Evcil Hayvanların Sağlığa Etkileri Neler?

Evcil Hayvanların Sağlığa Etkileri Neler?

Bu içeriğimizin konusu olan evcil hayvanlardan en çok evcilleştirilen ikilisine bakacağız. Kediler ve köpekler. Uzun yıllardan beridir insanlar ile birlikte yaşayan ve insanlar tarafından evcilleştirilen bu iki hayvan ile insanlar arasında mutualist

 

 

Bu içeriğimizin konusu olan evcil hayvanlardan en çok evcilleştirilen ikilisine bakacağız. Kediler ve köpekler. Uzun yıllardan beridir insanlar ile birlikte yaşayan ve insanlar tarafından evcilleştirilen bu iki hayvan ile insanlar arasında mutualist bir ilişki vardı. Çok eski çağlarda tahıl depolayan insanların, bazı kemirgenler tarafından tahıllarının korunması için yabani kediler ile dostluk kurdukları söylenir. İnsanlar tarafından beslenen bu yabani kediler, bunun karşılığında tahılları kemirgen hayvanlara karşı korumuştu. Köpeklerle ilgili kurulan bağda da yine buna yakın bir etkinin görüldüğü düşünüldüğünde bu hayvanlar ile insanlar arasında kurulan köprünün ilk adımlarının mutualist bir ilişki üzerine olduğu söylenebilir.

Yıllar önce başlayan insan – köpek ve insan – kedi ilişkisi günümüzde ise metropol yerleşmelerde daha farklı bir anlama hizmet etmekte. Doğa ile bağlarını iyice koparan insanların yabancılaşma ve bununla birlikte ruhsal çöküşe geçmeleri sebebiyle doğanın parçası olan kedi – köpek gibi hayvanlarla birlikte yaşayarak doğanın bir parçasını hissetme arzusu ele alınabilir. Karşılıksız bir sevgi veya dostluk olarak nitelendirilen kedi – köpek dostluğunun insan vücuduna sayısız etkileri vardır. Sağlık açısından da oldukça etkili olan bu hayvanların insan üzerindeki bazı etkilerine bakacağız.

 

Ruhsal ve Psikolojik Sorunlara Karşı Etkileri

phpthumb-generated-thumbnail.jpg

Daha çok metropol şehirlerde görülen; insanın kendine ve çevresine yabancılaşması sorunu sürekli bir depresyon ruh halini beraberinde getirdiği bilinmektedir. Kişinin kendisine ve çevresine yabancılaşması ile birlikte yalnızlaşmaya başladığı bu şehirlerde ihtiyaç duyduğu yakınlığı bulamaması sebebiyle giderek daha da yalnızlaştığı gerçeğini kırabilecek yegane karşılıksız varlıklar kedi ve köpekler olabilmektedir. Kedi ve köpek besleyen veya aynı evi paylaşan insanların daha mutlu ve huzurlu oldukları yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşirken, insan ruhuna etki eden taraflarının da ne denli güçlü olduğu da ortaya çıkmış olmakta.

 

Kansere Karşı Evcil Hayvan

Kanser hastaları için birçok doktorun tavsiyesi huzurlu ve mutlu bir hayat yaşanmasıdır. Evet bir hasta için huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamak elbette onun da isteği olurken bunu sağlamak ne kadar gerçekçi orası da bir muammadır. Mutluluk ve huzurun anahtarı insan için yalnız olmamak veya sevildiğini hissetmek olunca bunun karşılığını bir insandan beklemek bazen hayal kırıklığı olabilmektedir. Herhangi cansız bir nesnenin de veremeyeceği bu hisleri kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar verebilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvan besleyen insanların kan hücrelerinde kanser riskine rastlanma olasılığı diğer insanlara göre çok daha düşük olmaktadır.