Erkeklerde Kısırlık Sorunu ve Tedavisi

Erkeklerde Kısırlık Sorunu ve Tedavisi

Menisinde herhangi bir sperme rastlanmayan erkekler de sperm bulunmaması durumunda, cerrahi, hormonal ya da yardımcı üreme olanağı sağlayan uygulamalardan yararlanarak, tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Menisinde herhangi bir sperme rastlanmayan erkekler de sperm bulunmaması durumunda, cerrahi, hormonal ya da yardımcı üreme olanağı sağlayan uygulamalardan yararlanarak, tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Genelde karşılaşılan tüm cinsel sorunlar; erkekler de iktidarsızlık ya da geri boşalma sorunları kısırlığa sebep olan faktörlerin arasında yer alır. Bu durumun tespit edilmesi ve tedavisinin gerçekleşmesi ile doğum oranlarında önemli artış sağlanabilir. Bu tür rahatsızlıklar da, daha çok ilaç tedavisi ve psikolojik yardım ile beraber iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bu tarz sorunlar karşısında tüp bebek tedavisiyle başarı elde edilir mi?

Tüp bebek tedavisi ile alakalı ortaya çıkan tüm sorunlar da genel olarak başarı sağlanır. Çift olarak kısırlık için doktora çiftlerin başvurduğu zaman, öncelikle eşlerin ikisi de detaylı bir şekilde araştırılır. Yapılan tüm araştırmalar sonucun da kadınla ilgili herhangi bir probleme rastlanmaması durumunda, erkek ile alakalı kısırlık problemi ile direkt tüp bebek tedavisi yapılması tavsiye edilir. Çünkü tüp bebek tedavisin de erkekten alınacak olan spermler, laboratuvar koşulları içinde ve uygun şartlar altında yumurta ile bir araya getirilmekte ve genel de başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Erkekle alakalı gelişen çeşitli kısırlık sebepleri nelerdir?

Erkek ile ilgili gelişim gösteren bazı infertilite sorunlarında, en yaygın faktörlerden biri sperm de meydana gelen bozukluklardır. Erkek ile ilgili gelişim gösteren kısırlıklarda, yaklaşık % 75 civarın da sperm sorunu teşhis edilmektedir.

Sperm sayısının azlığı

İstenen miktardan daha az sperm sayısına sahip olunmasına verilen isimdir. Bu gibi durumlar da, bazen erkekte hiç sperm üretimi de gerçekleşemeyebilir.

Spermde hareketsizlik durumu

Spermlerde hareketlilik olmaması halinde, sperm ve yumurtanın buluşarak döllenmeyi gerçekleştirmesinin mümkün olmadığı düşünülebilir.

Yapı açısından bozuk spermler

Bazı durumlarda, sperm olması gereken yapı da olmayabilir. Böyle bir durumda tekrar yumurta dölleme ihtimali, bazen düşünülenden daha az olabilir. Böyle durumlarda, spermin anormal bir şekilde görülmesinin nedeni, her zaman bilinmeyebilir. Bazı vakalar da sperm üretimi gerçekleştiği hal de meniye kadar ulaşamayabilir. Bu durum çeşitli iltihap ya da alınan darbeler sonucunda, tüplerin tıkanması ile alakalı olarak ortaya çıkabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.