Evde Yetiştirebileceğiniz En Şifalı Otlar

İnsanlar yemeklere eşsiz lezzetler katmak için farklı otları pişirmiştir. Ayrıca bu otlar birçok hastalığın önlenmesinde ve sağlık sorunlarını ortadan kaldırmada etkili olmuştur. Bu otları piyasadan satın almak mümkün olduğu gibi evinizin arka bahçesinde, küçük mutfak ya da balkon gibi alanlarda yetiştirmek de mümkündür.

Otlar evde büyüyebilen en iyi ve en kolay bitkilerdendir. Ayrıca bu yöntem onları satın almaktan daha ucuz olduğu gibi taze ve organik otlar tüketmeyi de sağlayacaktır.

Otlar antioksidan, anti-inflamatuar, antiseptik ve gaz giderici özellikleri açısından zengindir. Ayrıca bahçede ot yetiştirmek sizi formda tutmasının yanı sıra zihninizi de sakinleştirmeye yarayacak harika bir egzersiz şeklidir.

İşte sizlere evde yetiştirebileceğiniz 10 şifalı ot;

1.     Fesleğen

Fesleğen tıbbi olarak da kullanılan, mutfak bahçesinde kolayca yetiştirilebilen ve yemeklere de eklenebilen bir ottur.

Fesleğen güneşli bir yerde tohumlarını ekmeye başlar. Toprak ısındıktan sonra ise nemini sağlamak için düzenli olarak su ister. Fesleğen soğuya karşı çok duyarlıdır. Bu nedenle kapalı bir levha ile korumak gerekir.

Tıbbi Özellikleri: Antioksidan, antiseptik, anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca A,C ve K vitaminleri, manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri gibi besinleri de içermektedir.

Kullanım Alanları: Fesleğen şişkinlik, iştahsızlık, gaz, bulantı, kesiklerde, sıyrıklarda, baş ağrısı, öksürük, akne, böbrek taşı ve vitamin eksikliği tedavisinde kullanılır.

2.     Maydanoz

Maydanoz küçük bir bahçede yetiştirebileceğiniz en iyi bitki seçeneklerinden biridir. Maydanoz için nemli ve gölge alan yerleri tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda güneşte gelişmesini ve toprağı nemli tutmayı sağlamaktadır.

Bu bitki genellikle toprakta ya da ektiğiniz vazonun dışına doğru serpilerek büyüyebilir. Maydanozu organik gübre ile beslemek en sağlıklısıdır. Ayrıca bu bitkilerin kışın gelişmelerini sağlamak için üzerlerini kapatarak korumanızda da fayda vardır.

Tıbbi Özellikleri: Maydanoz uçucu yağlar, flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca içerdiği folik asit, C, B-12, K ve A vitaminleri açısından da oldukça faydalıdır.

Kullanım Alanları: Maydanoz idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, kabızlık, sarılık, gaz, hazımsızlık, diyabet, öksürük, astım, osteoartrit ve yüksek kan basıncı tedavisinde son derece etkilidir. Aynı zamanda güzel kokusu ile nefes spreyi olarak da kullanılmaktadır.

3.     Nane

Nane nemli ve gölge alanlarda yetiştiği gibi güneşli bölgelerde de yetiştirilebilmektedir. Naneyi iyi sulanan bölgede yetiştirmeye ve sıvı gübre kullanmaya özen gösterin. Nane çok şiddetli ve hızlı bir şekilde büyüyerek serpilmektedir.

Tıbbi Özellikleri: Nane antioksidan, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde balgam söktürücü, terletici ve sindirimi düzenleyici özelliklere sahiptir.Nane aynı zamanda A ve C vitaminleri, demir ve manganez açısından da zengindir.

Kullanım Alanları: Nane hazımsızlık tedavisinde, boğaz kaslarını güçlendirmede, karın ağrısı, mide ekşimesi, göğüs ağrısı, bağırsak rahatsızlıklarında, ateş, kusma, baş ağrısı ve kötü nefes kokusunu önlemede oldukça etkilidir.

4.     Biberiye

Biberiye de bahçenizde kolayca yetiştirebileceğiniz bitkilerden biridir. Kumlu ve çakıllı topraklarda iyi yetişen biberiye nötr ortamları da sevmektedir. Bu bitki güneş keyfini de sevmektedir. Suya ve soğuğa karşı pek dayanıklı değildir.

Tıbbi Özellikler: Biberiye anti-alerjik, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde sıkılaştırıcı, terletici ve uyarıcı etkilere sahiptir. Biberiye aynı zaman çok iyi bir demir, kalsiyum ve B6 vitamin kaynağıdır.

Kullanım Alanları: Biberiye genellikle baş ağrısı, soğuk algınlığı, depresyon, gut, romatizma, erken kellik, kepek, hazımsızlık, kas ağrısı ve neuralgic gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

5.     Adaçayı

Adaçayı tıbbi amaçlar kadar bitki olarak da kullanılmaktadır. Adaçayı yeterli güneş ışığı olan yerlerde ve bereketli topraklarda büyümektedir. Kış aylarında kuru ve kapalı havalarda yaşayabilir. Ancak güçlü güneşe de ihtiyaç duyar.

Tıbbi Özellikleri: Adaçayı antibiyotik, anti-hipertensif, anti-diyabetik, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeni ile uyarıcı, sıkılaştırıcı, tonik ve gaz giderici özelliklere sahiptir. Ayrıca uçucu yağlar, flavonoidler, A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

Kullanım Alanları: Adaçayı iştah açıcı, gaz giderici, mide ağrısı, mide yanması, depresyon, diş eti hastalığı, ağrılı dönemler, astım ve aşırı terleme kaybı tedavisinde kullanılmaktadır.

6.     Kekik

Eğer bahçenizde bir ot yetiştirmeyi düşünüyorsanız faydalı otlardan birisi de kekiktir. Yeterli güneş ışığı ve topraktan aldığı direnç ile kolayca yetişen bir bitkidir. Kışları kötü hava şartlarına karşı bir örtü ile bu bitkiyi koruyabilirsiniz.

Tıbbi Özellikleri: Kekik antiseptik özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Balgam söktürücü ve antibakteriyel özellikler de içermektedir. Ayrıca A ve C vitaminleri açısından da zengin olan kekik demir, manganez, bakır ve lif açısından da oldukça zengindir.

Kullanım Alanları: Kekik öksürük, tıkanıklık, hazımsızlık, gaz, hafif ishal, ayak tırnakları enfeksiyonu, akne, artrit, boğaz ağrısı ve bronşit gibi rahatsızlıklar için oldukça faydalıdır.

7.     Lavanta

Lavanta kuru havaya ve güneşe iyi direnen, kumlu topraklarda yetişen güzel bir bitkidir. Lavanta için çok az gübre ve iyi hava sirkülasyonu gerekmektedir.

Lavanta küçük bir saksıda kolayca büyüyebilir. Ancak her ikisini ve güçlü yaz ve kış rüzgarlarına karşı güvende tutmak gerekir. Kış aylarında bu bitkiyi herhangi bir kapalı alanda ya da üzerini kapatarak korumak gerekir.

Tıbbi Özellikleri: Aromatik kokusu nedeniyle sabun, şampuan,krem ve diğer kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Ayrıca lavanta anti-enflamatuar, antiseptik ve hafif antidepresan özelliklerine sahiptir.

Kullanım Alanları: Lavanta mide, şişkinlik, kesikler, yaralar, ağız kokusu, migren, kusma, diş ağrısı, bulantı, saç dökülmesi ve daha birçok sağlık promleri ile başa çıkmak için oldukça yararlıdır.Banyo suyuna bir miktar kurutulmuş lavanta eklemek stres, uykusuzluk ve vücut kokusunu hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

 

8.     Kekik

Kekik birçok İtalyan, Meksika ve İspanyol yemeklerinin lezzetli baharatlarından biridir. Kekik yüksek yerlerde ve kaplarda büyüyebilen oldukça hoş kokuya sahip bir bitkidir. Tam güneşe ve dirençli bir toprağa ihtiyacı vardır. Aşırı nem ve yağmurda iyi gelişemezler.

Tıbbi özellikleri: Kekik antioksidan, antibakteriyel, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde gaz giderici, idrar söktürücü, terletici, balgam söktürücü ve hafif tonik  özellikleri içermektedir. Ayrıca A, C, E ve K gibi vitaminleri açısından zengin olan kekik lif, demir, manganez, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri, niasin, çinko ve magnezyum gibi vitaminler açısından da zengindir.

Kullanım Alanları: Kekik soğuk algınlığı, kas ağrısı, boğaz ağrısı, ateş, kusma, akne, kepek, bronşit, astım, diş ağrısı, şişkinlik, baş ağrısı, yorgunluk, adet krampları ve iştah kaybı tedavisinde kullanılabilmektedir.

9.     Oğulotu

Oğulotu limonlu ve naneli kokusu sayesinde ferahlatıcı görünümü ile bulunduğu alana şıklık katacaktır. Bu bitki tam güneşli bölgelerde ve nemli alanlarda yetişmektedir.

Oğulotu asidik ve alkali topraklarda gübre ile yetiştirilmektedir. Kapalı alanlarda yetiştirilen oğulotunun en az altı saat güneş aldığından emin olmalısınız. Ayrıca melisaya karşı da tahammül edemez.

Tıbbi Özellikleri: Oğulotu doğal bir antioksidan, antiviral, anti-tümör, antimikrobiyal, antihistaminik ve antispazmodik özellikleri ile sıkılaştırıcıdır. Yaprakları rosmarinik, kafeik, protokateşuik asitler, fenolik bileşikler ve flavonoidler gibi bitkiler sayesinde sağlığa oldukça faydalıdır.

Kullanım Alanları: Oğulotu mide gazı, mide ağrısı, migren, diş ağrısı, böcek ısırıkları, baş ağrısı, ateş, soğuk algınlığı, öksürük, adet krampları, DEHB (dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu), yüksek iştah kaybı ve herpes tedavisinde yararlı bulunmuştur.

10.Dereotu

Dereotu bahçenize hoş bir güzellik ve aroma katacak önemli bitkilerden biridir. Dereotu toprakta ya da saksılarda yetiştirilebilir. Bu bitki doğrudan güneş ışığı ile yetişebilir. Ayrıca sık sık su istemektedir. Güçlü rüzgarlar bu bitkiyi korur. Ancak soğuk ve ıslak alanlardan kaçınmak gerekir.

Tıbbi özellikleri: Dereotu anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri nedeniyle gaz giderici olarak (gastrointestinal gaz oluşumunu engeller) ve birçok rahatsızlıkta geleneksel ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca spazm, dezenfekte ve yatıştırıcı özellikleri de bulunur. Dereotu lif, amino asitler, bakır, potasyum, kalsiyum, manganez, demir ve magnezyum gibi vitaminler açısından zengin olduğu gibi aynı zamanda vitamin A, C ve B-6 açısından de zengin bir bitkidir.

Kullanım Alanları: Dereotu bağırsak gazı, ishal, dizanteri, sinir ağrısı, adet krampları, ateş, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, baş ağrısı, hemoroid, karaciğer bozuklukları, safra kesesi enfeksiyonları ve idrar yolu hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda uykusuzluk problemine karşı rahatlama sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu otlarların yanı sıra nergis, kişniş, feverfew, limon, buğday otu, defne, kişniş, frenk soğanı ve diğer şifalı otları da bahçenizde büyütebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok