Etkili Nefes Almanın 3 Yolu Nedir?

Etkili Nefes Almanın 3 Yolu Nedir?

Nefes, insan yaşamının en önemli varlığıdır elbette. Her an yaptığımız bu ritüel bizi yaşama bağlayan yegane şeydir. Yüzyıllar önce birçok insan nefes alımlarına dikkat ederek bazı şeylerin önemini fark etmişlerdir.

 

 

Nefes, insan yaşamının en önemli varlığıdır elbette. Her an yaptığımız bu ritüel bizi yaşama bağlayan yegane şeydir. Yüzyıllar önce birçok insan nefes alımlarına dikkat ederek bazı şeylerin önemini fark etmişlerdir. Bilimsel birçok dayanağı olan nefes alım teknikleri birçok kadim öğretinin de ana temel unsuru halindedir. İnsanı yaşama bağlayan bu temel şeye dair yapılan araştırmaların sonucunda doğru nefes, etkili nefes gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Doğru nefes ile birlikte huzur ve mutluluğun arttığını belirten uzmanlar bu sayede insan yaşamında ciddi pozitif değişimlerin olabileceğiniz kanıtlamışlardır.

Fiziksel ve ruhsal sağlığa etkisi olduğu bilinen ve kanıtlanan doğru nefes için bazı yapılması gereken şeyler vardır. Doğru nefes ile birlikte kişide stres seviyesinde ciddi bir düşüş yaşanmakta ve kişiler oldukça sağlıklı, huzurlu bir yaşam sürebilmektedirler. Birçok kadim öğretinin ana unsuru olan nefes, yine birçok psikolog tarafından da önemsenmekte ve danışanlarına doğru nefes üzerine tavsiyelerde bulunmaktadır. Bilimsel olarak da kanıtlanmış etkili ve doğru nefes ile daha sağlıklı olacağınız bazı öneriler ise bu içeriğimizin konusu olacaktır. Hazırsanız başlayalım.

 

Diyafram Çalışması İle Doğru Nefes!

Bebeklikte doğru nefes alan insanlar, gün geçtikçe bu doğru nefesi unutmakta ve yanlış bir nefes alış verişine girişmekteler. Bu noktada bebekliğinizde ki gibi doğru nefesi kullanarak daha sağlıklı yaşamanız mümkün. Diyafram nefesi olarak nitelendirilen nefes ile kişinin daha sağlıklı nefes almasının amaçlandığı bu teknikte, akciğerlerin tamamen nefes için kullanılabilmesi sağlanmaktadır. Diyafram nefesi için birçok uygulamayı dijital ortamlardan bulmanız mümkün olmakla birlikte gerektiğinde uzman desteği almanızda da fayda olacaktır. Diyafram nefesinin yanı sıra gün içerisinde hatırladığınız her an nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeye çalışın.

 

Doğru Nefes Tekniklerini Uygulamaya Başlayın!

Doğru nefes teknikleri sadece diyafram üzerinden düşünülmemelidir. Sayısız nefes teknikleri bulabileceğiniz bu nefes dünyasında bazı ritüelleri aileniz bile yapmanız mümkün. Aile üyeleri ile birlikte doğru nefes tekniklerinin neler olduğunu uzman birinden destek alarak öğrenebilir ve bunları günlük olarak rutine bağlayabilirsiniz. Bu rutinler ile daha rahat ve ferah bir nefes anlayışınız olacaktır.

 

Nefesinizin Farkına Varın!

563c57785659340ba89c695e.jpg

Doğru, ferah ve etkili bir nefes için bilmeniz gereken en önemli şey ise nefesinizin ne denli güçlü olduğunun farkında olmanızdır. Meditasyon ve yoga gibi öğretiler ile birlikte nefesinizin ne denli önemli olduğunu fark ederek, gün içerisinde sorun yaşadığınız her an bu nefesleri hatırlayarak daha ferah bir yaşam sürmeniz mümkün.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.