Elektronik sigarayı ve kullanımını anlatır ve inceler.

Ülkemizde son yıllarda gündeme gelen ve kullanılan elektronik sigaralar aslında Avrupa’da uzun süredir kullanımdaydı. Ülkemize de yavaş yavaş girmesiyle birlikte büyük bir ilgi gördü. İlk başlarda satım sonradan da alım yapmak amaçlı birçok internet sitesi kuruldu.

Yayınlanma:
Elektronik sigarayı ve kullanımını anlatır ve inceler.

Kısa bir sürede ise de neredeyse herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Peki elektronik sigara aslında nedir nasıl kullanılır sağlığa zararı var mıdır yan etkileri var mıdır.

Elektronik sigara hangi parçalardan oluşur ve çalışma prensibi nedir?

Elektronik sigara başlıca 3 parçadan oluşur. Bu parçalar sırasıyla atomizer mod ve pildir. Elektronik sigaranın üstünde takılı olan parçaya atomizer, alt kısmındaki parçaya mod ve modun içinde de pil vardır. Pil sayısı modun gücüne ve kaç volt kaldırabileceğine göre değişir. Genellikle 2 veya 3 pilli olur. Çalışma prensibi ise atomizerin deposuna isteğe bağlı olarak 3,6,9,12 mg lık nikotin değeri olan likitler konulabilir. Deponun iç kısmında gözükmeyecek şekilde coiller vardır bu coiller de 2’ye ayrılır. Coillerin içinde ise pamuklar vardır. Pamukların etrafını teller çevirir. Likit pamukları ıslatır ve cihaza güç verilir. Teller pamukların üstündeki ve emmiş olduğu likiti yakar ve buhar açığa çıkar.

Likit nedir?

Likit elektronik sigaranın kullanılabilmesini sağlayan ve yandıktan sonra buhar şeklinde içilen bir sıvıdır. Nbase ve aromadan oluşur

Likit isteğe bağlı olarak sırasıyla 0,3,6,9,12 ve daha fazla olabilecek şekilde nikotin değerlerine ayrılır. Piyasada çok fazla türde likit aromaları bulunur bunlardan bağzıları : mango,elma,muz,çilek,erik,kola,milkshake,nutella, ve daha yüzlerce arama türü.

Coil nedir?

Coil denilen aparat, dışı çelik ve içinde sarım sayısına bağlı olarak daire şeklinde turlanmış pamuklar bulunur. Pamukların etrafını kalınlığı değişebilen teller bulunur. Coilin yan taraflarında açıklıklar vardır. Bu açıklıklardan pamuğun ıslanabilmesi için içeriye likit girer. Coiller 2’ye ayrılır: hazır sarımlı coiller, manuel olarak kendiniz sarabileceğiniz coiller. Hazır coiller daha uzun süre gider 2 ile 4 hafta arasında değiştirlmesi sağlık ve tat açısından önemlidir. Hazır coiller dışarıdan ve internet sitesinden temin edilebilir. Manuel kendi sarımınız coiller ise daha kısa süre gider yaklaşık 10 gün kadar fakat bu süre sizin dikkatli kullanmanıza göre 15-20 günü de bulabilir. Hazır coiller için internet üzerinde tel ve pamuk satılır. Bu parçaların temin edilmesi gerekir. Kendi sarımınızı yaparken telleri dikkatli bir şekilde takmalı ve pamukları çok sıkmayacak şekilde tellerin içine sıkıştırmalısınız. Pamukların ucu depodaki likit kısmında gelecek şekilde kesilmeli ve konulmalıdır. Bütün işlemleri yaptıktan sonra ise pamuğun likiti tamamen emmesi için yaklaşık 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Kullanım sırasında ise coili yakmamak içi uzun süre enerji vermemeli ve enerji vermeyi kestikten sonra pamukların tekrar likitlenmesi için 20 saniye kadar bekleyiniz. Likitin depo üzerindeki seviyesine dikkat edilmeli pamukların üst kısmının altına gelmeyecek şekilde likiti tamamen bitirmeden tekrar deponun doldurulması gerekmektedir.

Elektronik sigarada kullanılan pil nasıl bir şeydir ve gücü nedir?

Elektronik sigaranın içindeki piller standart kalem piller değildir. Enerji değerleri daha yüksek olan lityum bataryalardır. Genellikle pillerin dışları plastikle kaplıdır ve patlama risklerinden dolayı plastik veya metel kutuların içinde muhafaza edilirler. Elektronik sigarada kullanılan pillerin gücü genellikle 20 watt veya daha düşüktür. Cihazların kalitelerine göre içlerindeki pillerin kaliteleri yani markaları da değişiklik göstermektedir. Güvenilir ve kaliteli markalar genel olarak Sony, Samsung Ve Panasonic olarak bilinir.

Mod nedir?

Mod cihazın alt kısmıdır yani elektronik sigaranın en büyük parçasıdır. 2 adet türü bulunur: mekanik mod ve standart mod. Mekanik modların standart modlardan farkı verdiği enerjiyi direkt olarak atomizere ve coile iletmesidir bunun sayesinde daha büyük güç ortaya çıkar ve performans daha iyi alınır. Fakat mekanik modlar standart modlara göre daha tehlikelidir. Fazla güç ürettiği nedeniyle pil kolay bir şekilde ısınır ve havasız kalabildiğinden ötürü patlama tehlikesi vardır. Standart modlarda bunun gibi büyük bir tehlike neredeyse yoktur .Mekanik modların deposu neredeyse yoktur bu sebepten ötürü yaklaşık 5 kere enerji verip içtikten sonra deponun kapağını açıp pamukları manuel olarak kendiniz ıslatmanız gerekir. Bunu yapmadığınız taktirde pamuklar yanar ve değiştirmek zorunda kalırsınız. Elektronik sigaraya yeni başlayacaklara standart mod alması tavsiye edilir bu sayede daha dikkatli bir şekilde modun mantığını öğrenebilir ve mekanik moda geçerken tecrübe kazanmış olursunuz.

Elektronik sigarayı kimler kullanabilir kimler kullanamaz?

Elektronik sigaraları günümüzde 18 yaş altına yasak olmasına rağmen satışı yapılıyor. Sigarayı almak isteyen ve sağlıklı bir yaşam yaşamak isteyen kişiler tarafından rahatlıkla kullanabilir ve faydası araştırmalar sonucunda ortaya kesin bir şekilde kendisini koymuştur. Bu etkiler çerevesinde üst düzey nikotin oranından başlanılarak yavaş yavaş azaltılar 12,9,6,3 şeklinde düşrülür. Cihaz üzerinde kullanılan atomizerin gücüne ve kalitesine göre çıkan buhar performansı değişir fakat en ucuz fiyatta olan elektronik sigaralar bile normal sigaraya nazaran en az 3 kat fazla buhar çıkartabilir. Bu sebepten ötürü bu buhar akciğerlerde su tutabilir doktor kontrolünde olması gerekebilir. Kullanacak olan kişinin kullanmadan önce kendi doktoruna gözükmesi ve kullanıp kullanamayacağı hakkında bilgi edinmesi gerekir. Orta yaşlar için şimdiye kadar bir sorun veya sıkıntı görülmemiştir sigaraya nazaran daha az zararlıdır. Kullanacak olan kişinin sağlık açısından 2 ila 4 hafta arasında coilin değitirmesi gerekir aksi taktirde zararlı sonuçlar doğurabilir. Genellikle alınan elektronik sigaranın kutusunda kullanma talimatı bulunur uyulması gerekir. Mod ve atomizer internet üzerinden parça parça ayrı da satın alınabilir. Bu sebepten ötürü parçalar farklı alınırsa iki parçanın birbirine uyum sağlayıp sağlamaması araştırılması ve dikkat edilmesi gerekir aksi taktirde pilden dolayı güçlü patlamalar yaşanılabilir. Bütün risklerin ve dikkat edilmesi gereken kurallar çerçevesinde 18 yaş altı kullanımı kesinlikle yasaktır. Orta yaş üstünde olan kişilerin doktor kontrolünü akssatmaması ve bunları dikkate alması gerekir.

Elektronik sigara nerden ve nasıl bulunabilir güvenilirliği nasıl teyit edilir?

İnternet üzerinde birçok site elektronik sigara alınması için hizmet vermektedir. Bunun dışında gerek instagram gerek twitter olmak üzere satışlar da yapılabilmektedir. Bu tür yerlerden alışveriş yapılırken dikkat edilmeli ve güvenilirliği iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Kullanıcı yorumları, sitenin hizmet vermeye başladığı tarih ve bir kuruma bağlı olup olmadığı öğrenilmelidir. Ürünü aldıktan sonra gerçek olup olmadığı ise kutunun içinden çıkan cihaz numarasıyla hangi markaya ait ise sitesi üzerinden sorgulanmalıdır. Sorgulama sonuç vermediği taktirde veya kutunun içinde cihaz numarası çıkmadığı taktirde ürün orijinal değildir. Orijinal olmayan ürünlerde patlama ve sağlık açısından tehlike çok büyüktür dikkat edilmesi gerekir.

Ev ortamında kendinize ait kaliteli likit nasıl yaplır?

İnteret üzerinden likitin ham maddesi olan nbase kendi istediğiniz nikotin oranına göre sipariş verilmelidir. Bunun yanında yine kendi isteğinize göre aroma seçilmeli ve 20 mllik aroma kutusundan sipariş edilmeli. Likit yapım aşamasında kullanılacak malzemeler arasında 5 mllik damlalık, karıştırma yapmak için küçük motorlu bir tıraş makinesinin ucuna karıştıracak şekilde aksesuar takılıp karıştırma işlemi gerçekleştirilir. Bu karıştırma işlemi durmaksızın 1 saat boyunca yapılmalıdır bu sayede aroma ve nbase birbirne iyice karışacaktır. Nbase ve aroma oranın ise 100 ml nbase ve 15 mlim aroma olacak şekilde olmalıdır. Bu bütün işlemler gerçekleştirildikten sonra karanlık ve soğuk bir ortamda 2 ile 4 hafta arasında likit demlendirilmeli ve dinledirilmelidir. 2 hafta veya 4 haftadan sonra likit yaklaşık 5 dakika kadar tekrar karıştırılmalıdır. Bu işlemlerin ardından likit güvenilir ve rahatlıkla içilebilir. Kendi likitiniz sayesinde daha ucuza almış ve daha güvenilir bir kullanım elde etmiş olursunuz.

Manuel coillerde pamuk ve tel ayarı nasıl yapılmalı ohm’ları kaç olmalıdır?

Öncelikle atomizerin içindeki coil kısmında telleri sıkıştırmak için vidali kıskaçlar bulunur. Vidaları açınız ve 4 ile 5 tur arasında kıvrılmış tellerin ucunu kıskaçlara kıstırınız. İki taraflı olarak telleri sıkıştırdıktan sonra tellere güç veriniz ve kızarana kadar güç vermeye devam ediniz. Kırmızı olduktan sonra bir cımbız yardımıyla tellere düzgün ve ne alt ne üst kısma çok yaklaşacak şekilde ayarlayınız. Bu işlemlerin ardından tellerin soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra tellere uyacak şekilde pamukları takınız. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra modun ayarlar kısmında tellerin kaç ohm olduğu yazar. Bu kısımda ohm’un 0.25 in altında olması gerekmektedir. Aksi taktirde tehlikeli olabilir ve buhar performansı bir o kadar az olur.

Elektronik sigarayı kullanırken pil patlaması ve benzeri şeylere nasıl önlem alınır?

Telleri ayarlarken veyahut pamukları sararken belli bir güç vermek gerekmektedir. Bunun haricinde normal kullanımda veya bir yanlışlık olduğunu düşündüğünüz olabilir. Eğer hata yaptıysanız bu büyük bir tehlikedir. Bu kısımda piller ısınmaya başar ve yeteri kadar hava alamadığı için daha da ısınırlar. Bu durumu dikkate almazsanız piller gitgide ısınır ve en sonunda patlarlar. Bu sebepten ötürü pillerin veya cihazın çok ısındığını hissettiğiniz zaman cihazı kapatıp dinlendiriniz. Çok acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız veya çok fazla ısındığını hissediyorsanız arka kapağı açıp pilleri yerinden çıkarınız. Pilleri makineden uzaklaştırınız. Soğuduktan sonra tekrar kullanbilirsiniz. Fakat tekrar hızlı bir şekilde ısınmaya başlarsa ya tellerin ohm ayarında veya atomizer mod arasında bir uyum sorunu olabilir bu durumu araştırınız. Anlatılan bütün uyarılara ve ayarlara dikkat ettiğiniz taktirde gayet keyifli ve güvenilir bir şekilde elektronik sigaranızı kullanabilirsiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet