Evrim Teorisine Dair Bildiğiniz Şeyler Yanlış Olabilir Mi?

Evrim Teorisine Dair Bildiğiniz Şeyler Yanlış Olabilir Mi?

Yaratılışçıları ve ateistleri temel bir noktadan ayıran Evrim Teorisi, hala en tartışmalı haliyle sıcaklığını koruyor. Her dönemin belki de en çok tartışılan konularından biri olan evrim teorisi son olarak okul müfredatlarından da çıkarılmış olup Türkiye

 

 

Yaratılışçıları ve ateistleri temel bir noktadan ayıran Evrim Teorisi, hala en tartışmalı haliyle sıcaklığını koruyor. Her dönemin belki de en çok tartışılan konularından biri olan evrim teorisi son olarak okul müfredatlarından da çıkarılmış olup Türkiye’de evrime dair öğreticilik noktası tamamen kapatılmış oldu. Bu noktada birçok uzman kişi yapılan değişikliğe tepki gösterirken, evrim teorisi artık ders kitaplarından çıkarak şimdilik tarih raflarına geçiş yaptı. Herkesin hakkında bir şey bildiğini inkar etmediği evrim teorisine dair doğru bilinen bazı yanlışları bu içeriğimizde derliyoruz.

 

Evrim Kanıtlanmamış Bir Teori Midir?

Çoğu evrim karşıtı kişi evrimin hala bir teori olduğuna inanır; ancak bu doğru bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesidir. İşin aslına gelecek olursak; hipotezler teorileri doğurur ve teorilerde gerçeklere açılan penceredir. Yani evrim teorisi  tüm dünyada artık kanıtlanmış ve kabul gören bir kanundur. Evrimin teori olduğu fikri ile başladığınız her tartışmayı kaybettiniz. Ayrıca evrimin gözlemlenemediği ve kanıtlanamadığı fikri de son derece yanlış olmakla birlikte, evrim tüm dünyada kabul gören bilimsel bir dayanak olmaktadır. Üzerinde sayısız çalışma yapılarak kabul edilmiş olan evrim teorisi gözlemlenebilmiş ve kanıtlanmıştır.

 

Evrim Teorisini Darwin Ortaya Atmadı!

105608811-gettyimages-188005068.jpg

Evrim teorisine dair bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesi de bu fikri ortaya Darwin’in attığıdır. Oysa Darwin’den önce birçok kişi evrim ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Darwin’in dedesi dahi bu evrim çalışmalarına çok önceden başlamıştır. Araştırmalara göre evrim fikrine dair ilk bulgular ve belgelerin milattan önce 6. yüzyıla kadar gittiği ve bu tarihlerde bile insanların evrime dair bir şeyler söyledikleri tespit edilmiştir. Yine ayrıca evrimin tesadüfler sonucu ortaya çıktığı fikri de son derece yanlış bir görüştür. Tesadüf ve şanstan da bahsedilebilir; ancak birçok şeyin bir araya gelmiş olması gerekmektedir. Evrim bir tesadüf diyerek büyük bir hataya düşmeyin, evrimde kural doğaya uyum sağlayanın yaşayabildiği yer olarak tanımlanır.

 

Evrimi Araştırmak İçin Milyonlarca Yıl Gerekli!

Evrim teorisine karşın söylenen en büyük yanlışlardan bir tanesi de evrimin kanıtlanabilir olması için üzerinde milyonlarca yıl çalışılması gerektiği düşüncesidir. Canlıların evrimsel sürecinin böyle gözlemlenebileceğini düşünenler için kötü bir haberimiz var; fosiller, antropoloji ve arkeoloji bu evrimsel süreci gözlemleyebilmek için yeterli olabilmektedir. Geçmişten kalan fosiller üzerinde yapılan çalışmalar ile evrimsel sürecin gözlemlenebildiği ve ayrıca makro evrende organizmalar arasında sürecin hızlandırılarak gözlemlenebildiğini unutmamalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.