yapmak için öncelikle Firefox tarayıcınızın çalışıyor olması gerekiyor. Çalışan tarayıcınızın araçlar menüsünden bu işlemi sadece birkaç tıklama ile halletmeniz mümkündür. Özellikle tarayıcının sağ üstünde yer alan ızgarada yer alan yardım al menüsünden işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu seçeneklere tıkladıktan sonra sorun giderme bilgisi seçeneği ile işleme devam edip, sonrasında yapmanız gereken Firefox’u yenile butonuna tıklamanızdır. Bu adımları izledikten sonra tarayıcınız sizden onay isteyecek. Onay verdikten kısa süre sonra tarayıcınız resetlenmiş olacak. Bu işlem sonucunda tarayıcınız sıfırlanmış ve ilk ayarlarına dönmüş olarak karşınıza çıkacaktır.

Mozilla Firefox restleme işleminde tarayıcının sunmuş olduğu özellikten yararlanmanız bilgisayarınızın internet performansında da olumsuz bir etkiye neden olmadan kullanmanızı sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.