Erkeklerin Kaç Yaşına Kadar Çocuğu Olur?

Erkeklerin Kaç Yaşına Kadar Çocuğu Olur?

Bir erkeğin yaşı, bir kadını hamile bırakıp bırakamayacağı konusunda kesin bir bilgi vermez. Bir erkeğin kaç yaşında çocuğu olur sorusunun cevabı tam olarak belli değildir.

Bir erkeğin yaşı, bir kadını hamile bırakıp bırakamayacağı konusunda kesin bir bilgi vermez. Bir erkeğin kaç yaşında çocuğu olur sorusunun cevabı tam olarak belli değildir. Ancak erkek bireyin yaşına bağlı olarak sperm gelişmelerinde, sayısında, dölleme kabiliyetinde bir sıkıntı ortaya çıktıysa partnerini dölleyememe, döllese de zigotun tutunmasında zorluğa yol açma, gebe bırakamama gibi sorunlara neden olabilir.

Yavaş Başlangıçlı Hipogonadizm (Andropoz)

Andropoz adıyla bilenen yavaş başlangıçlı hipogonadizm, 40’lı yaşlarından sonra erkek bireylerin %20 ile %30’u arasında görülen testosteron azalmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Yavaş başlangıçlı hipogonadizm göstermeyen ileri yaşlı erkek bireylerde 70’li yaşına kadar sperm üretimi devam edebilir.

Yavaş başlangıçlı hipogonadizm, 40 yaşın üstündeki kadınlarda yumurtalıkların biyolojik olarak yorulmasına bağlı olarak 2 ya da 3 yıl içerinde gerçekleşen üreme yetisinin tamamen kaybedildiği menopoz ile bağdaştırılır. Ancak andropoz ile kadınlarda görülen menopoz arasında oldukça büyük farklılıklar vardır.

  • Menopoz 40 yaşını aşan her kadında görülen bir olay olmasına rağmen andropoz 40 yaşını aşan erkek bireylerin %20 ile %30’u arasında görülür.
  • Menopoz 2 ya da 3 yıl içerisinde gerçekleşen bir olaydır ancak yavaş başlangıçlı hipogonadizm yıllar içinde yavaş yavaş testosteron seviyesinin düşmesidir
  • Menopozda üreme yeteneği tamamen kaybedilirken yavaş başlangıçlı hipogonadizm belirtileri taşıyan bireylerin testosteron seviyesi bazal seviyeye inmez.

Yavaş başlangıçlı hipogonadizm dışında yaşı ilerleyen bireylerde sarmal yapılarında kırılmalar oluştuysa, yaşlanmanın getirdiği sorunları spermler taşıyorsa döllenme olsa bile partnerin gebe kalması çok zordur. Yaşı ilerleyen birey dinç ve sağlıklı olsa da bu spermlerinin sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Partnerin Yaşı Önemli

Erkeklerin kaç yaşına kadar çocuğu olur sorusuna cevap verdik. Peki erkeklerde sperm kaç yaşında biter? Erkek bireyin herhangi bir sperm sorunu yoksa bile partnerinin yaşına ya da başka etkenlere bağlı olarak partnerden kaynaklanan bir sorun varsa gebelik mümkün değildir. Yaşı ilerleyen herhangi bir sperm sıkıntısı olmayan erkek bireyin, aşağı yukarı kendisiyle yaşıt partneriyle çocuk sahibi olması neredeyse imkansızdır. Spermlerinde sağlık sorunu olmayan ve partnerinde de hamile kalmasına engel olan bir sorun olmayan bireyler bebek sahibi olduklarında yaşayacakları psikolojik ve fiziksel olası sıkıntıları göz önünde bulundurmalı, ne kadar sağlıklı ve dinç olsalar da genç olmadıklarını unutmamalıdırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.