En Etkili 10 Doğal Antibiyotik

sarımsak

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Doğru kullanıldığında, kulak enfeksiyonları, mide problemleri ve çeşitli cilt problemleri gibi sorunlara neden olan  bakterilerin büyümesini durdurur ve onları öldürür. 

Bu arada sizlerle paylaşmak istediğim önemli bir konu var. Antibiyotikler soğuk algınlığı, grip, öksürük ve boğaz ağrısı gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları yok etmezler. Ayrıca mantar enfeksiyonlarına karşı etkili değillerdir.

Antibiyotikler günümüzde en fazla reçete edilen ilaçlardan biri haline gelmiştir. Bu çok tehlikeli olabilir. Çünkü antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanımı antibiyotik direncine yol açar.

Ayrıca, bağırsaktaki yararlı bakterileri öldürerek ishale neden olur. Mide bulantısı gibi sorunlara neden olabilir.

Doğadaki gıdaların çoğusu, doğal antibiyotik olarak hareket eder ve birçok sağlık sorununun tedavisinde etkilidir. Doğal antibiyotikler ilaçların aksine viral ve mantar enfeksiyonları ile de mücadele eder. Ayrıca, vücut tarafından üretilen faydalı (‘iyi’ ) bakterileri öldürmez.

Yalnız bu doğal antibiyotikler, ciddi enfeksiyonların tedavisi için yeterli olmayabilir. Tifo, tüberküloz ve diğer ciddi enfeksiyonlar için, doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotiklerle birlikte doğal antibiyotikleri de kullanmak en iyisidir. 

En Etkili 10 Doğal Antibiyotik

1. Sarımsak

sarımsak

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir hem de antifungal ve antiviral ajandır. Buna ek olarak, sarımsak genel sağlık için yararlı olan vitamin, besin ve mineraller içerir.

 • Günlük aç karnına 2-3 adet çiğ yada pişmiş sarımsak yiyebilirsiniz.
 • Hastalıklara ve çeşitli patojenlere karşı korunmak için doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

2. Bal

Bal doğal antibiyotiklerin başında gelir. Ayrıca, antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler içerir.

 • Balı ve tarçını eşit miktarlarda katıştırıp günde bir defa yemek bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ayrıca çayınıza ve evde hazırlayacağınız meyve sularının içine karıştırıp içebilirsiniz.

3. Kekik Yağı

kekik yağı

Kekik yağı, ilaca dirençli olan bakterilere karşı etkili olan doğal bir antibiyotiktir.Kekik yağı vücuttaki enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda antioksidan, antiseptik, antiviral, antifungal, anti-inflamatuar, parazit öldürücü ve ağrı giderici özellikleri vardır.

 • Ayak veya tırnak enfeksiyonlarının tedavisi için, ılık su dolu bir küvete birkaç çay kaşığı kekik yağı katın ve bir hafta boyunca ayaklarınız bu suda dinlendirin.
 • Sinüs ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları için, bir tencere kaynar suya bir kaç damla kekik yağı katın ve bunun buharını soluyun.

4. Zeytin Yaprağı Özü

Zeytin Yaprağı Özü

Zeytin yaprağının bakteri ve mantarlara karşı antimikrobiyal özellikleri vardır.

 • Evde kullanmak için zeytin yaprağı ekstresi yapabilirsiniz. Kapaklı bir cam kavanoz içine bir avuç ince kıyılmış taze zeytin yaprağı koyun. Yaprakların üzerine çıkana kadar su ekledikten sonra kapağını kapatıp karanlık bir yere koyun. 5 hafta sonra ev yapımı zeytin yaprağı özünüz hazır hale gelecektir.
 • Başka bir seçenek olarak, doktorunuza danıştıktan sonra günde 500 mg zeytin yaprağı özü takviyesi alabilirsiniz.

5. Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal ayurveda ve çin tıbbında, hastalıklara neden olan bakterilerden korunmak ve vücudun doğal savunmasını desteklemek için kullanılır.

 • 1 çorba kaşığı zerdeçalın içerisine 6 yemek kaşığı bal katın. Bu karışımdan günde iki defa yarım çay kaşığı yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Karışımın kalan kısmını hava geçirmeyen bir kavanozda saklayabilirsiniz.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra günde 600 mg zerdeçal takviyesi alabilirsiniz.

6. Ekinezya

Ekinezya

Ekinezya,  yaraların ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan doğal bir antibiyotiktir. Aynı zamanda vücudun savunma sistemini güçlendirir.

 • Egzema ve sedef hastalığının tedavisi için ekinezya merhemini kullanabilirisiniz.  Aynı zamanda açık yaraların ve bakterilerin neden olduğu cilt problemlerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz.
 • Bakteriyel enfeksiyonları önlemek için günde 2 bardak ekinezya çayı içebilirsiniz.

Not: Bu bitkiyi bir haftadan fazla kullanmayınız. Otoimmün hastaları için uygun olmayabilir.

7. Zencefil

Zencefil

Zencefil bakterilerin neden olduğu pek çok sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca, solunum yolu ve periodontal enfeksiyonlarını öldüren antibakteriyel etkiye sahiptir.

 • Zencefil çayı bakteriyel enfeksiyonlara karşı büyük bir koruyucu önlemdir. Çay yapmak için, taze zencefili rendeleyin ve 10 dakika boyunca kaynatın. Soğuduktan sonra tatlandırmak için bal veya limon suyu katarak içebilirsiniz.

8. Altın mühür

Altınmühür

Altın mühür iç bakteriyel enfeksiyonlarla savaşan doğal bir antibiyotiktir.

 • Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı altın mühür katın ve sıcakken için.
 • Harici kullanım için, 1 çay kaşığı altın mühür tozuna birkaç adet e vitamini içeren kapsül yağlardan katın ve etkilenen bölge üzerine sürün. Yöntemi günde 3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Not: Bu bitkiyi birkaç haftadan fazla kullanmayın.

9. Greyfurt çekirdeği ekstresi

Greyfurt çekirdeği ekstresi

Greyfurt çekirdeği ekstresi (GSE) doğal bir antiseptik olarak çalışır.

 • Cilt enfeksiyonları için, 1 çorba kaşığı suya birkaç damla GSE katın ve etkilenen alan üzerine sürün.
 • GSE’yi yüz ve ellerinizi nemlendirmek, cildinizi temizlemek ve sivilcelerden kurtulmak içinde kullanabilirsiniz.

10. Hint leylağı 

Neem

Neem olarak da bilinen Hint leylağı başka bir doğal antibiyotiktir. Neem sivilceye neden olan bakterilerle mücadele eder. Antibiyotik ilaçların aksine, neem zamanla bakteri direncine neden olmadan bakterilerle savaşır.

 • Cilt enfeksiyonlarını önlemek için, hint leylağı içeren cilt bakım ürünlerini kullanın.
 • Vücutta biriken toksinlerden ve parazitik organizmalardan kurtulmak için neem tabletlerini kullanabilirsiniz. Doğru doz için doktorunuza danışın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok