Ev Hanımlarına Hibe Destekleri

Ev Hanımlarına Hibe Destekleri

Ev hanımları kendi işlerini kurmaları için çeşitli kurumlardan hibe kredi alabilmektedir. 2020 yılında ev hanımlarına hibe desteği nasıl alınır, hibe desteği için başvuruda nasıl bulunulur şu şekilde sıralanıyor.

Ev hanımları kendi işlerini kurmaları için çeşitli kurumlardan hibe kredi alabilmektedir. 2020 yılında ev hanımlarına hibe desteği nasıl alınır, hibe desteği için başvuruda nasıl bulunulur şu şekilde sıralanıyor.

Ev hanımlarına hibe desteği Küçük ve Orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı tarafından sağlanır. Bu bağlamda ev hanımları beş yıl ödemesiz 15 bin TL’ye kadar kredi alabilirler. Buna ek olarak vakıflar üzerinden de bu kişiler arkadaşlarıyla birlikte küçük işletmelere yönelik olarak mikro kredi alabilir.

Geri Ödemesiz Hibe Desteği

Ülkemizde girişimci kadınlar erkeklere nazaran daha fazla desteklenmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına 15 bin TL tutarında hibe verirken, kadınlar erkeklere göre yüzde 20 daha fazla destek almaktadır. Ayrıca kendi evinden ufak çapı olarak üretim gerçekleştirmekte olan ev hanımlarına da mikro kredi imkanıyla her an destek olmaya devam etmektedir. Ev hanımları kendilerine yönelik yapılan bunca desteği karşılıksız bırakmazken kredi ve hibe destekleri sayesinde iş hayatında sayısız başarı elde etmiştir.

2020 Yılında Ev Hanımlarına Hibe İmkanları

Şayet yeni bir iş kurmayı düşünürseniz bunu KOSGEB yardımıyla hayata geçirmek şartlarınızın kolaylaşmasına neden olacaktır. 2020’de kadın girişimcilere destekler ise şu şekildedir:

  • Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrasında kendi iş yerini açmak isteyen kişilere KOSGEB 5 bin TL tutarında hibe verir.
  • Daha sonrasında işletmesinde çalıştırmış olduğu sigortalı işçi sayısı dikkate alınarak 20 bin TL’ye kadar hibe sağlanmaktadır.
  • Kadın girişimcilere özel olarak işletmenin 12. Ayında 5 bin TL daha hibe desteği verilir.
  • İlk sene 30 bin liralık hibe alan kadın girişimciler ikinci yılda da iyi bir performans sergilerse 30 bin TL tutarında daha hibe alabilirler.
  • 30 yaş üstünde erkek girişimci 50 bin TL’ye kadar hibe desteği alabilirken, kadın girişimciler erkek girişimcilerden 10 bin TL daha fazla hibe desteği alabilmektedir.

Vakıf ve Bakanlık Destekleri

Kendi işinin sahibi olmak isteyen kadınlara başta Aile ve Sosyal Politikalar öncü olmak üzere pek çok kurum kredi imkanı sağlıyor. Bu kredi türlerinin yüzde ellisi hibe şeklinde verilirken, geri kısmı ise faizsiz olarak verilir. Vakıf ve bakanlık destekleri ise kurumdan kuruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Destekleri

Bakanlık tarafından kadın girişimcilere 15 bin TL’ye kadar destek sunulur. Buna ek olarak geri ödemesiz hibe imkanı da kadın girişimcilere verilmektedir. Bu imkandan yararlanabilmek için belirli bir iş planınızın olması gerekir. Başvuru ise bizzat il veya ilçede yer alan Sosyal işler müdürlüklerine yapılmaktadır. Bankalardan kredi alamayan kişilerin kırsal alanlarda yapacakları işler için bakanlıktan 5 yıl ödemesiz 6 yıl vadeli kredi alabilirler. Ev hanımlarına hibe destekleri bu şekilde sıralanırken bunların kendine güvenen ve iş hayatına atılmak isteyenler için eşsiz bir fırsat olduğunu belirtmek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum