Evde Çiçek ve Bitki Yetiştirmenin Faydaları Nelerdir?

Evde Çiçek ve Bitki Yetiştirmenin Faydaları Nelerdir?

Evde çiçek veya bitki yetiştirmek oldukça faydalıdır. Bu faydalar bilimsel olarak da açıklanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde evinde çiçek veya bitki yetiştiren kişilerin daha az strese girdikleri görülmüştür.

 

 

Evde çiçek veya bitki yetiştirmek oldukça faydalıdır. Bu faydalar bilimsel olarak da açıklanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde evinde çiçek veya bitki yetiştiren kişilerin daha az strese girdikleri görülmüştür. Yapılan deneylerde denekleri rahatsız edecek bazı görüntüler ve sesler verilerek izlenime alınmışlardır. Bu deney sonucunda evinde bitki besleyen kişilerin daha az strese girdikleri gözlenmiştir. Panik havasından da daha az etkilendikleri fark edilen bu denekler yapılan diğer çalışmalarda ise akciğerlerinin daha temiz olduğu fark edilmiştir.

640xauto.jpg

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar neticesinde ciddi faydalarının olduğu görüldüğü evde çiçek ve bitki yetiştirmenin bazı faydalarını derlediğimiz içeriğimiz sizin de evde çiçek – bitki yetiştirmenize olanak sağlayabilir. Birçok faydası bulunan evde çiçek ve bitki yetiştirmenin görsel açıdan da oldukça etkileyici bir görüntü çizdirdiğini söylemekte de fayda olacaktır. İşte çiçek ve bitki yetiştirmenin bazı faydaları.

 

Evin İçindeki Kötü Kokuların Giderilmesi!

Evde çiçek veya bitki yetiştirmenin ilk faydasına gelecek olursa, güzel kokuların eve sinmesinde etkilidir. İster istemez evde duyulabilecek kötü kokuların olması normaldir; ancak bitki veya çiçeklerin olduğu evde bu tür kokuların giderilmesi söz konusu olmaktadır. Evin daha ferah ve güzel kokmasında büyük fayda sağlayan bitki veya çiçek yetiştirmek bu anlamda oldukça faydalıdır. Ayrıca sağladığı iyi kokular ile birlikte sigara gibi kokuların yanında dışarıdan gelen yanık kokularının da giderilmesini sağlayan bu faydası ile muhakkak çiçek veya bitki yetiştirmek sizin için güzel eylemlerden bir tanesi olabilir.

 

Stres ve Ruhsal Sorunlarda Etkili!

Evde çiçek ve bitki yetiştirmek psikolojik anlamda da oldukça fayda sağlar. Öyle ki yapılan birçok araştırma sonucunda kişilerde stres düşürücü olduğu gözlemlenmiştir. İnsanda hormon dengesinin sağlanmasına yardımcı olan bitki ve çiçekler daha az stres, kaygı ve ruhsal sorunlar için şart gibi duruyorlar. Kişilerde yetiştirme ve beraberinde bağ kurma hisleri uyandırması ile birlikte oldukça faydalı olan bu yetiştirme ile sizler de daha iyi bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

 

Radyasyon ve Karbondioksit!

Bitki ve çiçeklerin en büyük faydalarından bir tanesi de karbondioksit tüketip yerine oksijen üretmeleridir. Oksijen üreterek ev içerisinde orman esintisi yaratan bu bitki ve çiçekler bu anlamda tercih edilebilir. Geceleri ise tam tersi etki yapan bitki ve çiçekleri geceleri uyuduğunuz yerde bırakmamanızda fayda olacaktır. Ayrıca kaktüs gibi bitkilerde aşırı radyasyona maruz kaldığımız bu yüzyılda radyasyon önlemesi ile muhakkak yetiştirilmesi gerekilen bitkiler arasındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.