ERKEN EMEKLİLİK İÇİN FIRSAT!

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN FIRSAT!

Çalışanın daha erken emekli olmasını sağlayan ‘yıpranma hakkı’ olarak bilinen teknik tabiriyle ‘fiili hizmet süresi zammı’ olan uygulama erken emeklilik için bir fırsat sağlıyor. Yıpranma hakkı verilen bazı meslek grupları mevcut. İşte yıpranma hakkı

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN FIRSAT! 
Çalışanın daha erken emekli olmasını sağlayan ‘yıpranma hakkı’ olarak bilinen teknik tabiriyle ‘fiili hizmet süresi zammı’ olan uygulama erken emeklilik için bir fırsat sağlıyor. Yıpranma hakkı verilen bazı meslek grupları mevcut. İşte yıpranma hakkı verilen meslekler ve detaylar…
Çalışanın daha erken emekli olmasını sağlayan uygulama ‘yıpranma hakkı’ olarak biliniyor. Özellikle ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşlara ilave prim hakkı veriliyor ve bu emekli olunacak prim sayısını arttırmış olurken aynı zamanda emekli olunacak yaz haddini de düşürüyor. Bu hak, kurşun ve arsenik işçilerine, polislere ve milletvekillerine veriliyor. 
Son yapılan düzenleme ile bu hak sağlık çalışanlarına ve cezaevi görevlilerine de verilmiş durumda. Şu an için toplam olarak 45 işkoluna erken emeklilik imkanı tanınmış bulunuyor. Çimento sektöründe çalışan işçiden, cam ve maden işçilerine kadar birçok meslek grubu da bu 45 işkolu listesine dahil durumda. 

616x321-calisan-herkes-icin-onemli-haber-emeklilikte-yeni-donem-e-devlet-uzerinden-hemen-emekli-olacaksiniz-1603197284462.jpeg
180 GÜNLÜK KAZANIM
Bu hak kapsamında belli meslek gruplarına her bir sene için 60 veya 90 gün, belli meslek gruplarına da her bir sene için 180 gün fazladan yıpranma hakkı tanınıyor. 
Çalışanlara normal çalışma süresi olan 360 günden fazla çalıştığı riskli sektöre göre fazladan hizmet süresi ekleniyor. Örneğin normalde 360 gün çalışması gerekirken, cıva üretiminde çalışan işçiler bir sene içerisinde 450 gün çalışmış sayılıyor. Maden sektöründe çalışan işçiler için bu süre 180 günlük bir süre. Yani madende çalışan bir işçi 360 gün çalıştığı takdirde yıpranma hakkı ile birlikte 540 gün çalışmış sayılıyor ve bu durumda işçinin emekliliği öne çekiliyor.
5-8 YIL ARALIĞI
Yıpranma gün sayısı için tanınan hak meslek grubuna göre 5 ve 8 yıl arasında değişmektedir. İşçi ve memurlarda yıpranma süresi 3 yılı geçmemek kaydıyla emekli olunacak yaş haddinden düşülüyor. Memurlar aynı zamanda yararlandıkları yıpranma sürelerinde emeklilik ikramiyesi de alıyor. 
AĞUSTOS 2018 İTİBARİYLE 
Sağlık sektöründe çalışanlara tanınan yıpranma hakkı Ağustos 2018 tarihinden sonraki çalışmalar için uygulanıyor. Çalışanların çalıştıkları her 360 gün süresine 60 gün daha ilave edilecek. Cezaevi çalışanlarına ise 90 günlük yıpranma hakkı ilave edilecek. Ceza infaz kurumlarında çalışanlar için bu hak 25 Ağustos 2017 tarihinden sonraki çalışmaları için geçerli olacak. 
ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK MESLEK GRUPLARI
Maden ve yeraltı işçilerinin her 360 günlük çalışmalarına 180 gün,
Cıva işçileri, demir çelik fabrikası çalışanları, sahil güvenlik çalışanları, radyoaktif işlerde çalışanlar, emniyet, polis ve mit çalışanları, ceza infaz görevlileri, basın ve gazetecilik çalışanları, TBMM yasama organı üyeler, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar her 360 günlük çalışmalarına 90 gün,
Kurşun ve arsenik işçileri ve su altında çalışmayı gerektiren işlerde çalışanlar her 360 günlük çalışmalarına 60-90 gün yıpranma hakkı alabilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.