Fakir İnsanlar Zenginlerden Daha Cömert

Fakir İnsanlar Zenginlerden Daha Cömert

Londra Queen May Üniversitesi’nin gerçekleştirmiş olduğu bir araştırmaya göre daha fazla para kazanan insanlar, daha az para kazanan insanlara göre daha cimri olabilir.

Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar bunu kanıtlamak için sosyal deneye başvurdular. Deneye katılan insanlar, oyun oynayarak para kazandılar. Deney sırasında insanlar “yüksek statü” ve “düşük statü” olarak iki gruba ayrıldı ve oyunu oynayan kişiler içinde bulundukları gruba göre para aldılar. Almış oldukları para onların servetini ifade ediyordu.

unnamed-1.jpg

Katılımcılar oyunlarda kendilerine ne kadar para ayırmak istediklerine ve ortaya ne kadar para koymak istediklerine karar verdiler, Katılımcıların ortaya koyacağı para herkes arasında paylaşılacaktı.

İnsanların servetlerini belirleyen şey bazen gösterdikleri çaba bazen de şansları olmuştur.

Düşük statüde yer alan insanlar, yüksek statüde yer alan insanlara göre ortaya daha fazla para koyacaktı. İnsanların ‘yüksek statü’ unvanına çaba göstererek ulaşması, onları diğerlerine göre daha az bağış yapmaya sevk eden bir durumdu.

Çalışmanın baş yazarı olan Queen Üniversitesi’nden Magda Osman, yüksek statülü bireylerin iş birliği seviyesini belirleyen en önemli etmenin şans veyahut çaba yoluyla olsun, servetlerini elde etme şekli olmuştur, dedi.

Ancak düşük statülü bireylerde ise durum tamamen farklıydı. Bu kişilerin statülerine ulaştıkları şekil, oyun üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildi.

Osman’ın bu konu hakkındaki açıklaması ise oldukça önemli, insanların yüksek statüyü şans değilde çaba yoluyla emek vererek elde ettikleri zaman, kazandığı şeyleri saklamasının çok daha muhtemel olduğu, servetin sınırlı olması durumunda ise insanların iş birliği yapmaya daha sıcak baktığını ifade ediyor.

Daha Fazla Risk

Bu noktada düşük statülü insanların oyun sırasında daha fazla riske girdiği belirtiliyor. Düşük statülü birey oyuna daha fazla katkı yapıyor, ancak oyundaki diğer oyuncularında aynı şekilde katkı yapacağının garantisi bulunmuyor. Bundan dolayı diğerlerine göre daha fazla riske giren kendisi oluyor.

zenginleri-digerlerinden-ayiran-farkli-dusunce-tarzlari-baskalarinin-paralarini-kullanmayi-bilirler.jpg

Magda Osman, empatinin toplum yanlısı davranışına dikkat çekerek, ortaya para koymayı teşvik edecek bir yönünün olmadığını ifade ediyor. İddiaların pek çoğu empatinin insanları sosyal bir şekilde davranmaya bağlayan bir yapıştırı olduğu yönünde, ancak para söz konusu olduğunda empatinin hiçbir rolünün olmadığı ortaya çıkıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.