Enflasyon Nedir? Enflasyon Neden Artar? Nasıl Düşer?

Enflasyon Nedir? Enflasyon Neden Artar? Nasıl Düşer?

Ekonomi günlük yaşantımızın büyük bir parçasını oluşturuyor. Haliyle Türkiye’de yaşadığımızı da göz önünde bulundurursak ekonomi bizim için birçok şey ifade etmekte.

Ekonomi günlük yaşantımızın büyük bir parçasını oluşturuyor. Haliyle Türkiye’de yaşadığımızı da göz önünde bulundurursak ekonomi bizim için birçok şey ifade etmekte. Buna paralel olarak da halkımızın finansal okuryazarlığı çok düşük seviyelerde. Bu bilgimize katkıda bulunmak amacıyla bu yazıda enflasyonla alakalı birçok şeyden bahsediyor olacağız. Öncelikle “enflasyon nedir” sorusuna bir cevap verelim.

Enflasyon en basit tanımıyla mal ve hizmet fiyatlarının artmasıdır. Buna örnek vermek gerekirse; eğer bu sene 100 TL’ye satın aldığınız kışlık mont bir sonraki sene 120 TL oluyorsa burada yüzde 20 enflasyondan bahsedebiliriz. Bu örnekte olduğu gibi eğer yaşadığınız yerde kullandığınız mal ve hizmetlerin fiyatları belli aralıklarla ya da sürekli yükseliyorsa, yaşadığınız yerde enflasyonun varlığından kesinlikle bahsedebilirsiniz. Peki bu enflasyona neler neden olur? Neden bir yerde enflasyon diye bir şeyden bahsederiz?

Enflasyon neden artar?

Enflasyona neden olan birçok şey vardır. Bunlardan bazılarından bahsedelim.

  1. Tüketimin üretimi geçmesi. Eğer siz hiç üretmeyip sürekli tüketen bir toplumda yaşıyorsanız bilin ki orada enflasyon oranı yüksektir.
  2. Merkez bankasının sürekli ya da çok miktarda para basması ya da çok miktarda ucuz kredi dağıtılması da enflasyona sebep olur. Buna da talep enflasyonu denir.
  3. Üreticilerin maliyetleri arttığında otomatik olarak bu tüketim fiyatlarına yansır. Yani üretim giderlerinin artması da enflasyonun bir başka nedenidir. Bu tip enflasyona ise maliyet enflasyonu denir.

Enflasyon nasıl düşer?

Pek çok kişinin aklında tek bir soru var. Bu enflasyon nasıl düşer? Burada ekonomistler pek çok yöntemden ve yapılması gereken şeylerden bahsediyorlar. Bunlardan bazılarını ve en önemlilerini aşağıda sizinle paylaşacağız.

  1. Enflasyonun ana nedenlerinden birisi üretim maliyetlerinin artmasıdır. Eğer devlet üreticilere üretim maliyetlerini dengeleyecek ya da düşürecek miktarda sübvansiyon (çiftçilere mazot yardımı gibi) verirse üreticilerin maliyetleri düşer ve sonuç olarak da fiyatlar artmaz.

Enflasyonun sonuçları nelerdir?

  1. Ürünlerin fiyatları sürekli arttığı için piyasada fiyat istikrarı kalmaz ve bozulmalar yaşanır.
  2. Paranın satın alma gücü düşer. Örnek olarak 100 TL her sene giderek daha az şey alabilmeye başlar
  3. Ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkiye neden olur.
  4. İnsanların kendi para birimlerine karşı güvenleri azalır ve bunun sonucunda da rezerv para birimlerine (dolar, euro) kayarlar.  Buna dolarizasyon da denir.

Deflasyon nedir?

Deflasyon enflasyonun tam tersi olarak düşünülebilir. Mal ve hizmetlerin fiyatlarının sürekli düşmesine deflasyon denir. Mal ve hizmetler fiyatlarındaki düşüşe rağmen bir alıcı bulamazlar ve fiyatları daha da düşer.

Tasarrufların çok fazla artması deflasyonun bir nedeni olarak gösterilmektedir. Harcama yapmak istemeyen tüketiciler, üreticilerin fiyatları daha da düşürmesine sebep olurlar. Deflasyonun bir başka nedeni de ihtiyaç duyulandan daha fazla mal ve hizmet üretilmesidir.

Bu olduğunda da üretilen mallar satılamaz ve deflasyona neden olur. Yakın gelecekte Türkiye’de bir deflasyon olur mu sorusuna ise ekonomistler hayır cevabını vermektedirler. Yani bir deflasyon beklenmiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.