Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir?

Nikotin, Solanaceae bitki ailesinde bulunan güçlü bir uyarıcı ve alkaloiddir. Nikotin insan vücuduna kolaylıkla girebilir. Burun, ağız, akciğerler veya deri tarafından emilebilir.

Yayınlanma:
Nikotin Nedir? Zararları Nelerdir?

İnsan beynine sadece 10 saniyede ulaşmak için kanla karışır. Nikotin adını 1560 yılında Brezilya'dan tütün tohumlarını Brezilya'ya getirmek olan Fransız büyükelçisi Jean Nicot de Villemain'in adını taşıyan tütün fabrikası "Nicotiana Tabacum" dan almıştır.

Nikotin Nedir?

Nikotin bağımlılık yapan bir maddedir, esasen renksiz bir sıvıdır. Nikotin zehirlidir ve yandığında kahverengiye döner. Zirai ilaçlardan da nikotin elde edilebilir.Bu zehirli madde, kafein ve striknin adı verilen zehirli maddelerden elde edilir.

Tütün bitkilerinde doğal olarak bulunan nikotin, yanma sırasında hızla ortama yayılır. Burun, ağız ve akciğerlerden kolaylıkla solunur.

Adı tütün fabrikası Nicotiana Tabacum'dan geliyor. Fransa'nın Portekiz Büyükelçisi Jean Nicot de Villemain, tesisi Brezilya'dan Avrupa'ya getirdi.

Nikotin Zararları Nelerdir?

Sigara bağımlılığı hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Sigara içmek bağımlılık yapar. Sigara dumanında bulunan nikotin hızla beyne ulaşır ve bir süre sonra kişi nikotin zevkini arar ve sigara içme eğilimindedir. Sigara dumanı ile vücuda giren nikotin, 7-10 saniye içerisinde kana karışarak sigara içen kişinin beynine ulaşır. Nikotin beyne girdiğinde, bir kimyasal reaksiyonlar zinciri oluşturur ve sigara içen kişinin geçici bir zevk duygusu yaşamasına neden olur, ancak bu his kısa sürer ve birkaç dakika içinde tamamen kaybolur. Bağımlılık döngüsüne böyle girilir.

Sigara içmenin beyinde damar sertliğine neden olduğu bilinmektedir. Sigara dumanında bulunan çeşitli kimyasallar, özellikle karbon monoksit, damarların yapısını bozar ve zamanla damar sertliği gelişmesine neden olur. Sonuç olarak serebral damarlarda daralma, tıkanma veya kanama şeklinde sorunlar meydana gelebilir. Dünyada serebrovasküler hastalık prevalansını araştırırken, sigara kullanımının yaygın olduğu ülkelerde serebrovasküler hastalık insidansının daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Ek olarak, serebral vazokonstriksiyon, vasküler tıkanma ve serebral kanama sigara içmeyenlerde sigara içmeyenlere göre daha yaygındır.

Nikotin ve Depresyon İlişkisi

Sigara bağımlılığı ile depresyon arasında bir bağlantı olduğu da gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalar, depresyon belirtileri olan hastaların %74'ünün sigara içtiğini göstermektedir. Depresyon hastaları arasında sigara içenlerin sayısı daha fazla olmakla birlikte, diğer yandan sigara içenlerde depresyon belirtilerinin daha yaygın olduğu görülmektedir. Sigara içenler arasında hayatlarının herhangi bir anında intihar düşüncesi olanların 1,5 kat daha fazla olduğu ve geçmişte intihar etmeye çalışanların iki kat fazla olduğu bulundu.

Nikotinin Algı Yeteneklerine Etkisi

Sigara içmek beyin damarlarına zarar verdiği için beyin yeterince kan alamaz ve bu nedenle işlevleri bozulur. Bu durum, bozulmuş bellek ve algısal işlevlerle kendini gösterir.

Sigara içme ile algısal bozukluklar arasındaki ilişki, sadece yaşlılıkta ortaya çıkan algılama kusurlarında değil, çocuklukta da kendini gösterir. Sigara dumanından pasif olarak etkilenen 9-12 yaş arası çocuklarda dil öğreniminin bozulduğu gösterilmiştir. Anne hamileyken sigara içerse çocuğun doğumdaki zeka gelişimi yavaşlar. Sigara içen annelerden doğan bebeklerin daha agresif olduğu ve bu bebeklerin ileride daha fazla sigara içeceği ve daha fazla zeka geriliğine sahip olacağı gösterilmiştir.

Nikotinin Tıbbi Kullanım Alanı Nedir?

Nikotin tıpta sigarayı bırakmak için kullanılır. Doktor gözetiminde düşük dozda nikotin almak, sigarayı bırakma semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle nikotin sakızı, nikotin bandı ve nikotin burun spreyi geliştirilmiştir. Bazı ülkelerde elektronik sigaralar bu amaçla doktorların kontrolünde kullanılmaktadır.

Bazı bilim adamları, elektronik sigaranın nikotin yoksunluğunu önledikleri ve sigaraya benzer şekilde kullanıldığı için sigarayı bırakmak için en etkili tedavilerden biri olduğunu varsayıyorlar. Ancak bazı bilim adamları, tam tersine, sigaranın sigaraya benzemesi nedeniyle elektronik sigara bağımlılığının yerini alacağını, dolayısıyla elektronik sigaranın sigara bırakma tedavisi için kullanılmaması gerektiğini savunuyor.

Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Araştırmalar, nikotinin beyinde zararlı değişikliklere neden olabilecek bağımlılık yapan bir madde olduğunu kanıtladı. Nikotinin sadece sigarada bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bazı yiyecekler de nikotin içeriyor.

Patlıcan: Nikotin içeren en meşhur sebzelerden biri patlıcandır. Patlıcan, nikotin içeriği en yüksek gıdalardan biridir. Sadece 1 gramda tam olarak 100 ng nikotin içerir. Ayrıca bol miktarda B1 ve B6 vitamini ve potasyum içerir. Aynı zamanda çok güçlü bir lif kaynağıdır.

Patates: Patateslerin nikotin içeriği patlıcandan daha düşüktür. 1 gram patates yaklaşık 7,1 ng nikotin içerir. Patateslerde de tıpkı patlıcan gibi B6 vitamini ve potasyum kaynağı içerir. Aynı zamanda A vitamini içerir. Patates tüketimi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Elbette kavurma bu gruba ait değil. Fırında pişirilmiş ve haşlanmış patateslerden bahsediyoruz.

Kırmızı domates: Kırmızı domates, yeşil domatese göre biraz daha az nikotin içerir. 1 gram kırmızı domates 4,1 ng nikotin içerir. 244 gram kırmızı domates yediğinizde pasif içici ile aynı miktarda nikotin aldığınız söyleniyor.

Yeşil domates: Yeşil domatesler nikotin konsantrasyonu açısından daha zayıf olmakla birlikte patlıcandan hemen sonra ortaya çıkarlar. 1 gram yeşil domates 42,8 ng nikotin içerir. Nikotine ek olarak zengin bir fosfor, C vitamini, kalsiyum, folik asit ve potasyum kaynağıdır.

Biber: 100 gram biberde 7.7 ile 9.2 ng arasında nikotin vardır. Biber de C vitamini açısından zengindir.Ayrıca bol miktarda P ve K vitamini içerir.

Karnıbahar: Karnabahar, patlıcan ve yeşil domatesin ardından üçüncü sırada yer almaktadır. 1 gram karnabahar 16,8 ng nikotin içerir. Ayrıca çok zengin bir K vitamini, lif, C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Düzenli karnabahar tüketimi vücudu toksinlerden arındırır ve kansere karşı korur.

Bırakma sürecinde bu sebzeleri yemek, vücudu nikotin ihtiyacına karşı daha dirençli hale getirebilir. Elbette ilk başta size bir sigara etkisi vermeyeceklerdir, ancak iradeyi zayıflatmamak için desteklenebilecek zararsız yardımcılardır.

Nikotin Bağımlılığı Nedir?

Nikotin bağımlılığı, beyin hücrelerinin yapısında ve işlevinde kalıcı değişikliklere neden olan ve sigara ile ilgili dürtüsel, kaçınılmaz, tekrarlayan davranışlar sergileyen kronik bir beyin hastalığıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, nikoti içeren sigarayı bir numaralı hastalık nedeni olarak tanımlamaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 4,9 milyon sigara bağımlısı çeşitli hastalıklardan ölmektedir.

Diğer tüm kronik hastalıklar gibi sigara bağımlılığı da tedavi gerektirir ve tedavi edilmezse ömür boyu sürebilir.

Çeşitli araştırmalar, evlerin %60-80'inin en az bir sigara bağımlısı olduğunu göstermiştir. Bu evlerde yaşayan fakat sigara kullanmayan kişiler ise pasif içici olarak dumanın zararından etkilenmektedir.

Sigara içmek çok yaygındır, dumanın içerdiği maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle bağımlılık yapan bir sapma, sigara ve sigara bağımlılığı olmasının yanı sıra, dünyada ve Türkiye'de en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir.

Nikotin Bağımlılığından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bir plana sahip olmak, ilk gün sigarayı bırakmayı kolaylaştırır. Sigarayı bırakma planı, odaklanmış, kendinden emin ve kararlı kalmanın yollarını içerir. Kendi programınızı oluşturabilir veya size uygun olanı bulabilirsiniz. Sizin için hangi yöntemin doğru olduğunu bilmiyorsanız, lütfen farklı yöntemlere bakın. Sigarayı bırakmak için tek bir yaklaşım herkese uygun değildir. İhtiyaçlarınız konusunda dürüst olun. Nikotin replasman tedavisi planınız varsa, sabah onunla başlayın.

Sigarayı bırakmak zordur. Hediyelere odaklanmak dertlerinizi azaltacaktır. Bu yaklaşım, olumlu bir tutumun korunmasına yardımcı olur. Sigarayı bıraktığınız gün pek iyi geçmeyebilir. Günün 24 saati sigara içmediğiniz için kendinizi ödüllendirin. Bunu hakettiğinizi düşünün. Bugün ayrılmaya hazır hissetmiyorsanız, bırakmak için uygun bir gün ayarlayın. Bırakmaya hazırlanmak için birkaç güne daha ihtiyacın olursa sorun olmaz.

Tetikleyiciler, size sigara içmenizi hatırlatan belirli kişiler, yerler veya faaliyetlerdir. Sigara içmenize neyin sebep olduğunu bilmek, onlarla baş etmeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Sigara krizleri kısa ömürlüdür. Genellikle birkaç dakika sürer. Önceden plan yapın ve bir kriz yaşadığınızda yapabileceğiniz kısa eylemleri listeleyin.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet