Hacizli Mal Satışı ve E-Satış Portalı Nedir? Hacizli Mal Nasıl Alınır?

Araç haciz işlemleri bir ailenin zaten sıkıntıda olan bütçesine daha çok sıkıntı getirebilmektedir. Çünkü bir araç haczedildiğinde belli başlı bir otoparka çekilir. Bu otoparkta ise e- satış portalı üzerinden ürün satılana kadar da bu araç o otoparkta bekler. Ancak beklediği her gün için aileye otopark ücreti kesilir. Yani zaten haczedilmiş malı var bir de üstüne aracın her beklediği gün için otopark ücreti yansıtılmaktadır.

Yayınlanma:
Hacizli Mal Satışı ve E-Satış Portalı Nedir? Hacizli Mal Nasıl Alınır?

Hacizli Mal Satışı ve E-Satış Portalı Nedir

Bin bir hayal ve istek üzerine krediler çekeriz. Ancak sonuç istediğimiz gibi olmaz ve maalesef ki haciz işlemleri başlar. Bu haciz işlemleri bazen bir ailenin dağılması bazende tamamıyla yok olmasını sağlayabilir. Bir süre sonra haciz işlemleri başlar ve mal haczedilir. Evet kulağa pek iyi gelemese özellikle araç hacizlerinde hacizli malların satışı insanların kurtarıcısı olabilmektedir. Haczedilen bu mallar kurum ve kuruluşlar tarafından ihale usulü ile satışa çıkarılmaktadır. Tabi ki genellikle bu satış yerleri E-satış portalları olmaktadır. Burada haczedilen malın satışı yapıldığında borcu olan kişinin ödemeleri yapılır. Böylece o kişi de borçlarından kurtulmuş olur.

Kulağa pek hoş gelmese de özellikle araç haciz işlemleri bir ailenin zaten sıkıntıda olan bütçesine daha çok sıkıntı getirebilmektedir. Çünkü bir araç haczedildiğinde belli başlı bir otoparka çekilir. Bu otoparkta ise e- satış portalı üzerinden ürün satılana kadar da bu araç o otoparkta bekler. Ancak beklediği her gün için aileye otopark ücreti kesilir. Yani zaten haczedilmiş malı var bir de üstüne aracın her beklediği gün için otopark ücreti yansıtılmaktadır. Bu yüzden malları haczedilen kişilerde bir an önce mallarının satışının yapılmasını isterler.

Hacizli Mal Satışı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte neredeyse her şey internet üzerinden yapılmaya başlandı. Hacizli mal satışı da internet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için devletin kendi eliyle kurduğu portal olduğu gibi özel girişimlerin kurmuş olduğu portalar da bulunmaktadır. İcra ve iflas müdürlükleri ile sulh mahkemelerinin satış memurluklarının yönettiği bu site ilan.gov.tr adresi ile esatis.uyap.gov.tr adresleri üzerinden teklif verebilirsiniz.

Teklif verme işlemine geçmeden önce esatis.uyap adresine e devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz ile portala giriş yaptıktan sonra mevcut ilanları incelersiniz.

Elektronik Ortamda Verilen Teklif Sonrası Neler Olur?

İhale ilanlarının incelenmesinden sonra ise katılmak istediğinize ihale belli süre dahilinde teklif verirsiniz. Bu teklif ilan süresi bitene kadar en yüksek teklif olmalıdır. Genellikle son dakikalarda çok hızlı artırımlar olmaktadır. Ancak şu unutulmamalı ki teklif verdiğinizde belli bir oran dahilinde teminat ödemeniz gerekmektedir. Teminat oranı ise dir. Yani diyelim ki ihaleye girdiğiniz malın muhammen bedeli 60 bin TL’ dir. Bu ihaleye teklif verdiğiniz de 12 bin TL teminat bedeli ödersiniz. Böylece teklifiniz geçerli olur bu işlemde en yüksek teklifi veren kişinin fiyatı baz alınarak ihale başlangıç yeri ve saatinden bu teklif baz alınarak ihale açılır. Tabi ki internet üzerinden verilen teklif malın gerçekten değerinin P daha aşağısı olamaz. Yani mal 60 bin TL ise 25 bin TL civarı teklif veremezsiniz. Minimum 30 bin TL teklif verilmektedir.

Hacizli Mal İhaleleri Kimler Tarafından Yapılır?

Hacizli mal ihaleleri mahkemeler, icra daireleri tarafından yapılmaktadır. Genellikle adalet sarayının araç otoparklarında veya kapalı ihale salonlarında yapılmaktadır. Tabi ki esatis portalı üzerinde ihale ilanının sayfasında ihale yerleri yazmaktadır. Oralara baktığınız da yer ve tam zamanı öğrenebilirsiniz.

Elektronik ortamda verilen teklifler sonrasında fiziki yapılacak ihaleye katılım sağlarsınız. Orada tekrar bir ihale yapılır. Bu ihalede sizin elektronik olarak verdiğiniz fiyatın üzerine çıkılırsa ve siz artırmaz iseniz o zaman ihaleyi en yüksek veren kişi kazanır. Ancak bazen elektronik ortamdaki verilen teklifin üzerine çıkılmamaktadır. Bu durumda ihaleyi kazanan elektronik ortamda en yüksek teklifi veren kişi olacaktır.

İhaleyi Ben Alırsam Ne Olur?

İhaleyi siz alırsanız teminatınız düşülerek verilen teklifin geri kalan ücretini öder kazandığınız ihaledeki malın alımını yaparsınız.

Ancak şu unutulmamalı ki siz haczedilen malı üzerinize alana kadar eğer icralık olan kişi borcunu kapatırsa veya öderse ihale sonucuna bakılmaksızın malın teslimi size gerçekleştirilmez sahibine iade edilmektedir.

İcraya Çıkan Mallar Sürekli Bana Bildirebilir mi?

Bu soruya verilecek cevap evet bildirilebilir. Bunun için özel açılmış ve yıllardır bu iş ile uğraşan siteler bulunmaktadır. Bir nevi icra simsarları dediğimiz bu sitelere beli bir ücret dahilinde yıllık abonelik yaptırırsınız. Bu abonelik sonucunda ise, her gün e-posta adresinize yeni açılmış icraların listesini gönderirler. Tabi ki bunun için il seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz ile göre bu listeler gelmektedir. Siz bu listeye bakarsınız, katılmak istediğiniz olduğunda yine bu sitelerin size sağlamış olduğu bir avukat ve profesyonel kişi ile birlikte ihale yerine gidersiniz. Ya da onlar sizin adınıza ihaleye giderler. İhale yerinde de sizin adınıza ihaleyi bağlarlar ve tüm işlemleri tamamlayıp tapu veya ruhsatı size teslim ederler. Bundan belli oranda komisyon alırlar. Bu sitelerden biri olarak hizmet eden icraburada.com adresinden dilersiniz bu hizmeti alabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet