Etkili Konuşma Teknikleri

Duygularımızı, düşüncelerimizi ve kimi zaman bilgimizi karşımızdaki insanlara konuşarak aktarırız. Konuşmayı öğrendiğimiz günden beri, kelimelerle kendimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Duygularımızı, düşüncelerimizi ve kimi zaman bilgimizi karşımızdaki insanlara konuşarak aktarırız. Konuşmayı öğrendiğimiz günden beri, kelimelerle kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Ama bazen iletişim kazaları yaşayabiliyoruz. İyi ve etkileyici konuşmalar yapmak hem iş hayatında hem de özel hayatta bize başarı ve mutluluk getirebilir. Etkili konuşma teknikleri için ise dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır.

Beden dili ve göz teması

Beden dili kendi başına bir dildir. Beden dilini doğru kullanarak, anlatmak istediğimiz konuları daha etkili bir şekilde karşı tarafa sunabiliriz. Bir konuşma kelimeler, ses tonu ve beden dilinden oluşur ve hepsi çok önemlidir. Ama beden dili diğerlerinden bir adım öne geçer. Beden dili asla yalan söylemez ve o ayrı dil gibidir. Neye inanıyorsak, beden dilimiz karşı tarafa onu yansıtır. İnanmadığımız hiçbir şeyi, beden dili inanıyormuş gibi sunmaz. Bazen hiç konuşmadan, duruşumuzla, jest ve mimiklerimizle kendimizi karşı tarafa anlatabiliriz. Bir şeyi nasıl söylediğiniz, ne söylediğiniz kadar derin bir iz bırakır.

Konuştuğunuz kişi veya kişilerle göz teması kurun. Kişiler böylece kendilerine önem verdiğinizi ve sizin de güvenli davranış sergilediğinizi görecektir.

Anlatımda açıklık ve kısalık

Anlattığımız konuyu, açık, net, anlaşılır bir şekilde dile getirmek önemlidir. Anlatılan konuşmanın ilgi çekici olması, anlatımın daha fazla dinlenmesini sağlayacaktır. Etkili konuşma teknikleri arasında, konuyu çok fazla dolandırmadan, belirsiz kelimeler kullanmadan anlatım yapmaya özen göstermek gelir. Konuşmayı gereğinden fazla uzatmayın. Bir bardak su isteyene, bir sürahi, su vermenin anlamı yoktur. Bazen az olan çoktur.

Dinleyene saygı

Konuşma sırasında kendini değil anlattığın konuyu önemsemen gerekir. Bu konuyu sadece ben bilirim havası ile konuşmak insanları rahatsız edecektir. Ayrıca karşı tarafın konuşmasına izin vermemek, senin söylediğini boş ver şimdi beni dinle havası yaratmak iletişim ortamının gerilmesine neden olur. Aynı fikirde olmayanlara karşı aşırı tepki göstermek, yerine yeni fikirlere açık olmak iletişim kalitesini arttıracaktır.

Konuşmanın İçeriği

Anlattığınız konunun içeriğine sadık kalın. Konuyu çok fazla dağıtırsanız, dinleyenlerin ilgisi de sizden uzaklaşacaktır. Etkili konuşma teknikleri konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer bir noktada konuşmanın içeriğinin, anlatım yaptığınız topluluğa uygun olmasıdır.

Unutmayalım ki iletişim monolog değil diyalog üzerine kurulur. Hazırlık ve tekrarlar ile başarılı sunumlar yapma konusunda kendiniz geliştirebilirsiniz.