Federasyona Futbol Maçlarını Durdurun Çağrısı!

Koronavirüs tüm şiddetiyle dünyadaki etkisini devam ettirirken futbolda da şiddetli bir şekilde tırmanmaya devam ediyor. Sahada 22 futbolcunun olması sebebiyle geniş bir birey sayısına ulaşan futbol diğer spor dallarına göre

Koronavirüs tüm şiddetiyle dünyadaki etkisini devam ettirirken futbolda da şiddetli bir şekilde tırmanmaya devam ediyor. Sahada 22 futbolcunun olması sebebiyle geniş bir birey sayısına ulaşan futbol diğer spor dallarına göre daha fazla risk teşkil edebilmektedir. Bu sebeple futbolda ciddi koronavirüs artışı bazı ülkelerde maçların ertelenmesine sebep olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de Yeni Malatyaspor ve Hatayspor maçları koronavirüs sebebiyle ertelenmiş TFF 1. Lig’de ise Adanaspor’un da aralarında olduğu 3 kulübün maçları koronavirüs vaka sayılarının artışı sebebiyle ertelenmişti.

İngiltere Premier Ligi’nde geride kalan hafta da iki maç koronavirüs sebebiyle oynanması. Manchester City’nin maçının takımda koronavirüslü oyuncu sayısının ciddi bir seviyeye çıkması ile birlikte ertelenmiş ve 2 gün sonra ise Tottenham takımının maçı aynı gerekçe ile ertelenmişti. Ayrıca İngiltere’de hızlı bir artış gösteren mutasyon geçiren koronavirüs korkusu da yaşanırken bazı uzmanlar maçların durdurulması gerektiği fikrinde birleşti.

Uzmanlardan İngiltere Futbol Federasyonu’na Çağrı!

İngiltere’de ciddi bir artış gösteren koronavirüs beraberinde mutasyon geçiren virüsün de yaygınlaşmasından sonra vaka sayıları futbol kulüplerini de vurmaya başladı. Şimdiye kadar birçok takımdan birkaç futbolcuda görülen virüs son bir haftada iki kulüpte ciddi oranlara yükseldi. Manchester City ve Tottenham kulüplerinde görülen koronavirüsün ciddi seviyeleri ulaşmasından sonra Federasyon her iki takımın maçlarını ertelerken, hali hazırda oldukça sıkışık olan İngiltere Ligi futbolunda bu maçların ne zaman oynanacağı konuşulmaya başlandı. Her iki takımın Avrupa kupalarında a yoluna devam etmeleri sebebiyle oldukça sıkışık bir takvime denk gelecek olmalarından dolayı ve en az birer maçları daha erteleneceği düşünüldüğünde bu maçların ne zaman oynanacağı belirsizliğini koruyor.

Yaşanan bu durumlar üzerine İngiltere’de ki bazı sağlık uzmanları Federasyon’a maçları durdurma çağrısı yaptı. Futbolun bu şartlarda oynanmasının daha kötü sonuçlar doğuracağını düşünen uzmanlar, ciddi bir şekilde sorunların ortaya çıkması muhtemel fikrinde buluştular. Federasyon henüz buna dair bir girişimde bulunmazken, maçları durdurma gibi bir şeyin söz konusu olmadıkları fikrinde. Öte yandan İngiltere Futbol Federasyonu sezon başında bütün futbol takımları ile koronavirüs görüşmelerini yapmış ve bazı radikal kararlar almıştı. Koronavirüsün ciddi seviyeleri çıkması halinde var olan sıralama ile ligi tescil edeceklerini aktaran Federasyon yetkilileri aynı kuralı alt ligler için de geçerli hale getirmişti. Carling Cup, FA Cup, Premier Lig ve Avrupa maçları düşünüldüğünde 3 günde bir maça çıkan İngiliz kulüplerinin de Carling Cup ile FA Cup’ı bu sene ertelenmesi fikrinde. Bu iki turnuvanın bu sezon için oynanmaması halinde takvimin rahatlayacağını düşünen kulüpler federasyondan buna dönük somut adımlar atılmasını bekliyor. Ayrıca birçok kulüp teknik direktörü ve futbolcusu da her şeye rağmen sahaya çıkmalarının istenmesinden rahatsız olduklarını da birçok kez açıkladılar.