Hünnap Faydaları Nelerdir? Besin Değeri Nedir?

Hünnap meyvesi yiyecek ve ilaç olarak kullanılabilir. Yiyeceklerdeki çeşitli tariflerde yer almaktadır. Sektörde cilt bakım ürünlerinde kızarıklığı, vücudun belli bölgelerinde oluşan şişlikleri, kırışıklıkları, kuruluğu azaltmak ve güneş yanığından kurtulmak için ilk tercihtir.

Yayınlanma:
Hünnap Faydaları Nelerdir? Besin Değeri Nedir?

Hünnap meyvesi yiyecek ve ilaç olarak kullanılabilir. Yiyeceklerdeki çeşitli tariflerde yer almaktadır. Sektörde cilt bakım ürünlerinde kızarıklığı, vücudun belli bölgelerinde oluşan şişlikleri, kırışıklıkları, kuruluğu azaltmak ve güneş yanığından kurtulmak için ilk tercihtir.

Hünnap Nedir?

Çin hünnap’ı olarak da bilinen Hünnap, Güney Asya'ya özgüdür ancak şu anda dünya çapında popülerdir. Tohum çukurlu bu küçük yuvarlak formda bulunan meyveler, büyük çiçekli çalırda yetişmektedir. Olgunlaştıklarında koyu kırmızı veya mora dönerler ve hafif kırışık görünebilirler. Tatlı tadı ve çiğneme özelliği nedeniyle, genellikle kurutulur ve Asya'da yaygın olarak yetiştirilen tatlılarda ve tatlılarda kullanılır.

Alternatif tıpta uykuyu iyileştirmek ve kaygıyı azaltmak için geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu yazıda hünnap meyvesinin tarihini, besin değerini, faydalarını ve kullanımlarını detaylandıracağız.

Hünnap Nereden Gelmektedir?

Çin kayıtlarında, geleneksel hünnap kullanımı 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Meyveler, tohumlar ve kabuklar ayrıca Korece, Hintçe ve Japonca geleneksel kelimelerle de tanımlanmaktadır. Stresi ve uykusuzluğu gidermek için meze, sindirim yardımcıları, antiaritmik ilaçlar ve doğum kontrol hapları olarak kullanılmıştır. Meyvelerin tatlılığının gençleri aşık ettiği söyleniyor. Meyveler taze yenebilir veya şeker haline getirilerek kurutulabilir. Ayrıca bu meyvelerden çay, şurup ve şarap da yapılır.

Hünnap Besin Değeri Nedir?

Hünnap meyvesinin kalorisi düşük olmakla beraber aynı zamanda lif, vitamin ve mineraller bakımından çok zengindir.

100 gram hünnap içeriğinde;

  • Kalori: 79

  • Protein: 1 g

  • Yağ: 0 gram

  • Karbonhidratlar: 20 gram

  • Elyaf: 10 gram

  • C vitamini: günlük değerin w'si

  • Potasyum: Günlük değerin %5'i

Yüksek lif içeriği ve düşük kalori içeriği nedeniyle hünnap, mükemmel ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Hünnap, antioksidanlar ve bağışıklık arttırıcı, özellikle C vitamini açısından zengin olan önemli bir vitamindir. Ayrıca kas kontrolü ve elektrolit dengesinde hayati bir rol oynayan doğru miktarda potasyum içerirler. Ayrıca hünnap meyvesi, vücudunuz için enerji sağlayabilen doğal şekerler formunda karbonhidratlar da içerir.

Kurutulmuş hünnap meyvesi dünyanın birçok yerinde yenir ve pişirilir. Ayrıca kalori içeriği taze meyvelerden çok daha yüksektir. Bunun nedeni, meyvenin içindeki şekerin kurutma işlemi sırasında konsantre olması ve eklenen şekerin işleme sırasında kullanılmasıdır.

Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, uykusuzluk (ınsomnia) ve anksiyete gibi beyin fonksiyonlarıyla alakalı sorunları tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Hayvan deneyleri ve diğer test çalışmaları, bu meyvenin bütün sinir sistemleriniz, bağışıklık, vücıt direnciniz ve sindiriminiz için etkileyici tıbbi değer sağlayabileceğini göstermiştir.

Antioksidan bakımından zengindir

Hünnap meyvesi, başta flavonoidler, polisakkaritler ve bazı faydalı asitler olmak üzere çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca antioksidan görevi gören yüksek düzeyde C vitamini içerir.

Antioksidanlar, serbest radikallerin yol açtığı hasarları önleyebilen, azaltan ve tersine çevirebilen bileşiklerden oluşur. Serbest radikal hasarının, tip 2 diyabet hastalığına, kalple alakalı sorunlara ve bazı kanser türlerine dahil birçok kronik hastalığa davetiye açtığı bilinmektedir. Serbest radikallere direnme yeteneği nedeniyle, antioksidanların bariz avantajları vardır.

Bir hayvan deneyi, hünnap flavonoidlerinin antioksidan aktivitesinin, serbest radikal hasarının neden olduğu karaciğer basıncını ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Aslında, hünnap meyvelerinin faydalarının çoğu bu antioksidan içeriğinden gelir.

Uyku ve beyin işlevini iyileştirir

Hünnap, uyku kalitesini ve beyin fonksiyonunu iyileştirmek için alternatif bir ilaç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Sunulan araştırma, antioksidanların bu etkilere nedeni olabileceğini öne sürüyor.

Yapılan deneylerde hünnap meyvesi ve tohum ekstrelerinin, sıçanların uyku süresini ve kalitesini uzattığı belirlenmiştir. Yine, bu meyve genellikle anksiyeteyi gidermek için alternatif tıp uygulayıcıları tarafından reçete edilir.

Ek olarak, hayvan deneyleri ve diğer test çalışmaları, hafıza becerilerini geliştirebileceğini ve beyin hücrelerini sinirlere zarar veren bileşiklerden korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bağışıklığı artırır ve kanser hücreleriyle savaşır

Hünnap bağışıklığı güçlendirebilir ve kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir. Birisi, hünnap polisakkaritlerinin, tehlikeli hücreleri nötralize edebilen ve iltihabı azaltabilen antioksidan özelliklere sahip doğal şekerler olduğuna dikkat çekti. Enflamasyon ve serbest radikal seviyeleri azaldığından tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklar da önlenebilir.

Ayrıca hünnap lignini antioksidan özelliklere sahip bir lif olup, bağışıklık hücrelerinin üretimini teşvik ederek ve bu hücrelerin zararlı bileşikleri inaktive etme oranını artırarak insan sağlığına önemli katkı sağlar.

Hünnap özü, vücutta bulnan zararlı hücreleri yok etmekle birlikte doğal öldürücü yararlı hücreler olarak adlandırılan bağışıklığa faydalı hücrelerini çoğaltabilir. Bazı bilimsel çalışmalar, hünnap özünün yumurtalık, göğüs, rahim ağzı, kolon, karaciğer, ve cilt kanseri hücrelerini ve diğer birçok çeşitli kanser hücrelerini öldürebildiğini de göstermiştir. Hünnaptaki C vitamini zenginliğinden yukarıda bahsedilmiştir. C vitamini ayrıca güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir.

Araştırmacılar, bu faydaların esas olarak meyvelerde bulunan antioksidan bileşiklerin bir sonucu olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, çoğu çalışma hayvanlarda veya test tüplerinde yapılır, bu nedenle herhangi bir kesin sonuca varılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sindirimi iyileştirir

Hünnap meyvesi yüksek lif içeriği sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur. Meyvelerde bulunan karbonhidratların yaklaşık P'si, faydalı sindirim etkileri ile bilinen liften gelir. Bu besin, dışkıyı yumuşatmaya ve vücut kütlesini artırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak, sindirim sistemindeki yiyecek akışını hızlandırabilir ve kabızlığı azaltabilir.

Ayrıca hünnap özü midenizi ve bağırsaklarınızı da güçlendirebilir. Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin neden olduğu ülser, yaralanma ve riskini azaltabilir.

Son olarak, hünnap içeriğinde bulunan lif, faydalı bağırsak bakterileri için yiyecek olarak kullanılabilir. Bu, zararlı bakterilerin büyümesini engeller ve bağırsak florasında faydalı bakterileri daha güçlü hale getirir.

Hünnap Yan Etkileri Nelerdir?

Hünnap çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, antidepresan venlafaksin veya diğer serotonin-norepinefrin alırsanız, hünnaptan kaçınmalısınız çünkü bu ilaçlarla etkileşime girebilir. Etkileşim sonucunda vücutta değişik tepkiler görülebilir ve hastalığa sebebiyet verebilir.

Ek olarak, hünnap meyvesinin özünün fenitoin, fenobarbital ve karbamazepin dahil olmak üzere bazı ilaçların etkilerini artırabileceği bulunmuştur. Bu ilaçlardan birini almaktaysanız, diyetinizde hünnap meyvesi tüketmeden önce olası endişelerinizi sağlık uzmanınızla görüşmeniz yararlı olacaktır.

Hünnap Nasıl Yenir?

Hünnap meyveleri küçük ve tatlıdır. Kuru, orijinal bir dokuya ve hurmaya benzer bir tada sahiptirler. Bu meyveler işlenmediğinde elma benzeri bir tatlılığa sahiptir ve besleyici atıştırmalıklar olarak yenebilir. Yemekten önce çıkarılması gereken iki tohumlu bir çukur içerirler.

Kurutulmuş hünnap meyvesi, özellikle Asya'da genellikle tatlı olarak satılır veya şeker gibi tek başına yenir. Bununla birlikte, kuru meyvelerin taze meyvelerden daha yüksek kalori içeriğine sahip olduğunu unutmamalısınız. Aynı zamanda konsantre bir şeker kaynağıdır. Bu nedenle, hünnap kurutulmuş meyveyi diyetinizde sınırlandırmalısınız.

Hünnap sirkesi ve reçelleri Asya'nın bazı bölgelerinde çok yaygındır. Pazarlarda ve marketlerde sıklıkla bulunabilir.

Uygun günlük hünnap dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer koşulları gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda, hünnap için uygun bir doz aralığı için yeterli bilimsel bilgi veya veri bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin mutlaka güvenli olmadığını ve dozajın önemli olabileceğini hatırlamak önemlidir. Kullanmadan önce, ürün etiketindeki talimatları uyguladığınızdan emin olun ve daima eczacınıza veya doktorunuza danışın.

Hünnap Zayıflatır Mı?

Hünnap meyveleri sonbaharda olgunlaşmaya başlar ve görünüşleri insanların ilgisini çeken zakkum ile benzerlik gösterir. Kilo vermenize yardımcı olan sağlıklı hünnap meyvesi sayesinde zararsız ve doğal bir şekilde sağlıklı beslenebilirsiniz. Hünnap, Çin'de en çok tüketilen meyvelerden biri olan, ince kabuklu ve buruşuk görünen bir meyvedir.

Kalorisi düşük olan Hünnap'ı diyet listenize ekleyebilir ve sağlıklı kalabilirsiniz. Hünnap, sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda diyetlerinde egzersiz yapan kişiler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan yüksek A ve C içeriğine sahiptir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet