En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Kredi kullanımı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Kredilerin ani nakit ihtiyacını karşılaması ya da yüklü miktarlarda parayı zamanla biriktirmeyi sağlaması gibi avantajları çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kredi kullanımı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Kredilerin ani nakit ihtiyacını karşılaması ya da yüklü miktarlarda parayı zamanla biriktirmeyi sağlaması gibi avantajları çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kredi kullanımı özellikle de konut gibi ücretleri tek seferde ödenmesi zor olan gayrimenkullerin alımında büyük önem arz etmektedir. Normal şartlarda biriktirmesi yıllar alacak miktarları bankadan kredi kullanarak tek seferde almak ve ilerleyen dönemlerde ödemek mümkün hale gelmiştir.

Konut Kredisi Nedir?

Konutların fiyatları görece yüksek sayılabilir. Bir kişinin para biriktirerek 10 yıl sonra satın alabileceği bir konutu kredi kullanarak beklemeden alması ve daha sonraki dönemlerde taksitler halinde ödemesi mümkündür.

Konut kredileri genellikle 10 yıl gibi sürelerden başlayarak daha uzun sürelere kadar vadelendirilmektedir. Konut kredilerinde uygulanan faiz oranları diğer kredi türlerinde de olduğu gibi farklı uygulanmaktadır. Dönem dönem konut kredileri için faiz indirimleri gelmektedir.

En Uygun Konut Kredisini Hangi Bankalar Verir?

Konut kredisinin uygun verilmesi demek daha düşük faiz oranları uygulanması demektir. Konut kredilerinde faiz oranının küçük miktarlarda değişmesi bile önem arz eder çünkü uzun vadede faizden kaynaklı ödenen ekstra tutar artmaktadır.

Bu nedenle herkes en düşük faizle konut kredisi veren bankaları araştırmaktadır. Bu bankalar:

l Ziraat Bankası

l Vakıf Bank

l ING Bank

l İş Bankası

olarak belirtilebilir. Faiz oranları farklı dönemlerde değişse de bu belirtilen bankalar faiz indirimlerini en erken uygulayan bankalar arsındadır. Bunun yanında ziraat bankası, vakıf bank gibi devlet bankaları da düşük faiz politikalarını sürekli olarak sürdürmektedirler.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kullanmak için karar verilen bankaya başvuru yapılması gerekir. Eski dönemlerde sadece belli şubelerden kabul edilen ve pek çok belgeyle son derece zahmetli olan başvuru aşamaları günümüzde teknoloji sayesinde daha pratik hale gelmiştir.

Krediye başvuru yaparken satın alınmak istenen konutla ilgili bilgiler de verilir. Bu süreçte başvurunun değerlendirilmesi ve kişiye bu kredi için onay verilip verilmeyeceği kararlaştırılır. Onay verilmeden önce banka tarafından gönderilen bir uzman gelerek evin piyasa değerini belirlemektedir.

Konut Kredisi Kullanmak İçin Peşinat Şart mı?

İhtiyaç kredisi gibi küçük tutarlardaki krediler dışında hemen her kredi için belirli bir miktar peşinat istenmektedir. Banka kredi ile alınan gayrimenkul ya da taşıt için el koyma hakkına sahiptir. Bu el koyma hakkı kişinin borcunu ödeyememesi durumunda gerçekleşir.

Bankaların kendilerini garantiye almak için uyguladıkları bu yönteme göre kişi kredi ile alacağı ev ya da gayrimenkul için kredi tutarının en az %30 kadarını peşinat olarak bankaya sağlamalıdır. Buna göre banka kredinin ödenememesi durumunda mala el koyarak satışını yaptığında kredi borcunun tamamının karşılanamaması ihtimalini ortadan kaldırmış olur. Bu nedenle konut kredisine başvururken evin tam değerinde kredi kullanmanın mümkün olmadığı bilinmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.