Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır?

Feng Shui Nedir? Nasıl Yapılır?

Kelime anlamı olarak su ve rüzgâr anlamına gelir. Feng Shui doğada bulunan renklerin ve yaşam enerjisinin kişilerin yaşadığı ortam ile uyumlu hale gelmesini amaçlar.

Kelime anlamı olarak su ve rüzgâr anlamına gelir. Feng Shui doğada bulunan renklerin ve yaşam enerjisinin kişilerin yaşadığı ortam ile uyumlu hale gelmesini amaçlar.

Feng Shui Felsefesi

Çok eski bir için kültürüne dayanan Feng Shui yaklaşık 5000 yıla dayanan uzun bir geçmişe sahiptir. Anlamından da anlaşıldığı gibi sudan ve rüzgârdan gelen enerjiyi kişilerin yaşam alanına taşıyabilme tekniğidir. Amaç olarak insanların hayatına mutluluk, şans ve huzur enerjisini çekmektir. Feng Shui öğretisini hayata uygulamak sadece ev içindeki eşyaları ona uygun bir şekilde dekore etmek anlamına gelmez.  Bazen kişiler genellikle sadece eşya düzenlemesi olarak algıladığı için en çok yanlış burada yapmaktadır.

Feng Shui Ev Dekorasyonu

Feng Shui öğretisine göre her rengin ve her eşyanın bir enerjisi bulunur. Önemli olan bu enerjinin en doğru bir şekilde kullanılarak kişilerin yaşam tarzlarına yansımasıdır. Çok doğru bir şekilde uygulanması için bütün olumsuz düşüncelerin kesinlikle zihinden atılması ve bu işe gönülden inanılması gerekmektedir. Pozitif yaklaşım en önemli kuralıdır. Pozitif inanç ve enerji ile kişiler istedikleri sonuca ulaşabilir.

Feng Shui Ev Planı

Sakin çalan müzikler, çiçekler, aynalar, ışık oldukça önemlidir. Bunların hepsinin temeli insanın daha ferah ve mutlu olmasını amaçlar. Yani odada bulunan bir çiçek kişinin pozitif enerji almasını neden olur. Ayrıca odada bulunan ışık ve renkler kişilerin enerjisinin canlanmasını sağlayacaktır. Doğru şekilde konumlandırılmış objeler ya doğru şekilde dekore edilen yaşam alanları en doğru enerjiyi yayar. Bunlarda kişilerin amaçladıkları hedefe ulaşmasını sağlar. Fakat bu konuda en birinci kural pozitif enerjidir. Kişiler evlerini yerleştirirken ya da dekorasyon yaparken bazı eşyaları rengini beğenir, bazılarını ise beğenmez. Yine de bu eşyaları kullanarak kendine özgü bir dekorasyon yapar. Bu tip durumlarda eğer birtakım eşyalar istenilen yerde değilse bunlar kişilerin içine silmez bu da Feng Shui oluşturur kişiler kendilerine enerji verecek renkleri seçmelidir.

Feng Shui Nasıl Yapılır

 • Bu öğretinin düzgün bir şekilde hayata yansıması için kişinin bulunduğu oda aydınlık olmalıdır. Bu şekilde doğanın yaymış olduğu enerji daha fazla hissedilecektir. Odanın içinde bulunan aynalar oldukça önemlidir bu da odadaki ferahlığı sağlayacaktır.
 • Kişiler bulundukları odaları değişik sesler ile süsleyebilir. Bu bir bazen zil sesi, bazen çan sesi olabilir. Buradaki amaç odanın içindeki yaşamın sesini duymaktır.
 • Renkler yaşanılan ortamda oldukça önemlidir. Doğa kadar renkli ve canlı renkler bulundurulmalıdır.
 • Kişiler yaşam alanında en çok hangi bitkiyi ve hayvanı seviyorsa bunları evinde bulundurmasın da fayda vardır. Çünkü bunlar kişilere huzur verir ve enerjisini yükseltir.
 • Odalarda sallanan süsler olması ortamın daha huzurlu olmasını sağlar.
 • Yaşam alanında bulunan heykeller kişilere yalnız olmamayı simgeler. Bu da tamamen bir Çin inanışıdır.
 • Evde bulunan çok fazla elektronik cihazlar Feng Shui göre oldukça yanlıştır.
 • Yaşam alanında bulundurulan bambu bitkileri ise kişilere uzun yıllar boyunca sürecek bir güven sağlamayı amaçlar.

Feng Shui Yatak Odası

 • Kesinlikle rahatlatıcı renkler tercih edilmelidir.

 • Örneğin açık kahve, krem, kırık beyaz gibi pastel tonlar kişinin daha fazla dinlenmesini sağlar.
 • Feng Shui kişiye göre düz beyaz renkli duvarlardan kesinlikle kaçınmak gerekir. Çünkü beyaz renk zihni tetikleme özelliğine sahip olduğu için dinlenme seviyesinin düşmesine neden olur.
 • Yatağan yerleşeceği konum tüm odayı görebilecek şekilde olmalıdır.
 • Ayrıca yatağın altı kullanılmamış bir sürü eşya ile dolu ise bu da uyku kalitesini hem engeller hatta baş ağrısı gibi olumsuzlukları da tetiklediğine inanılır.
 • Kesinlikle odada her şey simetrik bir düzende olmalı Yin ile Yang etkisi gibi yani her şey bir uyum halinde bulunmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.