Ev Alırken veya Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Alırken veya Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evlerimiz bizi ne kadar motive ediyor? Yaşadığınız evin sizde neler uyandırdığını bazen anlamayabilirsiniz. Bazen kendinizi mutsuz hissedersiniz ve bunun eviniz ile alakalı olduğunu

 

 

Hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evlerimiz bizi ne kadar motive ediyor? Yaşadığınız evin sizde neler uyandırdığını bazen anlamayabilirsiniz. Bazen kendinizi mutsuz hissedersiniz ve bunun eviniz ile alakalı olduğunu falan düşünmeyebilirsiniz. Oysa evinizin yeri, düzeni, konumu ve hatta yerlerdeki desenleri bile tüm yaşamınızı etkileyebilmektedir. Bu sonuçları duyunca evin ne kadar önemli olduğunu fark ettiniz sanırım.

Dikkat ederseniz iki üç gün boyunca küçük bir araştırma ile evde ne kadar süre geçirdiğinizi hesaplayabilirsiniz. Şöyle kabaca bir hesap yaparak günlük ortalama 8 saat evde kaldığınızı düşünerek 60 yıllık bir ömür belirleyelim. En düşük ortalamadan tuttuğumuz evde zaman geçirme halinde bile 60 yılın 20 yılı evde geçiyor sonucu çıkmaktadır. Yaşamınızın en az 3’te birlik kısmını evde geçirmektesiniz ve bu da çok büyük bir zamana tekabül etmekte. Bu uzun zamanı geçirdiğiniz evin bu sebeple çok önemli olması gerekmez mi? Haydi o zaman ev alma veya ev kiralama konusunda size bazı ipuçları verelim.

 

Evinizin Konumu ve Çevresi!

Bir ev seçmeniz gerektiğinde dikkat etmeniz gereken ilk şey çevresi ve konumu olmalıdır. Evet belki işinize yakın bir ev istiyorsunuz; ancak evin çevresi ruhunuzu daraltan bir noktadaysa bu sizi mutlu edecek midir? Yaşamınızın büyük bir kısmını evde geçireceğiniz için sadece yatmak için kullanacağım düşüncesi ile eve çıkmanız sizi daha mutsuz bir insan yapabilir. Bu sebeple muhakkak ev seçerken çevresine ve konumuna dikkat etmenizde fayda olacaktır.

 

Güneş Alıyor mu? Manzarası Nasıl?

İkinci dikkat edeceğiniz şey güneş alıp almadığıdır. Şehir hayatında artık unutulan ihtiyaçlardan biri olan güneş ışığını size hatırlatalım. Güneş girmeyen eve doktor girer atasözüne değinerek güneşsiz bir ev sizi mutsuz, stresli biri yapacaktır. Fiziki hastalık ve sorunlara başlarsak eğer birçok sorundan bahsedebileceğiz. Ayrıca evin manzarası da önemlidir. Siz karşınızda açık bir alan görmek istiyorsanız buna göre bir ev tercih etmelisiniz veya bir bahçe görmek istiyorsanız yine buna göre tercih yapmalısınız. Manzara sizi güne mutlu olarak hazırlamaya oldukça fayda sağlamaktadır. Yabana atılmaması gereken bir ihtiyaç olan evin manzarası sizin için önceliklerden biri olmalıdır.

 

Evin Eksikleri, Isınması…

Evi ev yapan özellikler evin ısınma kapasitesinden gelebilmektedir. Siz içerisinde ısınamadığınız bir evde mutlu olamazsınız. Ev çok zor ısınıyorsa ve yaz aylarında da çok sıcak oluyorsa bu sizi yine mutsuz ve hasta edecektir. Evin bu anlamda bazı eksikliklerine göz gezdirmeniz de fayda olacaktır. Evin tavanı, yeri, mutfağı vb. her şeye dikkat ederek tercih yapmanız gerekir. Unutmayın siz burada hayatınızın en az 3’te biri kadar vakit geçiriyorsunuz ve bunu unutmadan gerçekten buna değecek bir ev tercihinde bulunmanız sizi çok daha mutlu bir birey yapacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.