Facebook’da Miras Özelliği Nedir?

Facebook’da Miras Özelliği Nedir?

Sevdiğin birini kaybettikten sonra yapmak istediğin her şey arasında, sosyal medya profillerini temizlemek muhtemelen listenin en altında olacak.

Sevdiğin birini kaybettikten sonra yapmak istediğin her şey arasında, sosyal medya profillerini temizlemek muhtemelen listenin en altında olacak.

Bundan kaçınmak istiyorsanız, Facebook'un miras özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak, ölümünüzden sonra güvenilir bir kişinin hesabınıza bakmasına izin verir ve aynı zamanda profil sayfanızı hayatınızın anısına dönüştürür.

Facebook Miras Özelliği Nedir?

Etrafta olmadığınız bir zamanı önceden planlamak istiyorsanız, hesabınıza bakması için belirli bir arkadaş seçebilirsiniz. Bu kişi Facebook mirasçınızdır ve ölümünüzden sonra hesabınıza sınırlı erişime sahip olmasına izin verilecektir. Söylemeye gerek yok, bu yalnızca gerçekten güvendiğiniz biri olmalıdır.

Facebook mirasçısı atamak için ayarlarınıza gidin. "Genel" sekmesinin altında, "Hesabı yönet" yazan bir seçenek bulacaksınız. Hala hayattayken de hesabınızı devre dışı bırakabileceğiniz yer burasıdır. Bu sayfadan, eski kişiniz olmak istediğiniz arkadaşlarınızı (ve onlarla Facebook arkadaşı olmanız gerekir) seçebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, Facebook arkadaşınıza onu seçtiğinizi ve bunun ne anlama geldiğini açıklayan bir e-posta gönderir.

Profilinizin hafızaya alınmasını istemiyorsanız, ölümünüzün kanıtı gönderildikten sonra hesabınızın silinmesini de talep edebilirsiniz. Bu seçenek ayrıca Hesabı yönet sayfasında da mevcuttur.

Mirasın Sorumlulukları

Öyleyse, mirasçıyı aday gösterdiğinizi varsayarsak, öldükten sonra hesabınıza ne olacak? İlk olarak, birinin Facebook'a ölümünüzün kanıtını sunması gerekecek. Bunu yapmak için, bir anma formu doldurun ve kişinin ölüm ilanını ekleyin. Talebiniz işleme alındıktan sonra, hesap hafızaya alınacak ve eski kişiye erişim izni verilecektir. Hatırlatılmış bir hesap, kişinin adının üzerinde "Hatırlamak" kelimesi ile işaretlenir. Facebook vekaleti olmayan hesaplar değiştirilemez.

Mirasçı hatırlanmış bir hesabı tamamen devralmaz. Merhum olarak gönderi yapamazlar, kendi adlarına mesaj gönderemezler. Profili değiştirebilir ve fotoğraflarını kapatabilir, arkadaş isteklerine yanıt verebilir ve profile bir haraç gönderisi sabitleyebilirler. Ayrıca güvenlik için Facebook bilgilerinizi de indirebilirler.

Bir aile üyesi (sadece eski ilgili kişi değil, mirasınız üzerinde yetkisi olan herhangi biri), hafızalaştırma yerine hesabın silinmesini de talep edebilir, ancak bu biraz daha fazla evrak gerektirir. Facebook Desteğine göre, Facebook ölüm belgesinin taramasını veya elinizde yoksa ölüm ilanı ve yetki belgesi - yani sevdiğiniz kişinin son vasiyeti ve veya vekaletnamesi sunmalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.